Elma sirkesinin faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Elma sirkesinin faydaları nelerdir ?
Yüzyıllardır sirke çeşitli ev ve pişirme amaçları için kullanılmıştır. Ayrıca her türlü sağlık problemine yardımcı olduğu iddia edilen eski bir besin tedavisidir . Elma sirkesinin her şeye fayda sağladığı iddia edilmektedir ve bilim tarafından da elma sirkesinin faydası desteklenmektedir. Bu makalede bilimsel araştırma ile desteklenen elma sirkesinin faydaları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz..


elma sirkesi.jpg
Elmanın sağlığa faydaları ile ilgili daha önce makale yayınlamıştık. Bu makale de ise elma sirkesinin faydalarına değinicez. Geçmişten günümüze kadar elma sirkesi çeşitli tedavilerde kullanılmış. Bunların dışın da salatalarda, yemeklerde, turşularda , saç bakımında, cilt bakımında da kullanılmıştır. Sağlık açısın dan bir çok faydalı içeriğe sahip olan elma sirkesi ayrıca bölgesel yağlanmaya da iyi gelmeketdir. Kilo verme problemi yaşayanların diyet listesinin başın da olan elma sirkesinin bakalım başka ne gibi faydaları varmış ..


Elma sirkesinin faydaları


Elma sirkesi asetik asit, potasyum, magnezyum , probiyotikler gibi güçlü enzimlerden oluşmaktadır. Kalite elma sirkesi de bazı amino asitler ve antioksidanlar içerir. Elma sirkesi bir çok bakteriyi öldürmektedir. Özellikle bit,siğil tırnak mantarı olanlar elma sirkesi kullanabilir.


Dişeri sarı olanlar, kepek problemi olanlar elma sirkesi kullanabilir. Aşırı yağlanma problemi olanlar elma sirkesi tüketmektedir. İçinde çok miktarda asit var, bu nedenle sirkeyi düz olarak içmek önerilmez. Genelde suyla birlikte tüketilmektedir. 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Hazımsızlık problemi yaşayanlar da bu şeilde elma sirkesi tüketebilir.


Son yıllarda insanlar kilo vermek , kalp sağlığını iyileştirmek ve kepek tedavisi için elma sirkelerini keşfettiler .


Bu iddiaların çoğu modern araştırma tarafından desteklenmiyor. Ancak bazı araştırmalar sirkenin kendine özgü tat ve kokusunu veren asetik asitin çeşitli koşullarla yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bir küçük çalışma, elma sirkesinin tip 2 diyabetli bir grup insanda kan şekeri ve insülin düzeylerini iyileştirdiğini tespit etti . Sirke ayrıca polifenoller olarak bilinen kimyasallara sahiptir. Bunlar kanser gibi diğer hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını önleyen antioksidanlardır . Elma sirkesi tüketerek kanser türünü önleyebilirsiniz..

Kardiyovasküler hastalık kalp hastalığı ve felci içerir. Halen önde gelen ölüm nedeni .Kardiyovasküler hastalığa neden olabilecek birden fazla faktör vardır. Bazıları genetik veya çevreye bağlıdır. Kalp problemi olanların elma sirkesi tüketmesi önerilmektedir.


Muhtemelen probiyotikler hakkında her şeyi duymuşsundur . Bunlar, sindirime yardımcı olan ve zararlı bakterileri yok eden canlı mikroorganizmalardır. Elma sirkesi de çok iyi bir probiyotiktir. Elma sirkesi tüketmek bağışıklığınızı artırabilir.


Hepimiz kanserin tehlikeli etkilerini biliriz. Günümüz toplumunda önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Hastalık hücrelerinin kontrolsüz bir büyüme ile karakterize edilir. Kansere neden birçok faktör var. Görünen o ki bunu önlemeye yardımcı olan birçok ev ilaçları vardır. Bir gözlemsel çalışma, sirkeyi tüketmenin özofageal kanserin azalmasına neden olduğunu gösterdi . Bu nedenle sirkeli sirke, kanser gelişimini yavaşlatabilir veya durdurabilir. Ancak kesinlikle kanser kadar tehlikeli bir şey için sihirli bir tedavi değildir.


Detoksun ne olduğunu duymuşsunuzdur. Elma sirkesi içerek vücudunuza detoks yapabilirsiniz. Ayrıca kötü ağız kokusu insanlar için ortak bir sorundur. Kötü ağız kokusuna sahipseniz ağzınızı dişinizi fırçaladıktan sonra elma sirkesiyle gargara yapın.


