Emzirme sonrası gögüs sarkması

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Emzirme sonrası gögüs sarkması
Gögüs sarkması bir çok kadın için ortak bir kaygıdır. Gögüs sarkmasının büyük bir kısmı genetiktir. Emziren emzirmeyen har kadın da gögüs sarkması görülebilir. Yer çekimi ve yaşlanmada gögüs sarkmasının nedenlerindendir. Bunların dışın da gögüs sarkması emzirmeyle de gerçekleşebiliyor. Bir çok anne gögüsleri sarkacak diye bebeğini emzirmekten kaçınıyor. Bu makale gögüs sarkmasının önüne nasıl geçilir , gögüs sarkması nasıl önlenir ,gögüs sarkması nedenleri ile ilgili bilgiler vermektedir.


emzirme gögüs sarkması.jpg

Emzirme, bebeğiniz için büyük yararlar olmasına rağmen göğüslerde tahribata neden olabilir. Gebelik sırasında gögüslerin büyümesi,sütle dolması ve aylarca emzirmek gögüslerde deformeye, sarkmalara ve hacim kaybına neden olabilir.Emziren kadınların birçoğun da gögüslerin sarkması normaldir.Neyse ki, sarkmayı önlemeye yardımcı olan cerrahi ve cerrahi olmayan çözümler vardır ve bebeğiniz sütten kesildikten sonra gögüslerinizi eski formuna kavuşturabilirsiniz.


Gögüs neden sarkar ?


Daha önce makalemizin girişinde gögüs sarkmasının ilk nedeninin genetik kaynaklı olduğunu belirtmiştik. Bunun dışın da yanlış sütyen seçimi ve kullanımı, emzirme, kilo kaybı,yer çekimi ve yaşın ilerlemesi gögüs sarkmasına neden olabiliyor. Her kadın farklıdır ve kesinlikle bazı durumlarda, gebelik ve emzirme, annenin en iyi çabasına rağmen göğüste görünüşünde istenmeyen değişiklikler olabilir. Tabi bu olumsuz ve sinir bozucu durumu çeşitli stratejilerle ekarte edebilirsiniz..


Gögüs sarkması için alınıcak önlemler !Hamilelik sırasında destekleyici iç çamaşırları giyin. Göğüs sarkmalarına karşı koruma bebek doğmadan başlar. Hamilelik ilerledikçe göğüsleriniz büyür. Uygun sütyen satın alarak büyümelerini takip edin. Kötü bir sutyen kullanmak rahatsızlık verdiği gibi gögüslerin sarkmasına yol açar ve göğüslerinize uygun destek sağlamaz.


Gebelik boyunca zaten kilo alıcaksınız. Hem gebelik öncesi hem doğum sonrası kilo artışını kontrol altına alın. Kilo alıp verme gögüslerin deforme olmasına neden olur.Cildinizi iyi nemlendirin. Cildi iyi nemli tutmak, esnek kalmasını ve biraz daha kolay germe dengesini sağlayabilir. Özellikle hamile kadınlara yönelik çok sayıda krem ve losyon varsa da, herhangi bir nemlendirici krem cildinize faydalı olacaktır.


Göğüslerinizin sarkma süreci, hamile kaldığınız andan itibaren başlar.İyi bir destekleyici sutyen satın almanız gereken bir şeydir. Doğru uyan bir sutyen seçin. Genellikle, doğru sutyen boyutunun ne olduğunu bilmeyebilirsiniz. Ürün satıcısın dan bedeninizle ilgili bilgi alın.Doğru sütyen boyutu gögüslerinizin sarkmasını önleyecektir.


