1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  EBRD Türkiye'de faaliyete geçmeyi düşünüyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Avrupa'daki eski komünist ülkelerin piyasa ekonomisine geçişlerinde destek amacıyla kurulan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye’de faaliyete geçmeyi düşündüğü, bu konunun da Salı günü yapılacak AB Maliye Bakanları (ECOFİN) toplantısında ele alınması bekleniyor.
  Aralarında Türkiye, AB devletleri ve ABD’nin de bulunduğu 60 ülkenin üyesi olduğu EBRD’nin Türkiye’de faaliyete geçmesi ve bankanın yükselen karlardan temettü ödemesi gibi konuların gelecek hafta toplanacak olan AB Maliyet Bankaları (ECOFİN) toplantısında görüşüleceği bildirildi. Toplantıda EBRD Başkanı Jean Lemierre’nin de hazır bulunacağı ifade ediliyor.

  Ekonomi gazetesi Financial Times de, EBRD’nin Türkiye’de faaliyet göstermeyi düşündüğüne dikkat çektiği haberinde bunun “Ankara’nın AB üyeliği hedefinin bazı zorluklarla karşılandığı bir dönemde Batı’nın Türkiye ile bağları inşa etme çabalarına katkıda bulunabileceği” yorumunu yaptı.

  "TÜRKİYE BANKANIN FAALİYET GÖSTERDİĞİ ÜLKELERE KATILMAK İSTİYOR"

  AB ülkelerinin EBRD’nin yüzde 60’ını, ABD’nin ise yüzde 10’unu kontrol ettiğine işaret edildiği haberde şöyle denildi:

  “Türkiye EBRD üyesidir ancak uzun bir süreden beri bankanın faaliyet gösterdiği ülkelere katılmak ve finansmanına erişmek istiyor. Ancak EBRD’nin, başta bloka (AB’ye) üye olacak ülkeler olmak üzere, eski komünist devletlere odaklanmasını tercih eden bazı AB ülkelerinin muhalefeti ile karşılamıştı.

  Ancak şimdi banka, Orta Avrupa’daki operasyonlarını azalttığı daha önce yaptığı yatırımlarında büyük karlar sağladığı için bazı AB ülkeleri, Türkiye’nin talebini ele almaya hazır.”

  “ABD DAHA AZ İSTEKLİ”

  Buna karşın Financial Times, “Daha önce Türkiye’ye destek veren ABD’nin artık daha az destek verdiği anlaşılıyor. EBRD’nin, faaliyetlerini azaltmasını ve eski komünist ekonomiler olgunlaştıkça kapatmasını istiyor” diye yazdı.

  Çoğu AB ülkelerinin ise, bankanın kapatılmamasına karşı çıktığını belirten gazete, ABD’nin temettü dağıtılması önerisine büyük destek verdiğini de belirtti.

  Bazı AB devletlerinin de bankanın bir kalkınma kuruluşu olduğu için temettü dağıtılmasına karşı çıkarak fazlalık fonların yoksul ülkelere yönlendirilmesi gereğini savunduklarına da dikkat çekti.

  Financial Times’e göre, EBRD’nın 2007 yılı karınının, 1.5-2.4 milyar euro düzeyinde gerçekleştiği tahmin ediliyor. EBRD’nin rezervlerinin de, 3.4 milyar euroya ulaştığına işaret ediliyor.

  ANKA


   
EBRD Türkiye'de faaliyete geçmeyi düşünüyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. okumadan geçme

  okumadan geçme

  Bir adam anlatıyor ve bir avukat dinliyor: Karımı 1998'in sonbaharında kaybettim...Yedi senelik evliliğimizin iki senesini kanser tedavisi için hastanelerde geçirmiştik. Karım , her evlilik yıldönümümüzde ikimizin fotoğrafını çerçeveler, "Bunlar bizim hayatımızın gölgeleri" derdi.. Öldüğünde,yedi tane resmimiz vardı.97'in bir gecesinde onu aldattım.Oysa ona sürekli onu ne kadar çok...
 2. Okumadan geçme

  Okumadan geçme

  okumadan geçme Okumadan geçme Sabah uyandiginda midesinde bir yanma hissetti. Yanmanin nedeni aksam yedikleri degil,uyanir uyanmaz bugün yapacaklarinin aklina gelmesiydi. Bugün 2 yildir götürmeye çalistigi bir birlikteligi bitirecekti. Aslinda bunu yapmakta geç bile kalmisti. ´Bitmeli dedi içinden, her gün bu tatsiz uyanis bitmeli.´ Genç adam bunlari düsünürken surati sekilden sekile...
 3. Kalbimizle Düşünüyoruz

  Kalbimizle Düşünüyoruz

  Kalbimizle Düşünüyoruz, neden, beyin, karar verme, özellikleri hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Kalbimizle mi düşünürüz yoksa beynimizle mi? Bu hep süregelen bir tartışmadır melekler. Bakalım doğrusu hangisiymiş :) Vucudumuzun efendisi beynimiz midir, kalbimiz midir? Kalbin önemini göz ardı etmemekle beraber bu soruya genellikle beynimiz şeklinde cevap...
 4. seni düşünüyorum .....

  seni düşünüyorum .....

  Seni düşünüyorum gecenın sessızlıgımı bana seni dusunduren sensizlikmi. aya bakıyor senı duısunuyor yıldızlara bakıyor senı dusunuyorum. sonra en parrlak yıldızı secıp defalarca senı sevıyorum dıyorum. belkı sen su an uyuyor ve en tatlı ruyaları goruyorsun bense bı zıfırı karanlıkta yıldızlara bakarak senı dusunuyor ve senı yasıyorum zor olan da bu senı sen olmadan yasamak gece karanlık...

Sayfayı Paylaş