Eliptik bisiklet ile Zayıflamak Mümkün mü?

HaYaL

HaYaL

Daimi Üye
Üye
Eliptik bisiklet ile Zayıflamak Mümkün mü?
Eliptik bisiklet nedir faydaları zararları kullanımı tavsiye ve hakkında herşey burada. Arkadaşlar uzun zamandır zayıflamak için uğraşıyorum. Bunun için defalarca diyet girişiminde bulundum. Zayıflama hapları kullandım. Çeşitli egzersizler yapmaya çalıştım ama bir türlü başarılı olamadım. En sonunda bu işi bir düzene sokmaya karar verdim ve kendime bir Voit lc210 eliptik bisiklet aldım. Kullanımıyla ilgili bir çok araştırma yaptım ve benim gibi bu bisikleti kullananların görüşlerinden faydalanmak istiyorum. İşte benim aldığım eliptik bisiklet. Onunla ilgili detaylı bilgiler de mevcut. Şimdi eliptik bisiklet hakkında genel bilgiler vereceğim.

https://www.meleklermekani.com/imagehosting/eliptik bisiklet-30.jpg

eliptik bisiklet kaç kalori yaktırır ve harcatır-ekliptik bisiklet zayıflatırmı

Eliptik bisiklet sadece kardiyo egzersizleri yapılabilen bir spor aleti değildir. Eliptik bisikletin faydaları aynı zamanda kilo kontrolü, zayıflama ve kilo verme alanında da oldukça fazladır. Şimdi eliptik bisiklet nedir sorusuna bir cevap alalım ve daha sonra eliptik bisikletin faydaları na değinip eliptik bisikletle nasıl zayıflanır ona bir bakalım.

Eliptik Bisikletin Faydaları Yararları ve Kullanımı

Gittiğiniz spor salonunda kaç tane eliptik egzersiz aleti olduğunu fark ettiniz mi? Eliptik makinelerin popülerliği giderek artıyor. Dünya genelindeki satış rakamları artık eliptik egzersiz aletlerinin koşu bantlarından daha fazla tercih edildiğini gösteriyor. Eliptik egzersiz aletleri üst ve alt vücut kaslarını aynı anda çalışırken vücudunuzun maruz kaldığı direnci en aza indiriyor. Bu özelliğiyle özellikle orta yaş ve üzerine ve eklem rahatsızlıkları çekenlerin başlıca tercihi oluyor.

Eliptik egzersiz aletleriyle daha az direnç Eliptik egzersiz aletleri bacaklara uygulanan baskıyı azaltmak üzere tasarlanmıştır. Yapılan eliptik hareketlerin doğası gereği bacaklara doğrudan bir baskı uygulanmaz ve direnç dağıtılır. Ayaklarınız pedallardan hiç ayrılmaz. Havada yürümek gibidir. Eliptik hareket ayak bilekleri, diz ve kalçanın doğal hareket sınırları içinde gerçekleşir. Karşılaştırmak gerekirse yürürken veya koşarken attığınız her adım vücudunuza bir darbe almanıza neden olur. Normal bir koşucunun ağırlığının 2.5 katı kadar darbeye maruz kaldığı tahmin ediliyor. Bu darbe yalnızca eklemlerinizi değil sırtınızı da doğrudan etkiliyor.

Eliptik Bisiklet Kaç kalori yaktırır ve harcatır: 1 saatlik eliptik bisiklet egzersizi ile 500 -600 kalori arası enerji yakılmaktadır.

Koşu bandı eklemlerinize direnç uygularken eliptik aletlerde direnç çok azdır.

Pedallar

Egzersiz yaparken maruz kaldığınız direnci en aza indirmek için eliptik egzersiz aletlerinde birbirinden ayrı 2 pedal bulunur. Bu pedallar sizin büyük adımlarınıza göre ayarlanabilir ve hareketlerinize rahatlıkla uyum sağlarlar. Böylece siz hareketlerinizi yaparken ayaklarınızı pedallardan ayırmaya gerek duymazsınız. Çift taraflı egzersiz Eliptik egzersiz aletlerini eşsiz kılan özellik üst ve alt vücudu aynı anda çalıştırmasıdır. Aslında bu kadar çok kas grubunu aynı anda çalıştıran başka bir alet daha yoktur. Bu yüzden eliptik aletler çoğu insanın ilk tercihi oluyor. Eliptik egzersiz aletiyle kuadriseps, kiriş, kalça, göğüs, sırt, trisep ve bisep kaslarını aynı anda çalıştırırsınız. Aynı anda bu kadar çok kas grubunu çalıştırmanın yararı vücudunuzu çok hızlı şekle sokabilmektir. Dahası bunu yaparken vücudunuzu zorlayıp idaresiz enerji harcamazsınız ve böylece daha fazla kalori yakabilirsiniz. Çift taraflı egzersizden en yüksek verimi almak için harcadığınız enerjiyi üst ve alt vücut arasında dengelemelisiniz. Yani sadece bacaklarınıza yüklenerek çalışırsanız eliptik aletlerin size sunduğu bu büyük fırsattan yararlanamazsınız. Bu aletleri kullanırken yapılan en büyük hata üstteki barlara güç uygulamak yerine bunları merdiven korkuluğu gibi kullanmaktır. Programlar Koşu bantlarında olduğu gibi eliptik aletlerinde de egzersiz programları vardır. Bu programlar tepe tırmanışları gibi zorlayıcı egzersizleri içerirler. Bir çok eliptik alette kablosuz nabız göstergesi mevcuttur. Bu özellik sayesinde egzersizleriniz yakından takip edip bir günlük tutabilirsiniz.

Eliptik spor aleti en az seviyede dirençle çalıştığı için bakım gereksinimi hemen hemen yoktur.

Bakım derdine Son

Eliptik egzersiz aletlerinin bir diğer avantajı da en az seviyede bakım gereksinimi duymalarıdır. Eliptik hareket sistemi vücuda ve alete çok az baskı uyguladığı için makine fazla darbeye maruz kalmaz. Hareketli parçaların sayısı azdır. Kemerler, motorlar, tekerlekler ve kürekler gibi sürekli bakım gerektirecek parçaları dert etmenize gerek yok.

Eliptik aletlerin zararları, yan etkileri ve dezavantajları

Eliptik aletlerin tüm artılarını anlatmaya çalıştık. Peki bu aletlerin bir dezavantajı var mı? Evet, var. Bazılarımız eliptik aletleri kullanmayı tercih etmiyor çünkü yapılan eliptik hareketi garip ve alışması zor buluyorlar. Bunun yerine koşu bandında koşmayı tercih ediyorlar. Elbette bu tamamen kişisel bir tercih. Siz yine de kararınızı vermeden önce eliptik egzersiz aletinin üzerine çıkın ve eliptik hareketi deneyin. Muhtemelen koşu bandında olduğundan daha çok eğleneceksiniz ve karar vermeniz uzun sürmeyecek.

Bakalım bu alet sayesinde kilo verebilecekmiyim. Gelişmeleri yazacağım meleklerim.
 
Üst