Emzirme dönemin de antibiyotik kullanılır mı?

Uzman SühaN

Administrator
Emzirme dönemin de antibiyotik kullanılır mı?
Anne sütü bebeğinizin bağışıklık sistemine fayda sağlayabilecek pek çok iyi besin maddesi barındırıyor. Emziren anneler bir çok koşuldan etkilenip hasta olabilirler . Anne antibiyotik kullanmak zorunda kalabilir. Emziren annelerin en çok merak ettiği sorulardan biri, emzirme dönemin de antibiyotik kullanımının zararlı olup olmadığıdır . Bu makalemizde emzirme döneminde antibiyotik kullanmak bebek için zararlımı, emzrime döneminde antibiyotik bebeğe zarar verirmi gibi sorulara değineceğiz.emzirme dönemi antibiyotik.jpg


Sıklıkla bir enfeksiyonla karşı karşıya kaldıkça genelde antibiyotik kullanırız. Ancak, özellikle emziren yeni bir anne iseniz, antibiyotik kullanımının güvenli olup olmadığını merak edersiniz. Antibiotik de dahil olmak üzere tüketdiğiniz her şey, anne sütü ile bebeğe geçecektir.Antibiyotiklerin emzirme döneminde güvenli olup olmadığı ilacın türüne bağlıdır. Antibiyotik gibi ilaçların bir kısmı emzirme döneminde kullanılabilir ve bebeğin sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur . Emzirirken doktorunuzun antibiyotik reçete etmesinin bir çok nednei vardır. En sık nedenler idrar yolu enfeksiyonları, maya enfeksiyonları veya solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Emziren annenin , diğerleri gibi bakteri enfeksiyonu için antibiyotik kullanmaları gerekebilir.
Antibiyotik anne sütüne geçermi ?Evet, antibiyotikler de dahil olmak üzere tüm ilaçların anne sütüne geçme potansiyeli vardır. Geçen antibiyotik miktarı öncelikle dozaj sıklığına ve antibiyotik bileşiklerinin konsantrasyonuna bağlıdır. Antibiyotiklerin süt tedarikini azalttığını gösteren hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.Bununla birlikte, herhangi bir antibiyotiği tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.Anne sütü, yeni doğanlar için ideal, yenilenebilir besin kaynağıdır. Anne sütü, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için besin maddelerinin mükemmel dengesini içerir. Ek olarak, yeni doğanları ishal, pnömoni ve diğer yaygın çocukluk hastalıkları ve enfeksiyonlar gibi hastalıklardan koruyan antikorları içerir .Emzirmenin çocuğa uzun vadeli faydası olabilir . Bazı çalışmalar, anne sütüyle büyüyen bebeklerde obezite ve diyabet gibi risklerin düştüğünü gösteriyor. Buna ek olarak, emzirme, bir anneye çocuğuyla bağlantı kurmak için eşsiz bir fırsat sunmaktadır.Emzirirken antibiyotik kullanırsanız, bebeğinizin geçici olarak kolik benzeri semptomlarla karşı karşıya kalabilir. Bebeğinizin dışkısı cıvık olabilir . Karın ağrısı, gaz sürekli ağlama görülebilir. İlaçtaki aktif bileşikler önemli bir rol oynarken, her ilaç bir bebeği farklı şekilde etkileyebilir.Güvenli bir antibiyotik doz aşımı da bebekte aşağıdaki durumlara neden olabilir:emzirme döneminde antibiyotik kullanma.jpg
Emzirme döneminde limonlu su içmenin faydaları
Antibiyotikler hedeflenen hastalıklara neden olan bakterileri etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ince bağırsaklarda bulunan doğal bakteri florasının yapısı ve yoğunluğunu da etkiler. Özellikle bebekler sindirime yardımcı olan az gelişmiş iyi bakteriler kolonilerine sahipler. Anne sütü yoluyla antibiyotik alımı bağırsaktaki mevcut bakteri kolonilerine zarar verebilir ve gıda besinlerinin emilim yetersizliğine yol açarak ishale neden olabilir.Bebeğinizin antibiyotik kullanımı nedeniyle bir sorun belirtisi gösterdiğinden şüpheleniyorsanız, derhal bir doktora götürün.Herhangi bir rahatsızlık sonrası hekiminiz ilaç reçete etmeden önce mutlaka bebek emzirdiğinizi belirtin. Eğer başka bir ilaç kullanıyorsanız; Bir antibiyotik, diğer ilaçlarla reaksiyona girer ve bebek için zararsız olabilecek bileşikler oluşturabilir. Bebeğinizin yaşı ve genel sağlığı ; Bebeğin yaşını ve tıbbi durumunu paylaşmak esastır. İlaçlara alternatifler ; Tıbbi durumunuz şiddetli değilse, doktorunuz bunu tedavi etmek için bazı ihtiyatlı önlemler önerebilir. Bu şekilde, antibiyotik kullanmaktan kaçınabilirsiniz.


Anne sütüne giren bazı ilaçlar bebeğinize zarar verebilir. Ancak emzirme sırasında , birçok ağrı kesici, antibiyotik , antidepresan , endokrin ilaçlar ( insülin gibi ) dahil birçok ilaç güvenlidir. Emzirme döneminde ilaç kullanımı sonrası bebeğinizde ağlama,kızarıklık uyku problemleri,ishal ve beslenme problemleri görülüyorsa mutlaka hekime danışın.Bebeğiniz için güvenli olmayan bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa, emzirmeyi geçici olarak durdurmak hakkında doktorunuzla konuşın.


Bebeğinizi besledikten hemen sonra antibiyotik kullanın, böylece tüketim ile sonraki beslenme seansı arasındaki boşluk maksimumdur. ( İlacınızı almadan önce bebeğinizi emzirin, sonradan değil. ) Günün her hangi bir saati olabilir. Bebeğin beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak zamana ve dozaja karar verebilirsiniz. Doğrudan meme başına uygulanan kremler ve merhemler, anne emzirmeden önce temizlenmelidir. Çoğu ilaçlar anne sütüne geçer ancak bu her zaman onları alamayacağınız anlamına gelmez. Her hangi bir ilaç almadan önce mutlaka hekime danışın.
 

Uzman SühaN

Administrator
Emziren annelerin, herkes gibi, bakteriyel bir enfeksiyon için antibiyotik alması gerekebilir. Emziren annelerin antibiyotiklere neden ihtiyaç duyduklarının ortak bir nedeni mastitis tir.Emzirme döneminde antibiyotik kullanması gereken anne antibiyotiğin bebeğine zarar verip veremeyeceği hakkında kuşku duyar. Emzirme döneminde antibiyotiklerin bir kısmı güvenlidir. Antibiyotik kullanılması emzirmeyi kesmeyi gerektirmez. Yalnız yinede antibiyotik kullanmanız gerekirse emzirdiğinizi hekime bildirin. Bebeğinizi emzirirken antibiyotik kullandığınızda bebeğinizin dışkısı cıvık olabilir. Bebeğiniz kolik benzeri septomlar gösterebilir. Bebeğinizde geçici olarak mizaç değişikliği olabilir. Antibiyotik kesildikten sonra bu septomlar kendiliğinden geçecektir.
 
Üst