gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Endometriozis kanal tıkanıklığı yapışıklık nedir?

  Konu, 'Kısırlık' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  bu konu;rahimde kanal tıkanıklığı,rahimde yapışıklık hakkında bilgiler vermektedir  Bir yıllık evlisiniz,korunmadığınız halde çocuğunuz olmuyor.Eşinizle birlikte olurken aşırı ağrı hissediyorsunuz.Adet döneminiz aşırı ağrılı geçiyor,bunların nedeniz içinizdeki diken endometriozis..

  Çoğunuz endometriozis kelimesini ilk kez duyuyorsunuz.Rahimdeki yapışıklık,tüplerdeki tıkanıklık,ağrılı adet olma,sebepsiz interfilite bunların hepsi endometriozis denilen hastalıktan kaynaklanıyor.17 yıllık evliyim çocuk sahibi olamıyorum .Hastalığımın teşhisi bu.Kanallar rahim filmi çekilirken açılıyor,fakat tekrar kapanıyor.Laparaskopi oldum,sağ tarafta sızıntı şeklinde açıklık sol ise tamamen kapalı.Normal yolla anne olma şansım milyonda bir.Oysa tüp bebekle anne olma şansım var..Rahim kaynaklı kısırlık nedeni olan endometriozis hakkındaki tüm bilgileri konumuzda bulabilirsiniz.

  [​IMG]


  [​IMG]
  Endometriozis hastalığı kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen aslında oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Endometriozis, normal olarak rahim iç boşluğunda olması gereken dokuların vücudun başka yerlerine taşınarak oralarda yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Bu doku karın içindeki organlarda (yumurtalık, rahim kanalı , karın iç zarı, bağırsaklar, idrar kesesi) bulunabildiği gibi karın dışında da bulunabilir. Adet zamanında rahim içzarında meydana gelen kanama ile beraber bu endometriosis odaklarının bulunduğu bölgelerde de kanama benzeri belirtiler olur ve birçok şikayetlere neden olur. En sık rastlanan şikayet ağrılı adet görmedir. Endometriozis en yaygın olarak karın boşluğunda oluşmaktadır. Rahim dışında biriken dokular, ileri dönemlerde sürekli kasık ağrısı ve kısırlık gibi bazı problemlere neden olabilir.

  Endometriozisin kesin nedeni halen bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın kabul gören teori, adet kanamaları sırasında rahim içindeki dokuların kadının tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişimini sürdürmesidir. Bağışıklık sisteminin de buna izin verecek şekilde normalden farklılık gösterdiği düşünülmektedir. Endometrioziste kalıtsal yatkınlığın önemli bir faktör olduğu düşünüldüğünden, annede ya da başka bir akrabada endometriozis olması endometriosis olasılığını artıracaktır. Kadının yumurtalıklarında endometriosis oluşması durumunda bazen kistler (çukulata kistleri) oluşabilir ve bunlar eğer çok büyürlerse ciddi problemlere yol açabilirler. Çukulata kistleri her zaman kesin olmamakla birlikte ultrasonografi ile görülebilir. Kesin tanı ise yalnızca laparoskopi işlemi ya da açık ameliyatla konulabilir. Laparoskopi, hastalığa tanı konulmasında yararlı bir işlem olup, ayrıca hastalığın ciddiyetine ilişkin fikir de vermektedir. Bu işlem ayrıca, doktorun sizin için en iyi tedavi planını hazırlamasında da yardımcı olacaktır. Tanı konulurken eş zamanlı olarak endometriosis odaklarının cerrahi tedavisi de uygulanabilir.

  Endometriozisin yaygın belirtileri şunlardır:
  * Ağrılı adet
  * Ağrılı cinsel ilişki
  * Adet öncesinde karın ağrısı
  * Sırt ağrısı
  * Büyük tuvalette ağrı olması.

  Bu belirtilerin tümünün başka nedenleri olabilir. Hastalığın başka belirtileri görülmemesine karşın, hamile kalmakta güçlük çeken bazı kadınlarda endometriozise sıkça rastlanmaktadır.

