Endometriozis kanal tıkanıklığı yapışıklık nedir?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Endometriozis kanal tıkanıklığı yapışıklık nedir?
bu konu;rahimde kanal tıkanıklığı,rahimde yapışıklık hakkında bilgiler vermektedir
Bir yıllık evlisiniz,korunmadığınız halde çocuğunuz olmuyor.Eşinizle birlikte olurken aşırı ağrı hissediyorsunuz.Adet döneminiz aşırı ağrılı geçiyor,bunların nedeniz içinizdeki diken endometriozis..Endometriozis hastalığı kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen aslında oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Endometriozis, normal olarak rahim iç boşluğunda olması gereken dokuların vücudun başka yerlerine taşınarak oralarda yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Bu doku karın içindeki organlarda (yumurtalık, rahim kanalı , karın iç zarı, bağırsaklar, idrar kesesi) bulunabildiği gibi karın dışında da bulunabilir. Adet zamanında rahim içzarında meydana gelen kanama ile beraber bu endometriosis odaklarının bulunduğu bölgelerde de kanama benzeri belirtiler olur ve birçok şikayetlere neden olur. En sık rastlanan şikayet ağrılı adet görmedir. Endometriozis en yaygın olarak karın boşluğunda oluşmaktadır. Rahim dışında biriken dokular, ileri dönemlerde sürekli kasık ağrısı ve kısırlık gibi bazı problemlere neden olabilir.

Endometriozisin kesin nedeni halen bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın kabul gören teori, adet kanamaları sırasında rahim içindeki dokuların kadının tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişimini sürdürmesidir. Bağışıklık sisteminin de buna izin verecek şekilde normalden farklılık gösterdiği düşünülmektedir. Endometrioziste kalıtsal yatkınlığın önemli bir faktör olduğu düşünüldüğünden, annede ya da başka bir akrabada endometriozis olması endometriosis olasılığını artıracaktır. Kadının yumurtalıklarında endometriosis oluşması durumunda bazen kistler (çukulata kistleri) oluşabilir ve bunlar eğer çok büyürlerse ciddi problemlere yol açabilirler. Çukulata kistleri her zaman kesin olmamakla birlikte ultrasonografi ile görülebilir. Kesin tanı ise yalnızca laparoskopi işlemi ya da açık ameliyatla konulabilir. Laparoskopi, hastalığa tanı konulmasında yararlı bir işlem olup, ayrıca hastalığın ciddiyetine ilişkin fikir de vermektedir. Bu işlem ayrıca, doktorun sizin için en iyi tedavi planını hazırlamasında da yardımcı olacaktır. Tanı konulurken eş zamanlı olarak endometriosis odaklarının cerrahi tedavisi de uygulanabilir.

Endometriozisin yaygın belirtileri şunlardır:
* Ağrılı adet
* Ağrılı cinsel ilişki
* Adet öncesinde karın ağrısı
* Sırt ağrısı
* Büyük tuvalette ağrı olması.


Bu belirtilerin tümünün başka nedenleri olabilir. Hastalığın başka belirtileri görülmemesine karşın, hamile kalmakta güçlük çeken bazı kadınlarda endometriozise sıkça rastlanmaktadır.

Endometriozis doğurganlığı nasıl etkiler?
Hamile kalmakta güçlük çeken kadınlarda endometriozis hastalığı görülme olasılığı artmaktadır. Bu kadınların bir kısmında, özellikle de ileri evre endometriosis hastalığı olanlarda, endometriozisin neden olduğu tahribat Fallop tüplerinde (rahim kanalları) tıkanıklığa yol açmaktadır.

Ancak, çoğu kadında endometriozisin doğurganlığı etkileme nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu konudaki diğer teoriler şunlardır. Endometriozis:

* Yumurtalıklar içinde oluşarak yumurtlama gelişimini etkilemekte ve yumurtlama düzenini bozmaktadır.
* Spermleri öldüren toksinler üretmektedir.
* Embriyonun rahim içersine tutunmasını engellemektedir.
* Embriyo üzerine toksik etkilidir


Endometriosisin sebep olduğu kanal tıkanıklığı bazen tam bir tıkanıklık olmayıp sperm geçişine izin verebilir, ancak kısmen tahrip olan kanallarda embriyolar takılarak dış gebelik de ortaya çıkabilir.

