1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Emzirme döneminde kilo kaybı normalmidir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bebeğinizin sağlığı için kuşkusuz anne sütü en iyi besindir. Süt veriminizin iyi olması emzirme dönemindeki yeterli ve dengeli beslenmenize bağlıdır. Emzirme sırasında enerji ve besin öğeleri ihtiyacı, gebelikte olduğundan biraz daha fazladır.

  Gebelikte yeterli ve dengeli bir beslenme uygulamışsanız süt üretimi için gerekecek enerji depolarınızdan kullanılır. Böylece süt vererek, gebelikte biriken yağ depolarınız kullanılmış olur ve bu da kilo vermenizi sağlar.  < Konu Resmi..>

  Emzirirken salgılanan sütün karşılığı olan enerji, protein, mineral ve vitaminleri yeterli olarak almanız gerekir, bu kendi vücudunuzdaki besin depolarınızı dengede tutmak için de gereklidir. Bu nedenle bu dönemde doğru beslenmeniz son derece önemlidir.


  Doğumdan sonra kilo verme endişesini azaltabilmek için hamilelik döneminde “nasıl olsa daha sonra kilo veririm” şeklinde ki düşünce tarzında kaçınılmalıdır. Hamilelik döneminde hedeflenen kilo alımı ayda 1–1,5 kg olacak şekilde olmalıdır. Böylece doğum sonrasında kilo kaybı daha kolay olacaktır. Bu dönemde ilk hedefimiz; bebeğimize en azından ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek olmalıdır.


  Anne sütünün yeterli miktarda olması hem annenin beslenmesi hem de emzirme sıklığı ile birlikte annenin stresten uzak durmasıyla ilişkilidir. Bu nedenle özellikle ilk 6 ay kilo kaybına yönelik çok sıkı diyetler yapmamak gerekir. Doğumla birlikte yaklaşık 6–7 kg bebekle birlikte gitmektedir. Daha sonra hedeflenen kilo kaybı ilk 6 ay sonrasına bırakılmalıdır.


  Çünkü yapılan sıkı ve kontrolsüz diyetler hem sütün miktarını hem de sütün kalitesini etkilemektedir. Tabii ki süt kalitesini ve miktarını arttırdığı düşünülen şekerli tatlılar, komposto tarzı besinler sadece anneye fazla kilo olarak geri dönmektedir.  İlk 6 aylık dönemde kilo kontrolü için şu önerilere dikkat edilmeli:
  • Günde 2,5–3 litre sıvı ihtiyacınızı sadece su olarak tüketiniz.
  • Canınız çok tatlı istediğinizde sütlü ya da meyveli tatlıları tercih ediniz.
  • Aşırı yağlı besinlerden uzak durunuz.
  • Az miktarlarla ve sık besleneceğiniz bir yeme düzeni oluşturunuz.

  Fakat 6 aydan sonra bebek ek gıdalara başladığı zaman ayda 1–2 kg gibi yavaş kilo kaybı olacak şekilde beslenme programı uygulanabilir ancak bu program kesinlikle bir diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır.


  Özellikle bu dönemde yapılan yanlış diyetler, hamilelik döneminde depoları azalan annenin besin öğeleri açısından iyice yetersiz kalmasına yol açabilir. Emzirme döneminde kalsiyum ihtiyacınız %80 oranında artar ve ihtiyacınız 1000 – 1200’dür. Bu da günde 3–4 su bardağı kadar süt-yoğurta ve peynir ilavesine denktir.


  Bundan dolayı yeteri kadar kalsiyum almalısınız, bebeğin sütündeki kalsiyum oranının korunması için gereken kalsiyum sizin kemiklerinizden alınır ve bu durum ileriki yıllarda kemiklerinizin sağlığını olumsuz etkiler. Yetersiz kalsiyum alımı nedeniyle aynı zamanda diş çürüklerine de neden olabilir.


  Bu nedenle hamilelik sonrası zaten azalmış olan depoları yeniden doldurmak yerine sıkı ve tek yönlü bir diyet uygularsanız bu ileriki yaşlar için sağlık sorunlarına yol açacaktır. Ayrıca sütünüzün kalitesi ve miktarı da azalacaktır. Beslenme programları bu nedenle bir diyetisyen kontrolünde takip edilmelidir.
   
Emzirme döneminde kilo kaybı normalmidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Laktasyon (emzirme) döneminde besleme

  Laktasyon (emzirme) döneminde besleme

  laktasyonda beslenme emzirirken sigara içmek Süt üretimi, bir dişinin yaşamındaki beslenmenin en önemli olduğu evredir. Üreme, gelişme ya da tüm yaşam evreleri için hazırlanmış tam ve dengeli bir diyet dişinin bu dönemlerdeki besin ihtiyacını sağlayabilecektir. Emzirilen yavruların süt emme isteği, 20-30 güne kadar ya da 4 haftalık oluncaya dek artmaya devam edecektir. Dolayısıyla, annenin de...
 2. acaba kilom normalmii

  acaba kilom normalmii

  bn 11 yaşındayım fakat 47 likoyum nrmalmi yoksa değilmi kaç kilo vermeliyim göbeğimden ve popomdan çok kilolu olduuum belii olduunu düşünüyorum ama dışardakiler şişman olmadığımı düşünüyorlar lütfen cipsten uzakda duruyorum ama halen aynı kilodayımmm
 3. Emzirme döneminin yararlari

  Emzirme döneminin yararlari

  emzirme dönemi emzirmenin anneye faydalari emzirme dönemi emzirmenin bebege faydalari emzirmek. Sevgili arkadaslar anne sütü gibi faydali baska bir besin bebeklerimiz icin bulunmamaktadir, ne olursa olsun bebeklerimizi emzirmeye ugrasalim. Hem kendimize hem bebegimize faydali olan emzirmekten mahrum kalmayalim. :tik: Anne sütünün, bebeğin ilk 6 ayından 18 ayına kadar koruyucu etkisinden söz...
 4. Emzirme döneminde saç dökülmesi

  Emzirme döneminde saç dökülmesi

  selam hanımlar benim sorunum saçlarımın çok kötü şekilde dökülmesi kızımı emziriyorum acaba emzirme döneminde saç dökülmesi normalmi benimle aynı durumu yaşayan oldumu saç dökülmesine karşı neler yapabilirim
 5. Emzirme döneminde memelerde enfeksiyon

  Emzirme döneminde memelerde enfeksiyon

  emzirme döneminde apse belirtileri,emzirme döneminde gögüslerde enfeksiyon belirtileri,emzirme döneminde memede neden enfeksiyon olur ,emzirme döneminde meme enfeksiyonuna ne iyi gelir,emzirme dönemi sorunları hakkında bilgiler Emzirme döneminde göğüslerde meme absesi, meme enfeksiyonu dediğimiz Mastit görülebilir.Mastit , emzirme döneminde memelere giren bakterilerin neden olduğu bir...

Sayfayı Paylaş