Emziren anne grip olursa ne yapmalı?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Emziren anne grip olursa ne yapmalı?
Malum kış aylarının en soğuk zamanlarını yaşıyoruz... Hastalık heryerde kol geziyor ve her yaştan kişinin sağlığını olumsuz tehdit ediyor. Kış aylarının kabusu haline gelen grip bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle kalabalık ve kapalı yerler de virüs daha hızlı bir şekil de yayılarak bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu kişilere çok çabuk bulaşıyor.

Grip deyip geçmemek gerekiyor. Görünüş de basit bir kış hastalığı gibi görünse de ne yazık ki bazen kişiyi ölüme kadar bile götürebiliyor.

Bildiğiniz üzere bebeklerin bağışıklık sistemi henüz gelişmemiştir. Doğal olarak her anne, bebeğinin sağlığı adına elinden geldiğince onu koruma altına almaya çalışır. Bebekler için en sağlıklı beslenme kaynağı olan anne sütü emme dönemin de eğer anne grip olursa, ister istemez kendince bir panik yaşar... Dünyanın en kıymetli varlığı olan bebeğine hastalık bulaştırmamak için hatta kafasın da bir takım soru işaretleri oluşur.

Emziren anneler grip olursa bebeğini sütten kesmelimi? Bebeğini emziren anne grip olursa nasıl davranmalı? Sorularınızın yanıtlarını ve daha fazlasını sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz.

Ayrıca son zamanların kabusu haline gelen mide gribi hakkın da bilgi edinmek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

emziren-anne-grip-olursa-ne-yapmali.jpg


Emziren anne grip olursa, grip, bir virüs tarafından oluşturulan, yüksek ateş, kas ağrıları, halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı, hapşırık, öksürük gibi belirtilerle görülen bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle kış aylarında görülen ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık rastlanılan bu hastalık, hapşırık, öksürük ve temas yolu ile bulaşır. mevsimine göre giyinmek, bol bol sıvı tüketmek gribe yakalanma riskini azaltsa da bu enfeksiyon hastalığına yakalanmamak için daha dikkatli davranılması gerekmektedir. Emziren anneler bu hastalığa yakalandıkları zaman, "bebeklerini kesinlikle emzirmemeliler" gibi söylentiler halk arasında yayılmıştır. Fakat uzmanlar bu hurafelerin kesinlikle yanlış olduğu hakkında açıklamalar yapmaktadırlar.

Emziren anneler grip oldukları zaman, kesinlikle bebeklerini sütten kesmemelidirler. Çünkü anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, antibiyotik görevi görerek bebekleri olası hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Bu sebeple anne grip olduğu zaman bebeğini emzirmemenin aksine daha sıklıkla emzirmelidir. Ancak bebeklerini emzirmeden önce bir kaç detaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Emziren ve grip olan annelerin sık sık ellerini yıkamaları gerekmektedir. Bebeği emzirirken, hapşırık, öksürük ve burun akıntısı gibi durumların oluşması anında yüzlerini farklı yöne çevirmeleri ve ağızlarını elleri ile kapatmaları gerekmektedir. Nefes alıp verirken nefeslerinin doğrudan bebeğe ulaşmasından kaçınmalıdır. Bebeği emzireceği zaman göğüs ucunun temiz olmasına dikkat etmeli. Giyilecek iç çamaşırın da temiz olmasına özen gösterilmelidir. Ev sık sık havalandırılmalı, eve misafir gelmiş ise misafirler çıktıktan sonra içerisi mutlaka iyice havalandırılmalıdır. Grip olan emziren anneler kesinlikle kendi başlarına ilaç kullanmamalılardır. mutlaka uzman bir doktor kontrolü altında ilaç almalı ve emziren anne olduklarını mutlaka söylemelidirler.

Emziren Anne Grip Olursa
Emziren annelerin hasta olmamak için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmelilerdir. enfeksiyonların giderilmesinde en çok yardımcı olan şey su olduğu için, bol bol sıvı tüketilmesine özen gösterilmelidir. Süt oluşumunda da büyük oranda rol oynayan su, anne gribe yakalandığı zaman, burun kanallarının açık kalmasını sağlıyor ve enfeksiyona karşı direnç sağlıyor. gribe yakalanma riskini azaltmak için bol bol C vitamini tüketmesi gereken anneler, aynı zamanda haftada iki kez balık tüketerek de bu enfeksiyon hastalığından koruna bilirler. Ve unutmamaları gereken en önemli şey bebeklerini hastalıklardan korumak için özellikle sonbahar ve kış aylarında sık sık emzirmeleri gerektiğidir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Güzel bir konuya değinmişsin mawim.Grip olan anne bebeğini sütten kesmemeli. Bebeğini emzirmesinin sakıncası yok fakat ; anne adayı halsiz ve güçsüz olduğu için bu hastalık dönemin de iyi beslenmesi lazım. Zira emzirmeyle daha güçsüz kalabilir. Gribal enfeksiyona yakalanan emziren annelere tavsiyemiz , öncelikle hekime görünmek , sonrasın da bol meyve ve sebze tüketmek..
 
Üst