Ekinezya nedir ? Ekinezya'nın faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Ekinezya nedir ? Ekinezya'nın faydaları nelerdir ?
Ekinezya bir grup bitki türüdür.Bu türlerden elde edilen ekstraktlar, kan zehirlenmesi, bakteriyel enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı tedavisinde geleneksel olarak kullanılmıştır. Farklı yetiştirme koşulları, hasat zamanı, kurutma ve depolama koşulları da her bir bitkideki aktif bileşiklerin miktarını değiştirir. Ekinezya, dünyanın dört bir yanındaki insanların sağlığını korumak için kullandıkları güçlü ve yararlı bir bitkidir. Bitkinin her bölümü, köklerinden çiçek taç yapraklarına kadar, hayati besinlerle doludur. Ekinezya sağlık yararları arasında ; ağrıyı gidermek, iltihapla mücadele, doğal kanser tedavisi, doğal müshil, üst solunum yolu bozukluğunun tedavi edilmesi, ağız sağlığını desteklemesi, yara iyileşmesini desteklemesi, kan şekerinin kontrolüne yardımcı olması, akıl sağlığının koruması ve saç gelişimini desteklemesi yer alır..


ekinezya.jpg

Ekinezya çok popüler bir bitkidir . İnsanlar soğuk algınlığı ve girp tedavisinde sıklıkla ekinezya kullanır. Bitki uzmanları ekinezyanın bağışıklık sistemini teşvik ettiğini ve soğuk algınlığı, grip ve diğer bazı hastalıkların, enfeksiyonların ve durumların semptomlarının çoğunu azalttığını söylüyor . Ekinezya sadece virüslerle savaşmaz, aynı zamanda bakterileri de yok edebilir. Topikal olarak uygulanan bitki, egzama ve sedef hastalığı için bir çare olarak bilinir. Bağışıklık artırıcı ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle, ekinezya üst solunum yolu semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir. Akut sinüzit,girp,astım,soğuk algınlığı,krup hastalığı,difteri,iltihap, öksürük ve tüberküloz gibi.Ekinezya nın faydaları nelerdir ?idrar yolu enfeksiyonu

vajinal mantar enfeksiyonu

migren

Ağrı

frengi

grip

bademcik iltihabı

tifo

dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu

baş dönmesi

genital herpes

dişeti hastalığı

kronik yorgunluk sendromu

difteri

romatizma


Kanser tedavisinde etkili olduğu iddia edilebilir iken, ön çalışmalar ekinezya da bulunan bitki bazlı kimyasalların birçok tümörlerle mücadele için büyük bir potansiyel taşıdığını belirtti. Ekinezyada bulunan birçok antioksidan, DNA seviyesinde meydana gelen aşırı hücresel hasarı ve istenmeyen değişiklikleri önlemek için mükemmeldir. Her türlü ağrı için ideal olmamakla birlikte, boğaz ağrısı, baş ağrısı , iltihaplı bademcikler, diş ağrısı veya çeşitli mide şikayetleriyle ilişkili olanlar ekinezya kullanabilir. Ekinezya şişkinliğin sonucu olarak nadiren kabızlık veya mide ağrısının tedavi edilmesine yardımcı olan hafif bir müshil olabilir . Çay bunun için özellikle uygun gözüküyor, çünkü sıcak bağırsakları canlandırıyor .Bitkiler güçlüdür; bunun hakkında hiç şüphe yok. Ekinezya, genel sağlık ve sağlık için yararlı olan bir dizi terapötik bileşik içeren bir bitkidir.Dokuz farklı ekinezya türü olmasına rağmen, sadece üçü tıbbi değer içerir. Ekinezya çayı hücresi yenilenmesini aktive eder ve viral enfeksiyonları engellemek için bilinen antikor ve interferon üretimine yardımcı olur . Eğer bir bronş enfeksiyonu veya larenjit ile karşılaşırsanız, semptomları hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için günde birkaç bardak ekinezya çayı deneyin. Ekinezya çayı iltihabı azaltmaya ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.Biraz tarçın ve zencefil ekleyerek çayınızın terapötik değerini artırın.
Ekinezya çayı yardımcı olabilecek diğer koşullar:Saman nezlesi ve alerjilerin belirtilerini azaltır

Karaciğer , böbrek, lenf sistemi ve bezleri temizler.

İdrar yolu enfeksiyonlarının hızlı iyileşmesini sağlar

Sindirim sistemi enfeksiyonlarının hızlı iyileşmesini sağlar

İdrar yolu enfeksiyonlarından müzdarip olanlarda rahatlama sağlar

Artrit ağrılarını kolaylaştırır

Eklem rahatsızlıklarının ve kas problemlerinin hızlı iyileştirir

Kırışıklıkların ve diğer yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltır

