Ebegümecinin Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Ebegümecinin Sağlığa Faydaları Nelerdir ?
ebegümeci,ebegümeci nedir,ebegümeci neye iyi gelir,ebegümeci faydaları
Bitkiler bize besin olmasının yanında şifa bahşediyor. Eskiden hekim kadınlar vardı bunlara rağbet hayli fazlaydı. Günümüzde herbalist diye adlandırılan bitki doktorları uzmanları mevcut. Her biri bitkiler üzerinde çalışmalar yaparak ,bitkilerin mucizevi şifalarını keşfediyor ve pazarlıyor. Şifalı bitkiler doğru kullanıldığı takdirde iyleştiriyor lakin yanlış kullanım zarar da verebiliyor. Bu konumuzda ebegümeciyi anlatıcaz öncesi ; Şifalı bitkilerin yan etkileri , Şifalı bitkiler nelerdir adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


Ebegümeci bitkisinin yararları saymakla bitmiyor. Özelliklede kadın hastalıkları için şifa deposu diyebiliriz.Yumurtlama sorunu olanlarda,vajinal kuruluk yaşayanlarda,küçük rahim enfeksiyonları için şifa kaynağı. Güneydoğu yöresinde hamile kalamayan bayanlar bu bitkiyi hem yiyerek ,hemde buharında oturarak gebelik elde ediyor. İlk duyduğumda ilginç gelen sık duymaya başlayıncada bu bitkinin kullanımı hakkında bayağı merakım arttı.


Ebegümecinin böreği,çorbası ,salatası ve ıspanak gibi kavrulmuşu yemek olarak tüketiliyor. Kadın hastalıkları için ise kullanımı yıkanıp saplarıyla çiçekleriyle beraber sütle haşlanıyor ve o sütün buharında 15 dk oturuluyor. Buhar yakıcı olmamalı buna dikkat etmek gerek. Bunun yanı sıra sadece su ile haşlanıp suyunu içmekte fayda sağlıyor özellike enfeksiyon ve tıkalı kanallar için birebir olduğu söylenir. Bu bilgiler denenmişte olsa risk olabilir. Bu yüzden herhangi bir rahatsızlığınız var ise önceliğiniz hekimlere yönelmek olsun. Bu bilgilerden sonra ebegümecinin yararlarını sizlerle paylaşıyoruz
ebeguemeci.jpgEbegümecinin Sağlığa Faydaları


Ebegümecinin içerdiği mineraller sağlık açısından bazı faydalar sağlamaktadır. Özellikle cilt ve saç sağlığının korunması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ebegümecinin genel sağlığımıza faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Cilt Sağlığına Faydaları: Ebegümeci cilt sağlığı açısından birçok faydası vardır. Ciltteki şişmelerin azalmasına yardımcı olur. Cildin yenilenmesini sağlar. Cilt hücrelerinin bağışıklıklarının artmasına yardımcı olduğu gibi serbest radikallerin verdiği zararı azaltabilir. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Ebegümeci aynı zamanda ciltte meydana gelen yara ve yanıklara karşı da tedavi amaçlı kullanabilir. Bunun için ebemgümeciyi kaynatarak lapa halinde cildin etkilenen kısmına uygulamanız yeterlidir.

Ebegümecinin Saç Sağlığına Faydaları: Ebegümecinin 2-3 dakika suda kaynatılarak saçlara uygulanması hem saçların temizlenmesini hem de kafa derisinin temizlenmesine yardımcı olur. Bu işlem, kaşıntı sorunlarının giderilmesi sağlar ve kafa derisindeki yağların temizlenmesini sağlar. Ayrıca saçı yumuşatır ve doğal bir parlaklık kazandırır. Ebegümeci, saçların sağlıklı ve daha hızlı büyümesine yardımcı olur.

