Düz ekran televizyon seçerken dikkat edilecekler

M

Misafir

Forum Okuru
Düz ekran televizyon seçerken dikkat edilecekler
lw_plasmatv,0.jpgKısa bir süre içerisinde televizyon satın almayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler... Artık zamanı geldi. Düz ekran televizyonlar bu sene zirveye çıktı. Görüntü kalitesinin çekiciliği, yer tasarrufu sağlayan tasarımı ve daha uygun fiyatlar düz ekran televizyonların kesinlikle sahip olunması gereken bir teknoloji olduğu anlamına geliyor. Ancak, şu an için iki farklı düz ekran teknolojisi mevcuttur ve doğru olanı seçmeniz büyük önem taşır. Bu makale yeni televizyonunuzu satın alırken, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacak gerçekleri sunmaktadır. Unutmayın TV'nizi satın alırken, HD'ye hazır logosuna dikkat edin.

Gerçek 1: "HD'ye Hazır" gelecek nesil TV teknolojisidir. Uygun bir fiyata düz ekran bir TV gördüğünüzde, bir daha düşünüp kendinize şu soruyu sorun: "HD'ye Hazır mı?". Cevap hayırsa, bu yıl yayınına başlanacak olan yeni nesil yüksek tanımlamalı programların keyfini çıkaramayacaksınız demektir. Kısacası, eski düz ekran TV'ler standart tanımlamalı TV yayınları, DVD oynatıcılar ve oyun konsollarını destekler ama yeni nesil yüksek tanımlamalı programların sahip olduğu görüntü kalitesini sağlayamaz. Yüksek tanımlamalı TV (HDTV) geleneksel TV teknolojisine kıyasla daha yüksek görüntü ve ses kalitesi sağlayan yeni bir standarttır.

Tüm Sony BRAVIA TV'ler (26" ve üstü) HD'ye hazırdır ve bu da yüksek tanımlamalı filmlerin keyfini, renk ve ses anlamında benzersiz bir şekilde çıkarabileceksiniz demektir. BRAVIA TV'de, sadece Sony'ye özgü bir özellik olan, 'BRAVIA Motoru' adlı olağanüstü netlik ve daha doğal renkler sağlayan bir görüntü geliştirme sistemi bulunmaktadır.

Gerçek 2: HD TV "yakında" kullanıma geçmiyor. Zaten kullanılıyor.
Yeni teknolojilerde en sık karşılaşılan sorun, teknolojinin kullanıma sunulduğu an yeterli içerik olmamasıdır. Şunları destekleyen Sony BRAVIA HD'ye Hazır TV'ler için bu geçerli değildir:
# Sky HD uydu yayını (Mayıs 2006)
# Sony HDR-HC1E gibi HD Kameralar (satışta)
# Blu-ray Disc™ film oynatıcılar gibi gelecek nesil uüksek tanımlamalı donanımlar (2006 Yazı)
# Media Centre Bilgisayarlar (HD ve HD değil)
# Analog karasal TV yayınları (HD değil)
# Freeview dijital karasal TV yayınları (HD değil)
# Mevcut uydu, Kablolu TV yayınları, DVD oynatıcı ve kaydediciler, VCR'lar, kamera ve oyun konsolları. (HD değil)


Gerçek 3: Geleneksel TV'lere kıyasla, Yüksek Tanımlamalı programlar çok daha yüksek görüntü kalitesine sahiptir. Standart tanımlamalı TV'lere kıyasla, yüksek tanımlamalı TV görüntüleri daha ayrıntılı, daha net ve daha canlı renklere sahiptir.

Gerçek 4: Şu anda piyasada 3 farklı tür Sony BRAVIA HD'ye Hazır TV satılmaktadır. Sony BRAVIA LCD TV mi, 3LCD TV mi yoksa Plazma TV mi istiyorsunuz? Bunların hepsi HD'ye hazırdır; bu nedenle aralarından nasıl seçim yapacaksınız?
Aslına bakarsanız, seçim yapmak oldukça basittir. Sizin için doğru BRAVIA modeli izleme alışkanlıklarınız ile TV'nizi koyabileceğiniz boş alana bağlıdır.

Gerçek 5: "Dijital değişim" mevcut karasal TV sinyalleri sona erdirilerek, tamamen dijital TV yayınına geçilecek demektir. Kısa bir süre içerisinde karasal TV sinyallerinin yayınlanma yönteminde bir değişiklik olacaktır. Bu değişimden sonra, analog yayından dijital yayına geçiş, geleneksel televizyonların bir set üstü cihazı olmadan yeni Freeview ücretsiz kanalları alamayacağı anlamına gelmektedir. Sony BRAVIA HD'ye Hazır TV'lerde tümleşik Freeview alıcı bulunur ve bu da yeni dijital karasal kanallara kolayca geçilmesini sağlar
 
Ce: Düz ekran televizyon seçerken dikkat edilecekler

paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık.
 
Geri
Üst