  Endometriozis doğurganlığı nasıl etkiler?
  Hamile kalmakta güçlük çeken kadınlarda endometriozis hastalığı görülme olasılığı artmaktadır. Bu kadınların bir kısmında, özellikle de ileri evre endometriosis hastalığı olanlarda, endometriozisin neden olduğu tahribat Fallop tüplerinde (rahim kanalları) tıkanıklığa yol açmaktadır.

  Ancak, çoğu kadında endometriozisin doğurganlığı etkileme nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu konudaki diğer teoriler şunlardır. Endometriozis:

  * Yumurtalıklar içinde oluşarak yumurtlama gelişimini etkilemekte ve yumurtlama düzenini bozmaktadır.
  * Spermleri öldüren toksinler üretmektedir.
  * Embriyonun rahim içersine tutunmasını engellemektedir.
  * Embriyo üzerine toksik etkilidir

  Endometriosisin sebep olduğu kanal tıkanıklığı bazen tam bir tıkanıklık olmayıp sperm geçişine izin verebilir, ancak kısmen tahrip olan kanallarda embriyolar takılarak dış gebelik de ortaya çıkabilir.

  Endometriosisin tedavisi
  Uygulanan tedavilerin temelde amacı ağrıyı gidermek ve kısırlığı ortadan kaldırıp gebe kalmayı sağlamaktır. Bu amaçla değişik tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Tıbbi tedaviler ağrı kesmenin dışında, endometriozisin östrojene (kadınlık hormonuna) bağımlı bir hastalık olması prensibine dayanır. Hamilelik ve menopoz endometriozis oluşumunu engelleyen iki doğal durumdur. Hormonal tedavilerde amaç aslında bu iki doğal durumu taklit etmektir. Her iki durumda da rahim iç zarı (endometrium) üzerindeki östrojen etkisi ortadan kalkacağından yanlış yerde yerleşmiş olan endometrial dokunun da baskılanması beklenir. Elbette öncelikle tıbbi tedavilerle sorunlar giderilmeye çalışılmalı ancak eğer büyük çikolata kistleri ya da tıbbi tedaviyle giderilemeyen ağrı gibi sorunlar varsa cerrahi tedavi düşünülmelidir.

  Medikal (tıbbi) tedavi
  * Hafif ağrı kesiciler (paracetamol ve steroid olmayan değişik ağrı kesiciler v.b.)
  * Hormon tedavileri (doğum kontrol hapları v.b.)

  Hormon tedavileri
  Hormon tedavileri, normal adet dönemini engelleyerek, endometriozis oluşumunu durdurmak ya da yavaşlatmak amacıyla uygulanmaktadır. Bunu gerçekleştirmenin en basit yöntemi “doğum kontrol hapları” kullanmaktır. Ayrıca, endometriozisten kaynaklanan ağrının azaltılmasında etkili olduğu saptanan diğer hormon tedavileri de mevcuttur.
  Son yıllarda oldukça etkili olan ancak kişiyi geçici olarak menopoza sokarak yumurtalıkları ve dolayısıyla da endometriozis hastalığını baskılayan analog adı verilen aylık ya da 3 aylık depo iğneler mevcuttur. Ağrının giderilmesinde oldukça etkili olduğu bilinen bu ilaçların 6 aydan daha fazla kullanımı sakıncalı olduğundan bu süreden daha fazla kullanılması gerekiyorsa mutlaka ek bazı önlemlerin alınması özellikle kemikleri korumak amacıyla gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki tıbbi tedavilerin hiçbiri kişinin gebe kalma şansını arttırıcı etkiye sahip değildir. Hatta depo iğnelerin kullanıldığı dönemde kişi menopoza girdiğinden zaten gebe kalması hatta adet görmesi olası değildir. Bazı kadınlarda hormon tedavileri bazı yan etkilere de neden olabilmektedir. Ancak bu yan etkiler genellikle baş edilebilir türdendir.

