Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Dut ve dutun faydaları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte dut yemek urum dutunun faydaları urum dutu faydaları dut resmi Ben doğuluyum ve benim babaannemler dut ağaçlarından oluşan bir çok bahçeleri var.Bu bahçelerdeki dutları toplarız ve pekmezini yaparız.Birde dutu kuruturuz ve kışın kompostosunu yaparız.Harika olur.Satışıda çok iyi:D
  Dutun benim bildiğim en büyük özelliği kan yapıcı olması.Eğer diğer faydalarınıda merak ediyorsanız buyrunuz:)

  [​IMG]
  Dut ve dutun faydaları

  Özellikle ipek yapımı ile Çinliler tarafından tüm dünyaya yayılan dutun meyvesi, yapraklarının faydaları saymakla bitmiyor.
  Bilim adamlarının araştırmalarında dutun kanserden kolesterole kadar bir çok hastalığa iyi geldiği ortaya çıkarken, aynı zamanda ağacının da tenis raketi, sörf tahtası bot gibi spor ekipmanlarında kullanıyor.
  Türkiye’de yaygın olarak ipekböcekçiliği üretimi ile yetiştirilen dut dünya tarafından da keşfedilmeye başladı. İHA muhabirinin dut ile ilgili internetten yaptığı araştırmaya göre, dutun faydaları saymakla bitmiyor. Üzüm, dut ve yerfıstığında kanseri önleyen bir madde bulunduğunu açıklayan İngiltere’deki Montfort Üniversitesi uzmanlarından Gerry Potter, “Bu yiyeceklerde bulunan ‘resveratrol’ isimli molokülün pek çok ürünün bozulmasına yol açan mantarlara karşı savaştığını biliyorduk ama son yapılan araştırmalarda, bu maddenin vücutta kanser hücrelerini hedef alarak onları tahrip eden, kanser karşıtı bir unsura dönüştüğünü saptadık” diyor.
  Japon araştırmacılar ise beyaz dut yapraklarının extrelerinde bir seri biyolojik olarak aktif bileşenler tespit etti. Bu bileşenler, hücre paslanmasını önleyici, antioksidan ve damar sertleşmesini engelleyici ve damarlarda kolesterolden zengin plakların oluşumunu baskılayıcı etkiye sahip olukları ortaya çıktı.
  Japonlar bu etkilerin sevindirici olduğunu ama dut yapraklarının bundan daha fazlasına da sahip olduklarını iddia ediyor. Japon uzmanlar, dut yaprakların aynı zamanda yüksek kan şekeri seviyelerini düşüren bileşiklere sahip olduğunu ileri sürüyor. Yapraklar bu etkilerini, bağırsaklarda maltoz, laktoz, sakroz gibi çifte şekerleri parçalayarak onları bağırsaktan emilebilen glikoz, fruktoz, galaktoz gibi tekil şekerlere dönüştüren enzimleri baskılamak suretiyle gösteriyorlar. Böylece şekerler bağırsaktan emilemediği için kandaki seviye de yükselmiyor. Ayrıca dut yapraklarından yapılan çayların beden ve zihin gevşetici, rahatlatıcı olarak kullanıldığı ,meyvesinden de şarap, jöle, reçel, pekmez hatta turşuya kadar çeşitli ürünler elde edilebileceği belirtiliyor.

  [​IMG]


  Hindistan’daki bir grup besin araştırmacısı ise dut yaprağının iyi bir gıda kaynağı olabileceğini ileri sürerek, bu yönde çalışma yaptı. Çalışmalarına göre, dut yaprağı tozu ile buğday ununun bir bölü dörtlük karışımının, Hint mutfağında kahvaltı ve akşam yemeğinde yaygın olarak tüketilen “paratha”nın yapımında kullanmayı öneriliyor. Çünkü vejeteryan hint diyeti, özellikle tahıl ağırlıklı ve protein bakımında epeyce zengin, meyve ve sebze bakımından da çok zayıf kalıyor. Bu yüzden yüksek besleyiciliği olan, toksik olmayan ve ucuz dut yaprakları açlığa karşı güçlü bir çıkar yol olarak görülüyor.
  Dutun, meyve olarak faydaları kadar ağacı da birçok alanda kullanıyor. Dut ağacının tahtasının sert, dayanıklı ve sıkı zerreli olduğu için özellikle tenis raketi, sörf tahtası ve bot gibi spor ekipmanı yapımında kullanıyor. Ayrıca tepesi kesilerek yuvarlaklaştırıldığı için gövdesi direk olarak kullanılabilir.
  Öte yandan, dut ağacından beslenen zararlı böcek olmadığı için herhangi bir tarım ilacı da kullanılmıyor. Bu nedenle dut dünyanın en ekolojik ürünlerinden biri olarak sayılıyor.