Endometriosisin tedavisi
Uygulanan tedavilerin temelde amacı ağrıyı gidermek ve kısırlığı ortadan kaldırıp gebe kalmayı sağlamaktır. Bu amaçla değişik tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Tıbbi tedaviler ağrı kesmenin dışında, endometriozisin östrojene (kadınlık hormonuna) bağımlı bir hastalık olması prensibine dayanır. Hamilelik ve menopoz endometriozis oluşumunu engelleyen iki doğal durumdur. Hormonal tedavilerde amaç aslında bu iki doğal durumu taklit etmektir. Her iki durumda da rahim iç zarı (endometrium) üzerindeki östrojen etkisi ortadan kalkacağından yanlış yerde yerleşmiş olan endometrial dokunun da baskılanması beklenir. Elbette öncelikle tıbbi tedavilerle sorunlar giderilmeye çalışılmalı ancak eğer büyük çikolata kistleri ya da tıbbi tedaviyle giderilemeyen ağrı gibi sorunlar varsa cerrahi tedavi düşünülmelidir.

Medikal (tıbbi) tedavi
* Hafif ağrı kesiciler (paracetamol ve steroid olmayan değişik ağrı kesiciler v.b.)
* Hormon tedavileri (doğum kontrol hapları v.b.)


Hormon tedavileri
Hormon tedavileri, normal adet dönemini engelleyerek, endometriozis oluşumunu durdurmak ya da yavaşlatmak amacıyla uygulanmaktadır. Bunu gerçekleştirmenin en basit yöntemi “doğum kontrol hapları” kullanmaktır. Ayrıca, endometriozisten kaynaklanan ağrının azaltılmasında etkili olduğu saptanan diğer hormon tedavileri de mevcuttur.
Son yıllarda oldukça etkili olan ancak kişiyi geçici olarak menopoza sokarak yumurtalıkları ve dolayısıyla da endometriozis hastalığını baskılayan analog adı verilen aylık ya da 3 aylık depo iğneler mevcuttur. Ağrının giderilmesinde oldukça etkili olduğu bilinen bu ilaçların 6 aydan daha fazla kullanımı sakıncalı olduğundan bu süreden daha fazla kullanılması gerekiyorsa mutlaka ek bazı önlemlerin alınması özellikle kemikleri korumak amacıyla gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki tıbbi tedavilerin hiçbiri kişinin gebe kalma şansını arttırıcı etkiye sahip değildir. Hatta depo iğnelerin kullanıldığı dönemde kişi menopoza girdiğinden zaten gebe kalması hatta adet görmesi olası değildir. Bazı kadınlarda hormon tedavileri bazı yan etkilere de neden olabilmektedir. Ancak bu yan etkiler genellikle baş edilebilir türdendir.


Cerrahi Tedavi
Hastalığın ciddiyeti, kadının kısırlık öyküsü, gebe kalma isteği, yaşı, cerrahi tedavinin biçimini belirler. Maalesef kadının rahminin bile çıkarılması % 30 hastada ağrının kalkmasını sağlayamaz. Genellikle ilk cerrahi oldukça etkilidir, tekrarlayan girişimler bu konuda daha az etkilidirler. Laparoskopi ile gerçekleştirilen en sık cerrahi işlemler yumurtalık-tüp-rahmi çevreleyen yapışıklıkların kesilmesi, endometriotik odaklar ve yumurtalıktaki çukulata kistlerinin çıkarılması, yakılması, ya da lazer ile yok edilmesidir.
Rahme giden sinirin yakılması ve kesilmesi (LUNA), ağrıyı gidermede belli bir oranda faydalıdır. Yumurtalıktaki endometriomalar mutlaka bu konuda
deneyimli ve dikkatli bir cerrah tarafından zarıyla soyularak çıkartılmalıdır. Çocuk sahibi olmak amacıyla bize başvuran ve daha önce endometriosis-çukulata kisti operasyonu geçirmiş bayanlarda gebelik şansı tüp bebek tedavisiyle bile çok yüksek olmamaktadır. Bu bayanlarda önceki operasyon ya da operasyonlarda uygulanan tekniğin yumurtalık rezervine zarar verdiğini sıkça görmekteyiz. Dolayısıyla bu konu gebelik açısından çok önem arz etmektedir. Eğer çapı 3-4 cm’den daha küçük çukulata kistleri varsa belki de bunlara hiç dokunmadan aşılama ya da tüp bebek tedavisine kişinin alınması gebelik şansını arttırabilir. Bu konuda diğer yumurtalığın, hastanın yaşının ve diğer bazı faktörlerin cerrah tarafından iyi değerlendirilmesi gerekir.

