Emzirme döneminde beslenme nasıl olmalıdır ?

Emzirme döneminde beslenme nasıl olmalıdır ?
Diyetler ve yeme eğilimleri son günlerde haber gündemlerini oluşturuyor. Sağlıklı beslenmek olası bir çok hastalığı önlediği gibi yaşam kalitenizi de uzatıyor. Özellikle yeni doğum yapmış anneler diyetlerine çok dikkat etmelidir.Ancak bir çok emziren annenin bildiği gibi, her diyet veya yiyecek trendi yeterince sağlıklı değildir.Sağlıklı bir diyet her zaman önemlidir, ancak emzirme dönminde daha büyük önem arz eder.Emzirme çok fazla enerji ve besin kullanır. Diyetinizin, emzirme döneminde ihtiyacınız olan protein, kalsiyum, demir ve vitaminler gibi besin maddelerini sağlaması önemlidir. Kendi sağlığınız ve iyiliğiniz için bu besinlere ihtiyacınız var. Düzenli olarak sağlıklı vitamin ve mineral içeren besinleri tüketin çok çeşitli sağlıklı yiyecekleri diyetinize dahil edin.Emzirme döneminde beslenme listesini makalemizin devamında bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..

emzirme döneminde beslenme.jpg


Anne sütü bebeğe sadece ihtiyaç duyduğu gıdaları sağlamıyor aynı zamanda çocuğu enfeksiyondan koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler içeriyor. Emziren annenin beslenme ilkeleri ; Emziren bir anne olarak, ne isterseniz yiyebilirsiniz. Yine de sağlıklı ve dengeli bir diyete sadık kalmaya çalışın . Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için iyidir . Eğer vegansanız veya başka tür bir kısıtlayıcı diyet kullanıyorsanız, B12, çinko, kalsiyum ve demir gibi besinlerden yoksun olabilirsiniz. Bu sağlığınızı ve anne sütünde bulunan besin düzeylerini ve yağ asitlerini etkileyebilir . Emzirirken fazladan enerji kullanırsınız, bu yüzden normalden biraz fazla yemelisiniz.Emzirirken hangi yiyecekler sorun yaratabilir? Emzirme döneminde gaz yapan yiyecekler nelerdir ? Lahana, soğan, sarımsak, brokoli, Brüksel lahanası ve şalgam, bunlar için fazla kanıt olmasada bebeğinizde gaz yapabilir ve ağlamasına neden olabilir.İnek sütü, peynir, yoğurt ve hatta diyetinizdeki tereyağı gibi süt ürünleri bazı bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir . Emzirme döneminde anne beslenmesine çok dikkat etmelidir. Emzirme döneminde beslenme pdf olarak indirmek istiyorsanız TC Sağlık bakanlığının sitesini ziyaret edebilirsiniz.Besin ve enerji sağlayan ideal atıştırmalıklar:


Sandviçler, ekmek ve kuru üzümlü tost

Sütlü içecekler

Sütlü mısır gevreği

Meyve

yoğurt

Kuruyemiş ve tohumlar

Avokado

Peynir ve bisküvi

sebzeler.
Buğday, soya, yulaf ve yumurta, reaksiyona neden olabilecek diğer potansiyel alerjenlerdir .İnek sütüyle ilgili problemler daha olasıdır, ancak bu yiyeceklerden birinin bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bebeğinizin semptomlarının iyileşip iyileşmediğini görmek için bir hafta boyunca kesin.Yerfıstığı yaygın bir alerjendir. Yer fıstığından gelen proteinler kan dolaşımınıza emilebilir ve sütünüze geçebilir.Kafein çay, kahve, kola, enerji içecekleri, çikolata ve bazı ilaçlar ile zayıflama tabletlerinde bulunur . Kafein anne sütüne geçer, ancak küçük miktarlarda.Kafein ve emzirme konusunda resmi bir rehberlik yoktur. Anne sütündeki orta miktarda kafein muhtemelen bebeğinize zarar vermez . Ancak bebeğinizin huzursuzolması durumunda, tüketiminden kaçının.emziren anneler ne yemeli gaz yapmayan.jpg


Annelerin çoğu, bebek beklerken besleyici yiyecekler yemenin öneminin farkındadır. Hamileyken yeterli bir diyet yediğinizi varsayarak, bebeğiniz için emzirme döneminde sağlıklı beslenme düzeninizi sürdürdüğünüzden emin olarak bol miktarda süt üretebilirsiniz. Emzirirken “iyi bir diyet” yemeyi denemelisiniz, ancak emzirmeyi desteklemek için diyetinizin mükemmel olması gerekmediğinin farkında olmalısınız. Emzirme döneminde uyulması gereken özel diyet kuralları yoktur. Yemek yeme alışkanlıklarınız oldukça sağlıklıysa, emzirirken onları değiştirmek için hiç bir neden yoktur. Gün boyunca hidrate kalmak, hem süt arzı hem de kilo kaybı için son derece önemlidir. Bu nednele bol su tüketin.. Emzirme diyetinde farklı Omega-3 kaynaklarını dahil etmek önemlidir. Omega-3, sağlıklı bebeğin beyin büyümesini destekleyen ve vücudunuzu antioksidanlarla birlikte iyi yağlarla zenginleştiren çoklu doymamış yağ asitleri içerir.


