1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.480
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  edeb..

  Konu, 'Tasavvuf' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.


  Resûlullah efendimiz(sav) şöyle buyuruyor: "Rabbim beni güzel terbiyesiyle terbiye etti ve edeblendirdi." Sâlik'e lâzım olan, Resûlullah'ın ahlakıyla ahlâklanmaktır. Zira sülûkün ve de tasavvufun özü zaten edebtir.

  Ebu Hafs-ı Kebir şöyle buyurdu: "Tasavvuf, bütünüyle edebtir. Bütün vakitte edebli olmaktır. Ve bütün hallerde ve bütün makamlarda edebli olmaktır." Hz. Mevlânâ'nın şu gazeli edebi çok güzel medhetmekte ve sâlike öğüt vermektedir:

  Efendi! Canın insanın teninde edeb olduğunu anla

  Efendi! Gönlün nurları ve mertlerin gözü edebdir

  İnsan ulvî, yüce bir âlemdir. Süflî değil. Anla!

  Bu dönen feleğin parıltısı ve etrafı edebdir

  İblisin başına ayak basmak istersen, gözünü aç ve bak

  Şeytanın katili edebdir. İnsanoğlu edebsizse, insan değildir

  İnsan ile hayvan cismi arasındaki fark edebdir

  Gözünü aç ve Kelâmullah'ı âyet âyet gör

  Kur'ân'ın bütün mânâsı edebtir

  Aklımdan bir soru sordum: İman nedir?

  Akıl, gönül kulağına dedi ki: İman, edebdir.

  Şems-i Tebrizi sustur artık! Çünkü Allah'ın sırrı sensin

  Bu gecenin en parlak ve efzal mumu edebdir.

  Zünnûn-u Mısrî hazretleri şöyle buyurmuşlardır: "Zemmedilmiş olan kötü ahlâkın tesiri, zahirî olduğu zaman bâtına, bâtınî olduğu zaman zahire akseder". Sâlike lazım olan, gönül ehlinin yanında bâtınî edebe sahip olmasıdır. Nitekim tarikatın ve şer-i şerifin hilâfına faaliyette bulunmak azabı gerektirir.

  Ten ehlinin yanında edeb, zahirî muameleden ibarettir

  Çünkü Allah onlardan gizli şeyleri örtmüştür

  Fakat gönül ehillerinin yanında edeb

  batını bir muameledir bâtına aittir

  Zira onların gönülleri gizli şeyleri anlar

  Allah'tan edebe muvaffak olmayı dileyelim.

  Edebi olmayan kimse

  Allah'ın lütfundan mahrumdur

  Edebi olmayan yalnız kendine kötülük etmiş olmaz

  Belki bütün dünyayı ateşe vermiş olur

  Kim dost yolunda pervasızlık ederse,

  erlerin yolunu vurucudur, nâmert olur.

  Bir dervişin batînî olarak tasavvufî edebe, zahirî olarak ta şeriatın vaz'ettiği edebe sahip olması lazımdır. Zahirî edeb olmayınca olmaz. Sâlikin edinmesi lazım gelen birçok edeb vardır. Bunlar sırasıyla, şeriatın edebi, tarikâtin edebi, ma'rifetin edebi ve hakikatin edebidir.

  Şeriatın edebine dair bir âyet-i kerimede Allah u Teâlâ şöyle buyuruyor: "Biz Resulümüz olan Muhammed'e neyi verdiysek onu alınız. Onun nehyettiklerinden sakınınız." Yani Allah'ın tayin ettiği hududu aşmayınız. Şeriâtin aleyhine olan şeylere karşı çıkınız. Emrettiği şeyleri yapınız.

  Edeb-i tarikati evvelki kısımlarda yeterince izah ettik, isteyen o kısımlara müracaat edebilir. Edeb-i ma'rifet'e gelince, edeb-i ma'rifet havfın recâya, recâında havfa galip gelip iki taraflı ümitsizlik veya aşırı ümitlilik olmadan dengeyi ayarlamaktır. Zira âyet-i kerimede: "Allah'ın rahmetinden kafirlerden başkası ümit kesmez" buyurulmaktadır. Onun için ye's (ümitsizlik) küfürdür. Fazlasıyla ümit etmek ise, insanı helak eder. Gerçi âyet-i kerimelerde ki, meselâ "Rahmetim gazabımı geçti" ve "Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyiniz. Zira Allah bütün günâhları bağışlar" ayetlerinde olduğu gibi Allah'ın rahmetinin gazabını geçtiği yönündeki ifadeleri vardır. Ancak buna rağmen Allah u Teâlâ'ya karşı lakayt olurcasına veya amellerde ve ibadetlerde gevşekliğe kaçacak ifrat derecedeki ümitten kaçınıp dengeyi iyi ayarlamak lazımdır. Çünkü Allah u Teâlâ diğer bir âyet-i kerimede: "Allah'ın mekrinden emin olduğunuzu mu zannediyorsunuz? Allah'ın mekrinden emin olanlar ancak ve ancak hüsrana uğrayanlardır" buyurmaktadır, işte, ma'rifetin edebine sahip olan bir sâlike düşen en önemli vazife, havf ve recâ arasında bir denge kurup kalbini Allah'tan gelecek herşeye açık tutması ve bundan zevk almasıdır.