Endometriosis tedavisinde en önemli konu çocuk arzusunun olup olmadığıdır..!
Eğer gebelik arzu ediliyorsa medikal ve cerrahi tedavileri bir yana bırakıp doğrudan gebeliğe yönelik tedavilere girişmek en akılcı olandır.Çünkü medikal (tıbbi) ve de cerrahi tedavilerin gebelik şansını arttırdığı tam olarak kanıtlanmamıştır.
Dolayısıyla eğer yumurtalıklarda gebe kalma tedavilerini zora sokacak büyüklükte bir çukulata kisti yok ise ve kanalların da açık olduğu biliniyorsa aşılama ile bir an önce çocuk (kısırlık) tedavisine girişmek gerekir.
Eğer bahsi geçen bir
çikulata kisti varsa hekiminiz öncelikle bunun çıkarılıp çıkarılmaması gerektiğini sizinle tartışacaktır.
Cerrahi tedaviyi takiben kendiliğinden gebelik oluşmaz ise yumurtlamanın uyarılması ve rahim içine sperm aşılanmasıyla bu şans arttırılabilir. Ancak ileri düzey endometriosiste ve kadının yaşının 35 ve yukarısında olduğu ya da infertilite sebebi olabilecek sperm problemi gibi ek bazı faktörlerin varlığında doğrudan
tüp bebek tedavisine başvurmakta gecikilmemelidir.
kaynak:selmanlacin.com
 
tatlı bela

tatlı bela

Yeni Üye
Üye
beyzacım bugün kontrolüm vardı yine çok şükür güzel geçti herşey yolunda kist küçülmeye başlamış rahimde bi yapılma şuan görünmüyor dedi veeee bugün çalışmalara başlıya bilirsiniz dedi inş hakkımda hayırlısı olur şimdilik beklenmiyen tarihim 5 kasım inş hayırlısı olur
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba tatlı bela tekrar gözün aydın.Sabırla bu işin üstesinden geleceksin:)Rabbim en kısa zamanda hamile müjdeni almayı nasip etsin:)Habersiz bırakma canım gelişmeleri bekliyorum:kiss:
 
E

egypt

Forum Okuru
s.a @BEYZA21 size bi şey sormak ve danismak isterim şu an yurt dışında olduğum için Yardımınıza ihtiyacım var 1 yıldır bebek için ugrastik ama olmadı.mayısta bursa ya tatile gittiğim de hormon degerlerime baktım prolaktin 29 du ve ilaçla 8 e düştü.başka sorun yokmuş ve yaşadığım yerde güvenemwdigim için bursa da hsg çektirdim.tüpler açık çıktı ama rahimde septa olabilir şüphesi yazmisti radyolojici.doktora sorduğumda bn bi şey göremedim temiz demişti.sonra Prof. a gittik histeroskopi olmak icin o filme baktı neden böyle yazmislar dedi bi şey göremiyorum ve emin olmak için muayene etti bişey yok gayet normal.rahim dedi.sizce cidden normal midir radyolojiciye güvenip histeroskopi mi olmalı miyim.bu arada eşim de yurt dışında sperm testi yapmıştı progressive motility 14.30 yazıyor çok mu düşük değeri? yardım ederseniz çok sevinirim Teşekkürler hayırlı calismalar
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
s.a @BEYZA21 size bi şey sormak ve danismak isterim şu an yurt dışında olduğum için Yardımınıza ihtiyacım var 1 yıldır bebek için ugrastik ama olmadı.mayısta bursa ya tatile gittiğim de hormon degerlerime baktım prolaktin 29 du ve ilaçla 8 e düştü.başka sorun yokmuş ve yaşadığım yerde güvenemwdigim için bursa da hsg çektirdim.tüpler açık çıktı ama rahimde septa olabilir şüphesi yazmisti radyolojici.doktora sorduğumda bn bi şey göremedim temiz demişti.sonra Prof. a gittik histeroskopi olmak icin o filme baktı neden böyle yazmislar dedi bi şey göremiyorum ve emin olmak için muayene etti bişey yok gayet normal.rahim dedi.sizce cidden normal midir radyolojiciye güvenip histeroskopi mi olmalı miyim.bu arada eşim de yurt dışında sperm testi yapmıştı progressive motility 14.30 yazıyor çok mu düşük değeri? yardım ederseniz çok sevinirim Teşekkürler hayırlı calismalar