Enerjiyi arttır
Ekinezya özlerinden zengin gece kremleri ince çizgiler ve kırışıklıklar üzerinde inanılmaz bir etkiye sahiptir. Zaman içinde kullanıldığında kırışıklıkların görünümünü % 55'e kadar azaltmaya yardımcı olur. Ekinezya saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olur ve saçlarınızın büyümesini destekler , saçlarınızı tekrar dolgunlaştırır. Aşırı inflamasyon halleri, günümüzde diyabet, kalp hastalığı, kanser ve hatta artrit gibi birçok ciddi kronik hastalığın sebebidir. Neyseki ekinezya da bulunan zengin antioksidanlar yoğunluğu, bu yüklerin çoğunu dengelemeye ve sağlığımızı korumaya yardımcı olabilir. Düzenli olarak kullanılırsa, artrit ile ilişkili ağrılı semptomların veya egzama veya sedef hastalığı gibi birçok enflamatuar cilt durumunun tedavi edilmesine yardımcı olabilir . Kalp hastalığı veya inme riskinizi artıran kan damarlarının içindeki plak birikimi oranını yavaşlatmak için de kullanabilirsiniz.


Solunum yolu, bağışıklık sistemimizle yakın bir ilişki içerisindedir ve hava yollarımızdaki en ufak bir tehlike noktasında kolayca inflamatuar yanıtları tetikler. Bu yüzden astım hastaları, en ufak olağandışı uyaranlarda, bazen de yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açan solunum güçlüğü çekmeye eğilimlidirler. Ekinezyanın çay veya ek formda düzenli olarak tüketilmesi, mevsimsel gripten korunmanıza yardımcı olabilir, astım ataklarının, alerjilerin ve boğaz ağrısının sıklığını ve şiddetini en aza indirir. Ekinezya, bir dizi enfeksiyondan korunmamıza yardımcı olan bağışıklık düzenleyici özellikleri ile iyi bilinir, ağız sağlığını korur. Ekinezya özellikle çay formunda kullanıldığında, diş etlerine ve tüm ağız boşluğunun sağlıklı kalmasını sağlar. Enfeksiyonlardan korunmanın yanı sıra, Ekinezya kullanımı, cilt hücrelerinin ve kolajen sentezinin hızlanmasına yardımcı olur.


Ekinezya çayı tüketen diyabetikler, kan glukoz seviyeleri üzerinde daha iyi kontrol sağlar. Ekinezya da diyabetik ilişkili komplikasyonların meydana gelme olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Ekinezya anksiyete , depresyon ve sosyal beceriksizlik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Ekinezya, karaciğer ve böbrek sağlığını korur. Ekinezya, antioksidanlar, vitaminler ve minerallerin zengin karışımı ile saç foliküllerini besler. Tabii ki, eğer saç dökülmesine genetik bir yatkınlık taşıyorsanız ekinezya sonuç vermez. Reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, olumsuz reaksiyonların ortaya çıkma olasılığını ortadan kaldırmak için kullanmadan önce doktorunuza danışın.


Ekinezya bağışıklık sistemi üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.Ekinezya tüketiminiz vücudunuzdaki koruyucu hücrelerin sağlığını artırır. Ekinezyadaki bileşiklerin birçoğu bağışıklık hücrelerini destekler ve sağlıklı hücre büyümesini teşvik eder. Ekinezya kandaki oksijen seviyelerini artırabilir. Ekinezya cilt sağlığını korur.Ekinezya, C vitamini, beta-karoten, flavonoidler, selenyum ve çinko gibi bir antioksidan kaynağıdır.Ekinezya genellikle güvenli kabul edilir, ancak polene duyarlı kişiler dikkatli olmalıdır. Yüksek kaliteli ekinezya takviyeleri ve çayı vücudunuzdaki sağlıklı hücre büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir ve erken hücre yaşlanması ve hasara neden olan serbest radikalleri ortadan kaldırır . Kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ekinezya çayı, A, B kompleksi ve E vitaminleri ile kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum gibi mineralleri içerir .


Ekinezya cildiniz için inanılmaz faydalara sahiptir. Ekinezya genellikle soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır fakat aynı zamanda septisemi ve idrar yolu enfeksiyonları da dahil olmak üzere diğer enfeksiyonlara yardımcı olabilecek özellikler içerir. Ayrıca kronik yorgunluk sendromu, migren ve hazımsızlığın semptomlarını hafifleteceği düşünülmektedir. Ekinezya akne içinde etkilidir. Ekinezya vücuttaki kimyasalları, iltihabı azaltabilen, lekelere neden olabilecek zararlı bakterilerle savaşır ve daha fazla salgınları önlemeye yardımcı olur. Günümüzde en popüler kullanımı, grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel şartların süresini azaltmak ve ateş, boğaz ağrısı ve öksürük gibi semptomları hafifletmektir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve çeşitli enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olmak için çoğu zaman bitkisel uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Genel sağlığınızı korumak için ekinezya çayı yada takviyesi kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmanızı tavsiye ediyoruz..
 

BilirDişi

Üye
Üye
Bu bitki hayli popüler hiç kullanmadım ama hakkında çok şey duydum . Bir çok sağlık problemine iyi geliyor. Özellikle sedef ve egzaması olanlar ekinezya bitkisinden faydalanmalıdır. Sadece genel sağlık değil cilt sağlığı üzerinde de bir çok olumlu sonucu var.
 
Üst