  Sâdât-ı Meşâyih'den bazıları şöyle dedi: "Bir günahımdan dolayı yetmiş yıldır ağlıyorum ve af diliyorum. Bunun üzerine ona, Nedir bu günahın? diye sordular. O da cevaben, Bir keresinde birşey için keşke öyle olmasaydı da şöyle olsaydı demiştim" dedi.

  Hakikatin edebine gelince, bu edeb, Hz. Peygamber'in, Allah(cc)'ın huzurundayken ona gösterdiği edebdir. İşte bu edebi şânına binâen Allah u Teâlâl(cc) Habibi hakkında şöyle buyurdu: "Sidreyi bürüyen bürümüştü. Muhammed'in gözü oradan ne kaydı ve nede onu aşdı." (Necm, 17-18) Yani Hz. Peygamberin(sav) kalbi mukaddesi, mâsivadan ayırırcasına gözü Rabbisi'nin emrettiği yönden başkasını görmedi. Ve bundan sonsuz derecede lezzet aldı. işte sâlike gereken de budur. Kalbini bütün mâsivadan arındırıp sadece ve sadece Rabbine yönelmesidir   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: edeb..
  emeğine sağlık
   
edeb.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. edep ve haya!

  edep ve haya!

  edep ve haya ile ilgili hadisler edep ve haya ile ilgili hikayeler hikayeler kıssalar Şöyle düşündüm ki kendi kendime, Ne edepsizlik ettim efendime? Üstadımı mahrum ettim yemekten, Bela eksik olmaz edepsizlerden. Evliya sohbeti keskin bıçaktır, Edepte bir kusur feyze hicaptır. Toplumun içinde ayıplanırsın, Hak katında dahi, mahcup olursun. Edep süsler bulunduğu yerleri, Edepli olanın...
 2. Edebi eser..

  Edebi eser..

  Söz ve ifadede ölçüyü kaçırmamaya, hayatı ve hayata anlam katan değerleri incelikli olarak yaşamaya ve yaşatmaya delalet eder.
 3. Edep..

  Edep..

  Edep ve terbiyeyi güzel bir insan suretinde görmek din ve iman güzelliğine, Hal ve hareketinde edep sınırlarını gözeten birini görmek haddini bilmeye, ilim ve irfan sahibi olmaya, Edepsizce davranın birini görmek, hayasızlığı ve yüzsüzlüğü gerektirecek ddurum ve davranışlara; Edep ve terbiye ile meşgul olan kimseyi görmek halkın ileri gelenlerine, şeyhe, hocaya, öğretmene, belediye memuruna,...
 4. Edebi Sanatlar

  Edebi Sanatlar

  edebi sanatlar nelerdir,edebi sanatlar konu anlatımı,edebi sanatlar ders notları,edebi sanatlar hakkında bilgiler Sözü etkili hale getirmek için değişik anlam çağrışımları ya da ses benzerlikleri kullanılır. Şair ne kadar ince bir anlam, ne kadar hoş bir ses bulursa, şiiri o denli güçlü olur. İşte şiirde, az da olsa düzyazıda, bu tür söz hünerleri edebi sanatları oluşturur. Şimdi bu...
 5. Edebi Türler

  Edebi Türler

  edebi türler,edebi türler konu anlatımı,edebi türler nelerdir,edebi türler ve örnekleri,edebi türler lise ders notları,edebi türler hakkında bilgiler Türk, edebiyat eserlerinin biçimlerine, konularına ve teknik özelliklerine göre ayrılmasıdır. Bunlar iki ana grupta incelenir: Yazı Türleri ve Şiir Türleri. YAZI TÜRLERİ Yazı türleri, cümleler halinde ortaya konan, sözlerin belli kalıplar...

Sayfayı Paylaş