Merhaba; Her ne kadar görüntüleme konusunda radyologdan yararlanılsada ; radyoloğon görevi ayrı jinekoloğun uzmanlık alanı ayrı.Rahimde perde olup olmadığı sadece muayeneyle anlaşılmaz.Histereskopi olmanızda fayda var zararı yok.Değere gelince referans aralığı,yaşınız ve tetkitin yapıldığı tarih olmadan değerlendirilme yapılamaz.Sağlıklı günler diliyorum..
 
E

egypt

Forum Okuru
@BEYZA21 Oncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim i.. aslında ben histeroskopi için tarih alma niyetiyle ctkmistim sadece bazı doktorlar yapa biliyormus o doktor ilk defa gördü bni ve filme baktı yok bi şey dedi ve de söylemesi ayıp alttan muayene etti.yani sizce bunlar yeterli ve güvenilir sonuç değil midir??
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
@BEYZA21 Oncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim i.. aslında ben histeroskopi için tarih alma niyetiyle ctkmistim sadece bazı doktorlar yapa biliyormus o doktor ilk defa gördü bni ve filme baktı yok bi şey dedi ve de söylemesi ayıp alttan muayene etti.yani sizce bunlar yeterli ve güvenilir sonuç değil midir??
Merhaba rica ederim .Muayeneyi yapan uzman hekimse tabiki yeterlidir.
 
S

sera6r

Forum Okuru
Kesinlikle laparaskopie gerekior hiçbir röntgenlr endometrios teşhis konulsmıyor. Ben 8 kez ameliyat oldum ve piskolijimi siz düşünün istediğimi yiyemiorum RABBİM cekemiyecegimiz dertler vermesin çok zor hele tedavisi yoksa dahada zor.
 
E

endmtro

Forum Okuru
ilişkiye girerken ağrıyor adetim çok sancılı ve ishal oluyorm bebeğimizde olmuyor bu dediğiniz illet olabilirmi??
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, septomlarınız endmetriozise işaret etsede ancak laparoskopi ile durumunuz netlik kazanır . Doktora hiç gitmediyseniz mutlaka görünün.
 
Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Bu rahatsızlığa ingiliz karbonatının iyi geldiğini okumuştum. Yapışıklıkları ingiliz karbonatı gideriyormuş. Normal içme suyuna karıştırıp tüketiyorsunuz. Karbonatı eczaneden temin edebilirsiniz. Fakat uygulamadan önce mutlaka hekime yada eczacıya yinede danışın.
 
K

Kaşgar

Yeni Üye
Üye
Merhaba, herkese!
42 yaındayım, kocam da 46 yaşında. Bizde güzel kızım var. Ayşeciğim. O, beş yaşındadır zaten. Kocam hayatı boyunca onun oğlusunun olacağı çok istiyordu ama ben doğal yoluyla doğuramadım. Doktora gittik. Tüp bebek yaptırmak istiyorduk ama doktor bize: ‘Sizde polikistikover var’, diye söyledi. Ben çok üzüldüm. Kocam da üzüldü. Birkaç yıl sonra yumurta donasyonu hakkında İnternette okuduk ve sevindik. Umut var demektir! Biz hemen kliniği seçmeye başladık ve bulduk Bu merkez hakkında okuduk. Oradaki çalışanlarla bağlayıp Ukrayna’ya gelmemize karar verdik. Dün geldik işte...Türkiçe bilen adam bizi havalimanında karşılaştı. Konuştuk biraz, kahve içtik arabayı beklediğimiz zamanında...Otele bizi getirdiler. Güzel bir otel bilginize:) Şimdi doktorla ilk görüşmemizi bekliyorduk. Klinikte de sözleşmeyi imzalamalıyız...
 
Üst