Sindirim Sistemi ve Mide Sağlığına Faydalıdır: Bazı sağlık uzmanları ebegümecinin mide sağlığını koruduğunu savunmaktadırlar. Hatta bir kısım sağlık uzmanları gastrit hastalığına iyi geldiğini belirtmektedirler. Bunun dışında bağırsak sağlığını da korumaya yardımcı olur. Kaynatılarak içildiğinde kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Solunum Yolu Sistemi İçin Faydalıdır: Ebegümecinin özellikle üst solunum yolları için faydalı olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği ve astım ataklarını geciktirici özelliğinin olduğu söylenmektedir. Göğüs yumuşatan, balgam söktüren ve öksürüğe iyi gelen ebegümeci, solunum yolları rahatsızlıkları için birebirdir.

Ebegümecinin solunum yolu sağlığı için ayrıca tüketim şekli de önemlidir. Bunun için ebegümeci sonbahara doğru toplanmalı ve güneşte kurutulmalıdır. Kurtulmuş olarak uzun süre muhafaza edilmesi kolaydır. Kullanmak istediğiniz zaman 1 yemek kaşığı kurumuş yaprak ve çiçekleri karıştırarak 1 bardak suda 15 dakika demlemeye bırakın. Günde ortalama 3 bardak tüketmeniz yeterlidir.

Ateş Düşürücü Özelliği Vardır: Özellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıklarına karşı etkilidir. Bunun yanında üşütmeden kaynaklanan ateşi düşürücü özelliği vardır. Terleme sonucu bünyenin rahatlamasını sağlar.

Kolesterol ve Kan Basıncını: Birçok kaynak ebemgümecinin kolesterol ve kan basıncı için de faydalı olduğunu belirtmektedir. Fakat sağlık uzmanları bu konuda farklı görüşleri savunmaktadır. Bazı sağlık uzmanları ebegümecinin kolesterol ve kan basıncını olumsuz yönde etkilediğini savunmaktadırlar. Kolestrol ve kan basıncı için ebegümecinin dozunun ayarlanmasının zor olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden ebemgümecinin bu faydasını not olarak düşüyoruz ama bir sağlık uzmanının kontrolü dahilinde tüketilmesini öneriyoruz.

Ebemüeci Çayının FaydalarıEbegümeci Çayının Faydaları


Ebegümeci çayı, ebegümeci bitkisinin kaynatılarak demlemeye bırakılmasıyla elde edilir ve sağlık açısından faydaları ebegümeci bitkisinin faydalarına benzerdir. Ebegümeci çayı, ebegümeci bitkisine oranla daha yaygın olarak tüketilir. Ebegümeci çayının birçok faydası vardır.

Ebegümeci çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:


Kan basıncını düzenler. Ebegümeci çayının kan basıncını sağlıklı seviyede tuttuğuna inanılır. Amerika’da bu konuyla alakalı yapılan birçok bilimsel araştırma ebegümecinin kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Tufts Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, ebegümeci çayı kan basıncını 10 puan düşürebilmektedir. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon hastalıklarına da iyi gelmektedir. Sağlık açısından 1 hafta boyunca günde üç bardak tüketilmesinin bir risk taşımadığı düşünülür.

Ebegümeci çayının kolesterolü düşürdüğü düşünülmektedir. Bu özelliğinden dolayı kalp hastalıklarına karşı bünyeyi korur ve damarların hasar görmesini engelleyebilir. Vücutta kötü kolestrol seviyesinin düşmesine yardımcı olabilir. Tip 2 diyabet hastalarının üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ebegümeci çayı diyabet hastalığına iyi gelmektedir.

Ebegümeci çayı karaciğeri korur. Bu konuyla alakalı yapılan çalışmalar ebegümeci çayının antioksidan özelliklerinin karaciğeri hastalıklardan koruduğu ortaya konulmuştur. Antioksidanlar vücutta doku ve hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize eder.