  Cerrahi Tedavi
  Hastalığın ciddiyeti, kadının kısırlık öyküsü, gebe kalma isteği, yaşı, cerrahi tedavinin biçimini belirler. Maalesef kadının rahminin bile çıkarılması % 30 hastada ağrının kalkmasını sağlayamaz. Genellikle ilk cerrahi oldukça etkilidir, tekrarlayan girişimler bu konuda daha az etkilidirler. Laparoskopi ile gerçekleştirilen en sık cerrahi işlemler yumurtalık-tüp-rahmi çevreleyen yapışıklıkların kesilmesi, endometriotik odaklar ve yumurtalıktaki çukulata kistlerinin çıkarılması, yakılması, ya da lazer ile yok edilmesidir.
  Rahme giden sinirin yakılması ve kesilmesi (LUNA), ağrıyı gidermede belli bir oranda faydalıdır. Yumurtalıktaki endometriomalar mutlaka bu konuda deneyimli ve dikkatli bir cerrah tarafından zarıyla soyularak çıkartılmalıdır. Çocuk sahibi olmak amacıyla bize başvuran ve daha önce endometriosis-çukulata kisti operasyonu geçirmiş bayanlarda gebelik şansı tüp bebek tedavisiyle bile çok yüksek olmamaktadır. Bu bayanlarda önceki operasyon ya da operasyonlarda uygulanan tekniğin yumurtalık rezervine zarar verdiğini sıkça görmekteyiz. Dolayısıyla bu konu gebelik açısından çok önem arz etmektedir. Eğer çapı 3-4 cm’den daha küçük çukulata kistleri varsa belki de bunlara hiç dokunmadan aşılama ya da tüp bebek tedavisine kişinin alınması gebelik şansını arttırabilir. Bu konuda diğer yumurtalığın, hastanın yaşının ve diğer bazı faktörlerin cerrah tarafından iyi değerlendirilmesi gerekir.

  Endometriosis tedavisinde en önemli konu çocuk arzusunun olup olmadığıdır..!
  Eğer gebelik arzu ediliyorsa medikal ve cerrahi tedavileri bir yana bırakıp doğrudan gebeliğe yönelik tedavilere girişmek en akılcı olandır.Çünkü medikal (tıbbi) ve de cerrahi tedavilerin gebelik şansını arttırdığı tam olarak kanıtlanmamıştır.
  Dolayısıyla eğer yumurtalıklarda gebe kalma tedavilerini zora sokacak büyüklükte bir çukulata kisti yok ise ve kanalların da açık olduğu biliniyorsa aşılama ile bir an önce çocuk (kısırlık) tedavisine girişmek gerekir.
  Eğer bahsi geçen bir çikulata kisti varsa hekiminiz öncelikle bunun çıkarılıp çıkarılmaması gerektiğini sizinle tartışacaktır.
  Cerrahi tedaviyi takiben kendiliğinden gebelik oluşmaz ise yumurtlamanın uyarılması ve rahim içine sperm aşılanmasıyla bu şans arttırılabilir. Ancak ileri düzey endometriosiste ve kadının yaşının 35 ve yukarısında olduğu ya da infertilite sebebi olabilecek sperm problemi gibi ek bazı faktörlerin varlığında doğrudan tüp bebek tedavisine başvurmakta gecikilmemelidir.
  kaynak:selmanlacin.com


   
  nurrrr, azratsinav ve tatlı bela bunu beğendi.
 2. tatlı bela

  tatlı bela Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  324
  Beğenilen Mesajlar:
  314
  Ödül Puanları:
  0
  canım paylaşımın için teşekkürler hatırlarsan bendede rahim yapışması oluyor inş son ameliyatımdan olumlu sonuç alırım rabbim dermansız dert vermesin kimseye ama bu aralar çok yıprandım piskolojim çöktü şimdi 2 hafta içinde hsg çekincem inş iyi sonuç alırımda moralim düzelir bitanem rabbim inş seninde hakkında hayırlısını eyler rabbim cümlemizin yardımcısı olsun inş
   