Bunların yanı sıra düzenli egzersiz yapın. Doğru egzersizler gögüslerinizin sarkmasını önlediği gibi dik durmasını sağlar.Göğsünü ve sırtını destekleyen kasları güçlendirmek için ağırlıkları kaldırın. Egzersiz yalnızca kilo vermenize ve stresin hafifletilmesine yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda göğüs dokusunu destekleyen kasları güçlendirerek onları gergin hale getirir.Göğüslerinizin boyutu ve ağırlığı hakkında hiçbir şey yapılamaz, ancak sürekli desteklenmelerini sağlamak sarkmanın önüne geçicektir. Bunların yanı sıra gögüslerinize duş esnasın da soğuk su tutun. Soğuk su gevşeyen kasları toparlar. Sıcak su kan dolaşımını geliştirirken soğuk su cildin sıkılaştırılmasına yardımcı olur. Duşunuzu daima soğuk suyla bitirin. Ek olarak gögüslerinize masaj yapın. E vitamini yağı, shea yağı veya kakao yağı uygulayın. Her üç seçenek de gelişmiş elastikiyet, cildin sıkılaştırılmasına yardımcı olur..Ayrıca gece uyurken mutlaka sporcu sütyeni takın . Sporcu sütyeni gögüslerinizi toparlamakla kalmaz sarkmasını önler.


Tüm bu önlemlere rağmen gögüsünüz sarkıksa ve deformesi sizi rahatsız ediyorsa cerrahi ile tedaviyi düşünebilirsiniz. Günümüzde gögüs dikleştirme ameliyatları başarılı bir şekilde yapılmaktadır..
 
Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Gögüs sarkması her kadının ortak problemidir. Yaşla, emzirme ile birlikte mutlaka gögüsler sarkıyor. Ayrıca gögüs sarkması genetikte olabiliyor. Bazı besinlerin gögüs dikleştirdiğini biliyorum ama genelde bunlar geçici çözüm. Ancak gögüs dikleştirme ameliyatı ile gögüsler eski formuna kavuşabilr. Hele şu piyasada yer alan hapları takviyeleri kullanmaya kalkmayın vallahi hepsi para tuzağı hanımlar.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Göğüs sarkması, kadınların yaşları boyunca deneyimledikleri birçok doğal vücut değişikliklerinden biridir. Bir kadının yaşı ilerledikçe göğüs dokusunu oluşturan bağlar gerilir ve elastikiyesini kaybedilir. Sonuç olarak, doku ve yağın altta yatan destek sistemi azaldığından göğüs dolgunluğu tehlikeye girer. Menopoz sırasında bir değişiklik özellikle belirgindir . Destekleyici bir sütyen giymek göğüs şeklini korumak için önemlidir. Doğru sütyen seçimi gögüslerin sarkmasını önleyecektir. Bunun yanısıra doğru duruş önemlidir.Yerçekimine karşı meydan okumak için dik durmaya çalışın.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Göğüsler yaşla küçülme eğilimi gösteren birçok kas ve dokudan oluşur. Bunlar göğüslerin küçülmesine ve sarkmaya neden olur. Bu, 50 yaşından sonra kadınlarda gerçekleşen doğal bir süreçtir. Fakat genç kadınlarda da göğüslerin sarkmasına neden olan başka nedenler vardır.Gögüslerde sarkma yaşın ilerlemesi, emzirme, yanlış sütyen seçimi,yerçekimi , genetik gibi durumlar dan dolayı oluşabilir. Ayrıca düzensiz kilo alıp verme, sigara içme gögüslerin sarkmasına neden olabilir. Sigara içmek cildi esneklik kazandıran elastisini tahrip eder buda gögüslerin sarkmasına neden olur.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Göğüslerin sarkmasına neden olan birkaç faktör vardır . Yaşlanmanın yanı sıra göğüslerin sarkmasına katkıda bulunan diğer faktörler, uygun olmayan kıyafetler, yaşam biçimindeki değişiklikler, hormonal değişiklikler ve anikilo alıp vermedir. Gebelik, göğüslerin sarkmasının hayati bir rol oynar. Gebelik sırasında bağlar gerilerek göğüsler büyür. Bunlar hamilelikten sonra sarkma eğilimindedir. Göğüs kanseri veya tüberküloz gibi solunum sorunları gibi bazı hastalıklar göğüslerin sarkmasına neden olabilir. Sigara, alkollü içecekler ve gazlı içecekler gibi diğer faktörler göğüs sarkmalarına da neden olabilir.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Kadınların ortak sorunlarından biri birazda genetik diye düşünüyorum. Ama genelde yaşın ilerlemesi, yerçekimi emzirme büyük etkenler. Düzenli egzersizlerle gögüsler eski formuna kavuşabilir. Fakat ileri derece sarkıklık ancak estetik girişimle düzeltilebilir. Günümüzde gögüs dikleştirme ameliyatları çok başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
 
Üst