Kemik gücünüzü korumak için günlük yaklaşık dört porsiyon kalsiyum bakımından zengin gıdaya ihtiyacınız var. Kalsiyum anne sütünde önemli bir bileşendir. İyi kalsiyum kaynakları şunlardır süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri (bunlar en iyi kalsiyum kaynağıdır)Diyetiniz bol miktarda kalsiyum içermiyorsa, vücudunuz artan ihtiyaçlarınızı karşılamak için kemiklerinizdeki kalsiyumu kullanacaktır. Bu kemiklerinizi zayıflatabilir ve daha sonra yaşamda osteoporoz gelişme riskini artırabilir.Emzirme döneminde, demir depolarınızı demir zengini gıdalarla yeniden inşa etmeniz gerekir, örneğin:Baklagiller - örneğin, kuru fasulye,Kuruyemiş ve kuru meyve,Kırmızı et, tavuk ve balık,Kepekli ekmek ve tahıllar,Yeşil yapraklı sebzeler.Emzirme aynı zamanda ihtiyacınızı da artırır:Folat - örneğin, ıspanak, brokoli, lahana ve brüksel lahanası gibi yeşil yapraklı sebzeler,C vitamini - örneğin, turunçgiller, meyveler, tropik meyveler, domatesler, kırmızı biberler ve patatesler,A Vitamini - örneğin, brokoli, havuç ve balkabağı gibi koyu yeşil ve sarı sebzeler.Bazı yiyeceklerin bebekleri huzursuz edebilir.Kafein anne sütüne geçer, bu yüzden çok miktarda çay, kahve ve kola gibi içeceklerden kaçının.


emzirme döneminde beslenme listesi.jpg

Anne sütünün bebeğe faydalarıAnne sütünün faydaları ; Milyonlarca canlı hücre. Bunlar, bağışıklık sistemini güçlendiren beyaz kan hücrelerinin yanı sıra organların gelişmesine ve iyileşmesine yardımcı olabilecek kök hücreleri içerir . Bebeğinizin büyümesine ve gelişmesine, bağışıklık sistemini etkinleştirmesine ve beynindeki nöronların gelişmesine ve korunmasına yardımcı olan 1000'den fazla protein içerir.Oligosakkaritler adı verilen ve 200'den fazla kompleks şeker , bebeğinizin bağırsağındaki 'iyi bakterileri' besleyerek prebiyotik görevi görür. Ayrıca, kan akışına giren enfeksiyonları önler ve beyin iltihabı riskini azaltır.Enzimler, vücuttaki kimyasal reaksiyonları hızlandıran katalizörlerdir. Sütünüzdekiler, bebeğinizin sindirimine ve bağışıklık sistemine yardımcı olmak ve ayrıca demiri emmesine yardımcı olmak gibi işlere sahiptir.Sağlıklı gelişimi destekleyen büyüme faktörleri . Bunlar, bağırsakları, kan damarları, sinir sistemi ve hormon salgılayan bezleri dahil olmak üzere, bebeğinizin vücudunun birçok bölümünü etkiler.Hormonlar anne sütünde bolca var ! Bazıları bebeğinizin iştahını ve uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olur ve hatta aranızdaki bağı kuvvetlendirir.Vitaminler ve mineraller - sağlıklı büyümeyi ve organ işlevini destekleyen ve aynı zamanda bebeğinizin dişlerini ve kemiklerini oluşturmaya yardımcı olan besinler .Antikorlar , ayrıca immünoglobulinler olarak da bilinir. Beş temel antikor formu vardır ve bunların tümü anne sütünde bulunabilir. Bebeğinizi bakteri ve virüsleri nötralize ederek hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur.
Emzirmenin anne ve bebek için faydaları nelerdir ?

Emzirme, bir anneyi fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak etkileyen önemli bir görevdir. Emzirme döneminde yemek yemeye gelince, sağlığınızı ve beslenmenizi optimize etmek için diyetinize ekleyebileceğiniz yiyecekleri, kaçınmanız gerekenleri bilmeniz gerekir.Kompleks karbonhidratlar, besleyici madde yoğunluğu olan ve genel sağlık ve emzirmeyi desteklemek için gereken lif, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan birçok bitki bazlı gıda içerir. Günlük yemek ve aperatiflerinize karmaşık karbonhidratların dahil edilmesi, süt üretiminizi artırır.Düzenli olarak hayvansal veya bitkisel kaynaklardan gelen proteinli besinleri dahil etmek, bebeğinizin genel gelişimini desteklerken süt tedarikinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Protein kemik, kas, kıkırdak, cilt, kan ve anne sütünün temel yapı taşıdır. Protein hemen hemen her vücut fonksiyonunda yer aldığından, gün boyunca yeterli proteine ulaşmak önemlidir.Emziren bir anne ayrıca, süt tedarikini üretmek veya arttırmak için özel gıdalar tüketmek zorunda değildir, çünkü vücut, yenen gıdalardan elde edilen besinlerin bir kombinasyonunu kullanacaktır, bu nedenle yeterli ve çeşitli beslenmeye odaklanmak daha önemlidir. Burada dikkat etmeniz gereken sağlıklı ve çeşitli beslenmektir
 
Üst