Elmanın sağlığa faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Elmanın sağlığa faydaları nelerdir ?
Elma en popüler meyvelerden biridir . Solgun sarı ve yeşilden derin kırmızılara kadar çeşitliliğe bağlı olarak bir dizi renktedirler.Tatları eşki,mayhoş ve tatlıdır.Arastırmalarla desteklenen pek çok faydası olan son derece sağlıklı bir meyvedirler.Dünyanın en fazla ekili ve tüketilen meyvelerinden biri olan elma mucizevi besin olarak nitelenidiriliyor..Bu makalede ; elma,elmanın faydaları,elmanın yararları,elma nın sağlık üzerindeki etkileri hakkın da bilgiler vermektedir.


elma.jpg

Yılın her mevsimi elma vardır. Her birinin rengi koksusu ve tadı farklıdır. Kimi kütür kütürken kimi kepeklidir. En çok sevilen tercih edilen amasya elmasıdır. Bir dizi araştırma çalışması, elmaların, günlük diyetinize dahil edilmesi için en sağlıklı gıdalardan biri olabileceğini düşündürür. Çalışmalara ve onlara önerilen sağlık yararlarına bir göz atalım


Elmanın faydaları


Elmaların sağlığa olan faydaları arasında Alzheimer hastalığının önlenmesi potansiyeli bulunur .Elma bir kişinin yiyebileceği en sağlıklı gıdalardan biridir. Lif ve C vitamini bakımından zengin olup, kalorileri düşüktür. lmalar antioksidan olarak işlev gören polifenoller açısından zengindir.Elma zayıflatır,astım ve mide rahatsızlığı gibi hastalıkların septomlarını hafifletir.Elma yiyen insan doktor yüzü görmez ! Çok doğru söylenmiş bir deyim..Elma meyve olduğu için sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunan çok sayıda vitamin ve minerallerle doludur. Elmalar, çeşitli toksik maddelere ve hastalıklara neden olan mikroplara karşı korumak için antioksidan içerir. B kompleks vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır;


Elmaya dahil edilen başlıca mineraller:


A) Potasyum: Sodyumun kötü etkilerini önler ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur,


B) Kalsiyum: güçlü kemikler ve dişler için önemlidir


C) Fosfor: hücre onarımı, hormon dengesi ve protein oluşumu için önemlidir. Ayrıca, diyet lifi açısından pektin adı verilen ve yağ yakmaya yardımcı olan ve düzenli bağırsak hareketi sağlayan çok zengin besinlerdir.Tüm elma çeşitleri büyük sağlık özelliklerine sahiptir, ancak özellikle yeşil olanlarda protein, vitamin, mineral ve lif bulunur..Elma, anti oksidanlar gibi vitamin ve C vitamini ve beta karoten gibi önemli miktarda antioksidan içerdiğinden bağışıklığı artıran gıdalardan biridir. Alzheimer demansın en yaygın biçimi olan bir beyin hastalığıdır. Beyindeki sinir hücreleri üzerinde hafıza zayıflığına ve zihinsel yetenek kaybına neden olan geri döndürülemez hasar verir. Alzheimer hastalarının beyin dokularında sürekli biriken fibröz bir proteindir. Araştırmalar, elma suyunun aslında bu zararlı proteinin üretimine müdahale edebildiğini ve bu sayede bu demans formunun başlangıcını engellediğini gösteriyor. Günde en az iki elma yemek Alzheimer alma riskini azaltabilir.


Elmalardaki elyaf, yiyecek parçacıklarını ve bakterileri dişlerinizin arasından sıyırmaya yardımcı olur ve bir elma yemenin tükürük üretimini teşvik etmesine yardımcı olduğunu göreceksiniz.


Çalışmalar, elmaların Parkinson ve Alzheimer gibi dejeneratif hastalıklara karşı beyninizi korumada etkili olduğunu kanıtlamıştır.


Yüksek lifli gıdalar Parkinson hastalığına karşı korunmada etkilidir ve elmalardaki antioksidanlar serbest radikallerin beynindeki hücrelerin parçalanmasını önlemeye yardımcı olur.


Elmalardaki çözünür elyaf, kolestrolü ve şekeri sindirim sisteminde emmeye yardımcı olur ve emilimini engeller ve kan dolaşımınıza yayılmasını engeller.


