emzirme döneminde beslenme!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
emzirme döneminde beslenme!
Anne sütünün bebek açısından önemini bilmeyen yoktur. Annelerin bebeklerini anne sütüyle beslemesine dair teşvik amaçlı reklamlar yapılmaktadır. Anne sütü bir bebeğin gereksinim duyucak tüm vitamin ve minarelleri içeriyor. Ve bu önemli besin ögelerini tek başına içeriyor. Bu yüzden annelerin bebeklerine ilk 6 ay kendi sütlerini vermeleri gerekiyor. İlk 6 ay bebeğe anne sütü nün verilmesi bebeğin gelişimi için önemli bir süreçtir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi bir çok hastalıklardan da koruyor. Anne sütüyle beslenen bebekler sağlıklı bir süreç geçirmekle birlikte gelişimsel açıdan önemli yol kadediyor. Anne sütünün bu kadar önemli olmasının nedeni son derece önemli besin kaynaklarını içermesin den geliyor.


emzirme.jpg

Bir çok anne bebeğini anne sütüyle beslerken bir kısmıda takviye gıdaya ihtiyaç duyuyor. Sağlıklı beslenme her noktada önemli olduğu gibi emzirme döneminde de gereklidir. Anne sütünün yoğun ve besleyici olması tüketilen besinlerin yanı sıra stressiz bir yaşamdan kaynaklanmaktadır. Bir çok anne adayının sütü bolken bir kısmıda yeterli süt üretememektedir. Bu noktada sizlere sütünüzün artması için bir takım önerilerde bulucaz.

Stres herkesi olumsuz yönde etkilemektedir. Emziren annelerde strese maruz kalabilir. Stres , ve ciddi tramvalar sütün kesilmesine yada azalmasına neden olabilir. Bu yüzden emziren annelerin stresten uzak kalmasını öneriyoruz. Anne sütünü artıran bir çok besin bulunmaktadır. En bilindik süt artırıcı besinleri sizlerle paylaşıyoruz..

Emziren annelerin protein ve kalsiyum bakımın dan zengin besinleri tüketmesi gerekiyor. Süt,yoğurt,sütlü tatlılar,peynir,tereyağ gibi.. Ayrıca emziren anneler her gün 1 adet yumurta tüketmelidir. Bunların yanı sıra kurubaklagil ve sebze tüketimi olmalıdır. Süt ve süt ürünleri demir çinko bakımından zengindir. Kuru meyveler et ve et ürünleride mutlaka tüketilmelidir.Emziren kadınların haftada 1 defa mutlaka balık tüketmesi gerekmektedir. Emzirme döneminde annelerin ayrıca bol miktarda su tüketmesi gerekir.

Emzirme dönemin de annelerin sıklıkla karşılaştığı olumsuz durumlardan biri bebeğin gaz sancısı çekmesidir. Bu noktada anne Lahana, karnabahar, brokoli, pırasa, kereviz, enginar, kuru baklagiller gibi besinleri tüketirken dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu besinler bebekte gaz yapabilir. Bebeğinizin emzirme döneminde gazı varsa anason tüketin. Anason hem sütünüzü artırıcak hemde bebeğinizin gaz sorununa deva olucaktır. Ayrıca bebeğiniz anasonun etkisi ile mışıl mışıl uyuyacaktır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Emzirme döneminde beslenme konusu yeni bilgilerle güncellenmiştir. Bu konuda anne sütünün tartışılmaz önemi, emzirme dönemin de beslenme, emzirme döneminde süt artırıcı besinler ile ilgili bilgiler verilmiştir.. Sevgili anneler ; konuya dair deneyimlerinizi,düşüncelerinizi ve sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, yeni anne olacaklara bu noktada yardımcı olabilirsiniz..
 
Geri
Üst