Sirke genellikle temizlik kaynağı olarak kullanılır. Birçok antibakteriyel özelliği vardır. Evinizi elma sirkesi ile temizleyerek hijyeni sağlayabilirsiniz. Bunların dışında hayvan sokmalarına karşı elma sirkesinin iyi geldiği söylenmektedir. Tabi biz bu durumda hekime görünmenizi öneriyoruz.


Kepek , yaygın ama can sıkıcı bir saç derisi durumudur. Aşırı derecede yağlı veya kuru cilt veya malassezia adı verilen bir mantar neden olabilir. Saçınızda kepek problemi varsa elma sirkesi kullanabilirsiniz. Saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra elma sirkesini saçınıza uygulayın 5 dk bekleyin ve saçınızı iyice durulayın.Kısacası, elma sirkesi muhtemelen size zarar vermez. Diyetinizde tadını çıkarın çünkü kalori içermez, yiyeceklere lezzet katar ve sağlık açısın dan yararları vardır. Ancak bu bir mucize tedavis değildir.
 
Melis ank

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Benim bir dönemde tırnağımda mantar vardı. Tırnak mantarından elma sirkesi sayesinde kurtuldum. Ayrıca eşim çok kiloluydu her sabah aç karnına elma sirkesi tüketerek kilo verdi. Tabiki elma sirkesi tek başına kilo vermede etkili değil. Sadece yağ yakıyor bu yüzden beslenmeye dikkat etmeli ve egzersizde yapılmalı.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Ek olarak, elma sirkesi polifenollerin iyi bir kaynağıdır. Araştırma kardiyovasküler hastalıkların, kanserlerin, osteoporozun, diyabetin ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde polifenollerin rolünü desteklemektedir. Elma sirkesi Vücudunuzun pH sının dengelenmesine yardımcı olur ve kardiyovasküler stimülasyonu, barsak hareketliliğini ve lenfatik drenajı uyarır. Elma sirkesi ayrıca mikrop öldürücüdür. Sivilce problemi olanlar sivilcesine elma sirkesi tatbik edebilir.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Benim eşim bir dönem elma sirkesi tüketerek bölgesel yağlanmadan kurtuldu. Tabi dikkat etmediği için şimdi tekrar yağlanma başladı. Birde saçlarında kepek problemi vardı elma sirkesi sayesinde kepeklenme kısmi azaldı. Benimde ayak tırnaklarımda sık sık çatlama oluyordu elma sirkesi kullanarak bu problemden kurtuldum. Elma sirkesinin faydası gerçekten çok fazla . Tadını sevmeyenler soğan salatasında kullanabilir. Soğan tadını ve kokusunu öldürüyor.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Mineraller, vitaminler ve enzimler açısından zengin olması ile , elma sirkesi herhangi bir detoksa büyük katkı sağlar . Elma sirkesi içindeki benzersiz asitlerle toksinleri bağlayabilir ve vücudun onları daha etkili bir şekilde ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir. Elma sirkesi karaciğerde dolaşımı teşvik etmeye ve detoksifikasyona yardımcı olabilir. Elma sirkesi, kan şekerini daha uzun süre stabilize ederek ve iştah kontrolünde yardımcı olarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Diyetinize mutlaka mide problemniz yoksa elma sirkesi ekleyin..Belirli gıdaların neden olduğu yaygın hazımsızlık ve gastrointestinal rahatsızlıklara yardımcı olabilir
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Doğal elma sirkesi cildinizin pH'ını düzenler.Ayrıca siğiller için önerilen bir ajan.Dişlerden lekeleri çıkarabilir.Kilo kaybına yardımcı olabilir. Lenfatik sisteminiz için harikadır.Candida'dan kurtulmanıza yardımcı olabilir.Evcil hayvanlar üzerinde pire savurmada etkilidir.Mide ekşimesini azaltmanıza yardımcı olabilir. Elma ayrıca bir çok meyve ve diğer bitki türlerinde bulunan çözünmez bir lif olan pektini de içerir. Bir lif olarak, pektin diğer lif türlerinin sağlık yararlarını içerir ve aynı zamanda prebiyotik olarak da işlev görür. Prebiyotikler, probiyotik bakterilerin büyümesini destekleyerek sağlıklı bir bağırsağı teşvik eder.Yüzyıllar boyunca, elma sirkesi mucize bir tonik olarak kullanılmıştır. Destekleyiciler, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, cilt rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları ve yüksek kolesterol gibi sindirim sistemi ve bağışıklık sistemleriyle ilgili problemler gibi birçok sağlık sorununu iyileştirebileceğini söylüyor. Ayrıca kilo kaybı, saç dökülmesi ve genç ve parlak ciltler elde etmek için de etkili olabilir. Araştırma, her gün içmenin , Tip 2 Diyabetlilerde kan şekeri düzeylerinin düşmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir .
 
Üst