Şeker hastalığı olan insanlar, kendileri için doğru gıdaları seçmekte zorlanıyor. Elmalar şeker hastalığı olan herkes için uygun olmamakla birlikte, şeker hastalığına yakalanma riskini azalttığı gösterilmiştir.Elma çekirdeğinin zararı


Elma tohumlarının konvansiyonel tıbbın herhangi bir kanıtlanmış faydası yok. Aksine, büyük miktarlarda yenirse, elma tohumları aslında zehirlidir. Bazı alternatif tıp uygulayıcıları, amigdalini kanserle savaşan bir ajan olarak değerlendirir, ancak bu yararın klinik bir kanıtı yoktur. Doktorunuzun onayı ve denetimi olmadan, elma tohumlarını sözde sağlık yararları için yutmayın.Çok miktarda tüketildiğinde, elma tohumlarındaki siyanür vücudunuzun kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıma yeteneğine müdahale ederek boğulma ile ölümüne neden olur. En hızlı zehirlenme maddelerinden biri olan siyanür zehirlenmesi belirtileri, hızlı nefes alma, baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, zayıflık ve hızlı veya çok yavaş kalp atışını içerir.
Evet sevgili okurlarımız. Elmanın görüldüğü üzere sayısız faydası vardır. Günde 1 elma tüketmek sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Elma yiyerek bir çok sağlık problemini ekarte edebilrisiniz. Elmayı tüm olarak tüketmeyi sevmiyorsanız, tatlısını,salatasını yada suyunu çıkararak tüketebilirsiniz.Diyetinize elma eklemek sağlıklı kio vermenize katkıda bulunacaktır. Diyabet hastalarımızın ise doktor tavsiyesi olmadan elma tüketmelerini önermiyoruz.
 
Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Elmayı çok severim günde en az 1 adet elma yerim. Cildimin güzelliğini elmaya borçluyum. Midem de ağrı olduğu zaman elma tüketiyorum dakikalar içinde mide ağrım geçiyor. Ayrıca lifli olduğu için metabolizmamı da hareketlendiriyor. Bu lezzetli besin adeta şifa dposu. Her bireyin tüketmesi gerekiyor. Sevmeyenler elmanın suyu tüketebilir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Elma dünyada en çok tüketilen en popüler lezzetli meyvelerden biridir. Elmanın sağlığa olan faydaları, gelişmiş sindirim , mide rahatsızlıklarının önlenmesi, safra taşları , kabızlık , karaciğer rahatsızlıkları, anemi , diyabet , kalp rahatsızlığı, romatizma, göz rahatsızlıkları, çeşitli kanserler ve guttur .Dahası, Alzheimer ve Parkinson hastalığının başlamasını önleyebilirler. Son olarak, diş bakımı ve cilt bakımına yardımcı olurlar . Elmaın içinde sayısız vitamin ve mineral vardır., C vitamini , K vitamini , B6 vitamini ve riboflavin , hem de gibi mineraller , potasyum , bakır , manganez , ve magnezyum gibi. Diyet programlarının en önemli besin,dir. Bunun nednei aşırı lifli olmasıdır. Kilo vermeye yardımcı olduğu gibi sağlığınız üzerinde bir faydaya sahiptir..
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Elma sık tüketilen bir meyvedir, sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunan sayısız vitamin ve minerallerle doludur. Elmalar, çeşitli toksik maddelere ve hastalıklara neden olan mikroplara karşı korumak için vücutta yararlı olan flavonoidler ve polifenoller gibi anti-oksidanlar içerir. B kompleks vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır; Elma kabukları da çok besleyici olup, içerdiğinde kanser engelleyici bileşikler vardırr. Araştırmalar, kırmızı lezzetli bir elma kabuğun nda bulunan başlıca bileşiklerin akciğer, kolon kanseri ve göğüs kanserinde kanserli hücrelerin daha fazla büyümesine karşı savaşta olduğunu gösteriyor. Alzheimer demansın en yaygın biçimi olan bir beyin hastalığıdır. Beyindeki sinir hücreleri üzerinde hafıza zayıflığına ve zihinsel yetenek kaybına neden olan geri döndürülemez hasar verir. Elmalarda bulunan önemli bir madde, beyin hücrelerini, serbest radikallerin neden olduğu oksidasyon hasarına karşı korumaya yardımcı olmaktadır.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
400
Uzman SühaN
Uzman SühaN
melike gunduzalp
Cevaplar
4
Görüntüleme
1K
melike gunduzalp
melike gunduzalp
Uzman SühaN
Cevaplar
5
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst