Emzirmenin anne ve bebek için faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Emzirmenin anne ve bebek için faydaları nelerdir ?
Emzirme, bebekler için en doğal formda yiyecek sunmakla kalmaz, aynı zamanda rahatlık, ağrı kesme ve bebeklerin gelişimi için ihtiyaç duydukları doğal besleme sağlar. Anne sütü, bebeğin hayatının ilk altı ayında tam miktarda ve vücudunun kullanabileceği en iyi formda büyümesi için ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir. Anne sütü bir bebeğin açlığını ve susuzluğunu gidermektedir. Anne sütü bebeğin birçok enfeksiyona ve hastalığa direncini arttırır ve alerji, şeker hastalığı ve çocukluk çağı kanseri riskini azaltır. Anne sütü ücretsiz, hızlı ve kullanışlıdır. Her zaman bulunur ve taze, temizdir ve doğru sıcaklıkta servis edilir. Makalemizin devamın da anne sütünün bebeğe faydaları hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz.

emzirme.jpg


Emzirme, göğüs ve yumurtalık kanseri riskini azaltır ve uterusunuzun gebelik öncesi döneme dönmesine yardımcı olur. Emzirme size yoğun bir gün boyunca oturup rahatlamak için bir şans verir ve böylece annelik talepleriyle başa çıkmanıza yardımcı olur. Siz ve bebeğiniz için ödüllendirici ve doyurucu bir deneyim olabilir. Emzirmeyi doğumdan hemen sonra hemen başlatabilirsiniz. Bir bebeğin emzirme içgüdüsü, doğumdan sonraki ilk saatte en güçlüdür, bu nedenle bebeğinizi mümkün olduğunca çabuk emzirmeniz tavsiye edilir.Anne sütü, yeni bir bebeğin ihtiyaç duyduğu miktarda tam besin maddeleri ile yüklüdür. Bu nedenle, annelerin bebeğinin sağlıklı olmasını sağlamak için altı ay boyunca emzirmeye devam etmeleri için teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.

Bebeğimi göğsüme nasıl yerleştirebilirim?

Bebeğiniz vücudunuza yakın durmalı, göğsünüze başı, omuzları ve vücudunun düz bir çizgi ile bakması gerekir; ve eliniz boynunu destekliyor olmalı , böylece başını tutmak için başını hareket ettirebilirsiniz. Germe veya bükülmeye gerek kalmadan göğsüne kolayca ulaşabilmelidir.

Bazı meme başı hassasiyeti, vücudunuzdaki hormonal değişiklikler nedeniyle ilk birkaç gün boyunca yaygındır, ancak bu kısa sürede geçer. Anne sütü ile beslenen bebeklerin sık beslenmesi gerekir. Bebeklerin genellikle en az 8 besleme ihtiyacı vardır ve 24 saat içinde en fazla 12 veya daha fazla beslenmelidir.. Bazen erken haftalar boyunca bebeğiniz her zamankinden daha aç gibi görünebilir.Bebeğiniz büyüdüğü için bu normaldir. Beslemenizin düşük olduğunu düşünüyorsanız, bebeğinizi daha sık beslemeye teşvik edin. Normal, dengeli bir diyet vücudunuza, kendi besin öğeleri veya enerji depolarınızı tüketmeden bebeğinizin ihtiyaçları için bol miktarda süt yapmak için gereken tüm besin maddelerini sağlayacaktır. Anne sütü, bebekler için ideal beslenme sağlar. Neredeyse mükemmel bir şekilde vitamin , protein ve yağ karışımı vardır. Çalışmalar, emzirmenin, bazı allerjik hastalıklar, astım, obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Aynı zamanda bir bebeğin bilişsel gelişimini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırma gerekmektedir.

Anne sütü, bebekler için optimal beslenme sağlar. Doğru miktarda besin maddesi vardır, kolayca sindirilebilir ve kolayca temin edilebilir. Anne sütü, bebeğin yaşamın ilk altı ayında ihtiyaç duyduğu her şeyi doğru oranlarda içerir. Bileşimi, bebeğin değişen ihtiyaçlarına, özellikle yaşamın ilk ayı boyunca, değişir. Doğumdan sonraki ilk günlerde göğüsler, kolostrum adı verilen kalın ve sarımsı bir sıvı üretir. Protein oranı yüksek , şeker oranı düşük ve faydalı bileşiklerle yüklüdür . Kolostrum ideal ilk sütdür ve yenidoğanın olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur.Anne sütü bebeğinize virüs ve bakteri bulaşmasına engel olan antikorlarla doldurulur.Annenin virüslere veya bakterilere maruz kaldığı zaman, antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar daha sonra anne sütüne salgılar ve besleme sırasında bebeğe geçer. Anne sütünün yararlarından bir diğeri, bebekleri ishal ve mide rahatsızlıklarına karşı koruyabilmesidir. Bu sadece bireysel bebekler için değil, aynı zamanda küresel ölçekte de önemlidir. İshal dünyadaki bebek ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biridir ve emzirme bebekler için gastrointestinal hastalıkların tekrar tekrar görülmesini önlemenin en basit yoludur.

Anne sütü bir bebeğin gelişiminde esas teşkil eder ve diyabet , obezite ve astım gibi kronik sağlık koşullarının enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olabilir . Anne sütü yeni bir bebek için en iyi besin kaynağıdır. Anne sütünün içindeki yağlar bebeğiniz için birincil enerji kaynağıdır.

Beyin, retina ve sinir sistemi gelişiminde de gereklidir. Annenin diyetine bağlı olarak, anne sütü Vitamin A, C, D, E, riboflavin ve niasinin zengin bir kaynağı olabilir. Bu vitaminler bebeğinizin sağlığı ve gelişiminde hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, anneler yeterli beslenme ve vitamin alımı elde etmelerini sağlamalıdır. Laktoz anne sütünde bulunan ana karbonhidrattır. Anne sütü nün sağladığı toplam kalorinin yaklaşık% 40 ını oluşturur ve bu da bebeğiniz için önemli bir enerji kaynağı oluşturur. Laktoz, midede sağlıksız bakteri miktarının azaltılmasına yardımcı olur ve bu da kalsiyum, fosfor ve magnezyum emilimini artırır.

Emzirme ilk başta zor olabilir, fakat umutsuzluğa kapılmayın Emzirme, sadece yiyecek değildir. Bebek ile anne arasındaki duygusal bağları güçlendirir ve sıcaklık, sevgi ve şefkat sağlar.Bebeğinize iyi bir başlangıç ve sağlıklı gelişme sağlamak için emzirmeyi ve anne sütünü kullanmasını sağlayın. Aslında, emzirme, sadece bebek için değil, aynı zamanda anne için de uzun ömür boyu sağlık faydaları listesi sunar.
 
Üst