  [​IMG]

  İŞTE DUT’UN BİTMEYEN FAYDALARI
  Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkiye sahip. Karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahip olduğu biliniyor.


  İşte dutun diğer faydaları:
  Beyaz dut yaprakları idrar söktürür, vücutta biriken suyu boşaltır.
  Aç karnına yenen beyaz dut barsak solucanlarını döker.
  Dutun taze yaprakları ile derideki yaralara ve burundaki kanamalara tampon yapılırsa kanamalar durur.
  Ne şekilde tüketilirse tüketilsin iyi bir kan yapıcıdır.
  Sabah aç karnına yenir ve üzerine su içilirse bağırsakların çalışması temin edilir.
  Beyaz dutun 15-20 gram yaprağı 3 su bardağı ile kaynatılırsa iyi bir idrar söktürücü olduğu görülür. Bu terkip aynı zamanda ateş de düşürür.
  İştah artırır, enerji verir.
  Kalsiyum , demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin.
  Kara dut şurubu ya da kara dutun yaprak ve kabuklarının kaynatılması ile elde edilen sıvı ağız ve boğaz antisepsisinde, diş eti iltihaplarında kullanılır.

   
 2. miss angel

  miss angel Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  3.106
  Beğenilen Mesajlar:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  saol cnm paylşm için güzel bilgler:) ama ben dutun ne pekmzni yiyeblyorum nede kurusunu:) en iyisi dalından koparıp ymek:)ölesni sewyorum bende:)
   
Dut ve dutun faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dutun faydaları:

  Dutun faydaları:

  dut kurusu faydaları dut kurusu kalori dutun kalorisi kurusunun faydaları beyaz kurusunun Dut en sevdiğim meyvalar arasında fakat dutun mevsimi okadar kısaki... kısa ama faydasıda bir okadar çok.. DUTUN FAYDALARI: Beyaz ve kara olan dut barındırdığı vitamin ve minerallerin yanında mikrop öldürücü özelliğide bulunuyor. Sadece bunlar mı faydaları? Tabii ki değil.. Tükettiğimiz dutun neye...
 2. Dut ağacı ve yaprakları

  Dut ağacı ve yaprakları

  Bir zamanlar birbirlerine aşık iki genç vardı ..Kızın adı Tispe delikanlınınki ise Piremus idi. Bunlar yanyana evlerde otururlardı. Birlikte büyüdüler ve çocukluklarından beri birbirlerine karşı aşk beslerlerdi. Fakat aileleri görüşmelerini istemezler birbirlerine uygun olmadıklarını düşünürlerdi. Oysa onlar birbirlerini ölesiye seviyorlardı. İki evin arasında gizli bir çatlak vardı aileleri...
 3. Dut Kurusu Faydaları

  Dut Kurusu Faydaları

  dut kurusu faydaları dut kurusunun faydaları kurusunun faydalari kurusu dutkurusu Meyve kurularının faydaları saymakla bitmiyor.Sizlere meyve kuruları çeşitlerinden olan dut kurusu ve faydaları konusunda merak etitğiniz bilgileri sunar, herkese sağlıklı günler dilerim. Dut kurusu kalsiyum ve demir deposudur. Aynı zamanda b1, b2 ve C vitamini vardır. Dut kurusu kan yapıcı ve enerji verici...
 4. Dut Ağacı ve Kişisel Gelişim

  Dut Ağacı ve Kişisel Gelişim

  dut agaci, kisisel gelisim, guzel hikayeler, ask hikayeleri, anlamli sozler, konulari burada melekler Merhaba Melekler, Aşk ve kişisel gelişimle alakalı güzel bir hikaye... Bir zamanlar birbirlerine aşık iki genç vardi. Kızın adı Tispe delikanlının ki ise Piremus idi. Bunlar yanyana evlerde otururlardı. Birlikte büyüdüler ve çocukluklarından beri birbirlerine karsı aşk...
 5. Dut pekmezinin mucizevi faydaları

  Dut pekmezinin mucizevi faydaları

  Dut pekmezi karbonhidratlardan dolayı yoğun enerji içeriğine sahip olan bir pekmez türüdür. Mineral bakımında oldukça zengin olan bu pekmezin, hem çocuklarda hem emzirenler annelerde, hem de gebelerde bio yararlılığı fazladır. Demir, çinko ve magnezyum gibi birçok minareli bol miktarda içerir. Konsantre olması bakımından tıpkı minarelli şuruplar gibi vucüda mineral bakımından destek...

Sayfayı Paylaş