Ebegümeci çayı kanserden korur. Antioksidan özelliğinden dolayı aynı zamanda kansere neden olan serbest radikallerin etkisini kırarak kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Ebegümeci çayının C vitamini açısından zengin olması, alerjik hastalıklara karşı bünyenin korunmasını sağlar. Ebegümeci çayı, soğuk algınlıklarının neden olduğu ateşli hastalıklar başta olma üzere alerjik hastalıklarının iyileşmesine de yardımcı olur.

Ebegümeci çayı, sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler bırakır. Bazı sağlık uzmanları tarafından ruh hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Depresyon ve strese karşı etkilidir. Sinir hastalıklarından kaynaklanan kramp ağrılarına karşı etkili olduğu söylenmektedir.

Sindirim sistemi sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsakların temizlenmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır. Ebegümeci çayının Kolorektal kanseri önleyici özelliği vardır. Çok etkili bir idrar söktürücüdür.

Sporcular tarafından yaygın olarak tüketilir. Bünyenin sıvı ihtiyacını kaşırlar ve yaz aylarında buz konularak veya soğutularak tüketildiğinde hararet giderici özelliği vardır. Ayrıca soğuk içecek olarak tüketildiğinde yorgunluğun giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Ebegümeci çayı aynı zamanda kilo vermek isteyenler için etkili bir içecektir. Bağırsak hareketlenmesini arttırdığı için bu durum kilo vermeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bunun yanında besinlerin emilimini kolaylaştırması da kilo vermeye fayda sağlar.

Ebegümecinin Zararları


Ebegümeci ve ebegümeci çayının sağlık açısından birçok faydasının olduğunu hep birlikte inceledik ama bazı durumlarda ebegümecini tüketiminin riskleri vardır.
Ebegümeci özellikle yanlış ve aşırı tüketilmesi durumunda sağlık açısından bazı sorunlara neden olabilir. Birçok sağlık uzmanı, ebegümecinin 1 haftadan fazla tüketilmesini önermemektedir. Çay olarak tüketildiğinde ise günde 3 bardak sınırı aşılmamalıdır. 3 bardak çay ise güne yayılmalı, arka arkaya içilmemelidir.

Ebegümecinin zararları şu şekilde sıralanabilir:


Ebegümecinin kan basıncını düşürücü özelliği bulunduğundan düşük kan basıncı sorunu olan kişilerin ebegümeci tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü mevcut sorunu daha da arttırır ve bu durum kalp ve bünyene zarar verebilir.
Gebelik döneminde olan anne adaylarına ebegümeci tüketimi tavsiye edilmez. Rahim ve o bölgede kan akışını arttıracağı için düşük yapma riskini arttırmaktadır. Bu yüzden gebelik döneminde ebegümeciden uzak durulması gerekir.
Sinsirsel sorunları olan kişilere önerilmez. Özellikle epilepsi hastalarının doktorlarına başvurmadan ebegümeci tüketmeleri asla önerilmez. Bazı durumlarda sağlıklı insanlarda sarhoşluk hissi ve halüsinasyona neden olabilmektedir.
Ebegümeci çayı bazı insanlarda gözlerde kaşıntı, kızarıklık, nezle ve sinüs sorunları gibi alerjik problemlere neden olabilir.


Tavsiyeler


Ebegümeci ve ebegümeci çayının sağlık açısından birçok faydası olduğunu gördük. Sağlık uzmanlarının büyük bir bölümü günde en fazla üç bardak ve 1 hafta boyunca tüketilmesini önermektedirler. 1 haftadan sonra tüketimi mutlaka durdurulmalıdır. Ebegümecinin kurutulduktan sonra tüketilmesi önerilir.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Ebegümeci adında anlaşıldığı gibi kadın hastalıklarına iyi gelen bir bitki. Benim bildiğim rahim iltihaplarına çok iyi geliyor. Birde vajinal kuruluğa. Ben genelde böreklerde tercih ediyorum .Yumurtalı ebegümeciyede bayılıyorum. Ispanaktan daha çok seviyorum.
 
Üst