  AYŞEDEN ve BEYZA21 bunu beğendi.
 3. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113
  Hatırlamammı canım benim.Umarım rabbim sanada bana da bu durumu yaşayan her keze acil şifalar versin.Sakın canım moralini bozma demek sıradan bir cümle olucak ama Her şeye rağmen moralini yüksek tut canım emin ol Allah bu çabanın karşılığını verecektir.
  Moral çok önemli :)umarım hamile olduğunun müjdesini burdan bizlere verirsin..Tedavi aşamasında yaşadıklarını kendini iyi hissettiğin bir zaman burdan paylaşırsan sevinirim.Emin olki bizim durumumuzda olan bu konu hakkında olumlu şeyler duymak isteyen o kadar çok bayan varki..Onlara en azından umut olursun kim bilir:) Her şey gönlünce olsun canım yorumun için ayrıcada çok teşekkür ederim
   
  tatlı bela bunu beğendi.
 4. tatlı bela

  tatlı bela Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  324
  Beğenilen Mesajlar:
  314
  Ödül Puanları:
  0
  amin canım ya inş burdan güzel haber vermeyi öyle çok istiyorumki ama bu ay çok yorulduğumu hissediyorum çok ağrılarım var inş sonuç güzel olurda bende burdan geçirdiğim süreçleri anlatım diğer bizim durumumuzda olan arkadaşlara bir umut veririm rabbim cümlemizin yar ve yardımcısı olsun
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 5. tatlı bela

  tatlı bela Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  324
  Beğenilen Mesajlar:
  314
  Ödül Puanları:
  0
  beyzacım ben dün 6 ay sonra çok ağrılı bişekilde adet olmaya başladım çok şükür olabildim hemen dr umu aradım çok güzel bi haber bu dedi iyiye gittiğinin işareti tarlusal kullanıyodum yarın bitiyor dr ilacını bitir 3 4 gün sonra yine haberleşelim hsg gününü ayarlıyalım dedi inş iyi olur hsg temiz çıkarda hemen bebiş çalışmalarına başlarım
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 6. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113
  Canım benim çok sevindim:kiss: gözün aydın inşallah bir dahaki göz aydını bebek müjdesine olur:) kendine dikkat et,moralini yüksek tut canım rabbim en kısa zamanda önce sağlığını sonra da bebeğini versin:)
   
  tatlı bela bunu beğendi.
 7. tatlı bela

  tatlı bela Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  324
  Beğenilen Mesajlar:
  314
  Ödül Puanları:
  0
  sağol canım amin inş film sonucununda iyi müjdesini veririm
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 8. tatlı bela

  tatlı bela Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  324
  Beğenilen Mesajlar:
  314
  Ödül Puanları:
  0
  bugün dr gittim rahimde bi sorun yok yalnız bende tam anlıyamadım sanırım batımda bi yerde bir enfeksiyon oluşmuş dr lar kendi aralarında konuştular ama hiç bişey anlamadım hemen acil batım emarı istediler ve antibiyotik tedavisine başladı yarın emar çekincem nolcak bilmiyorum kafam çok karıştı inş ciddi bişey değildir ama dr ların surat ifadesi pek iyi değildi allahım bişey bitiyo başka bisorun çıkıyor nolcak benim bu halim rabbim yardım et çok sinirlerim bozuldu çok kötüyüm haykıra haykıra ağlamak istiyorummm
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 9. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113
  Canım geçmiş olsun.Ama lütfen üzülme.Tedavi sürecin zaten yıpratıcı ,sende kendine yüklenme.Her şeyin çaresi var Allah yeterki dermansız dert vermesin.Allaha sığın bol dua et seni rahatlatacaktır.Canım bak günde 2 fincan adaçayı iç.Tüm iltahaplanmalara,özellikle bronşit astım ve rahim hastalıklarına çok iyi geliyor.Sana dua edicem.Güçlü ol ve kendini bırakma bak yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin:)Rabbim yar ve yardımcın olsun :kiss:
   
  tatlı bela bunu beğendi.
 10. ceylinn

  ceylinn Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2011
  Mesajlar:
  177
  Beğenilen Mesajlar:
  110
  Ödül Puanları:
  0
  bendede çikolata kisti var çk illet bi hastalık Rabbim bütün hastalara inşallah şifasını verir. Tez zamanda hayırlı ve sağlıklı şekilde bebişler verir bizlerede
   
  BEYZA21, tatlı bela ve seda88 bunu beğendi.
 11. seda88

  seda88 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  225
  Beğenilen Mesajlar:
  182
  Ödül Puanları:
  43
  aminnnnnn kuzum aminnnn
   
  tatlı bela, BEYZA21 ve ceylinn bunu beğendi.
 12. tatlı bela

  tatlı bela Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  324
  Beğenilen Mesajlar:
  314
  Ödül Puanları:
  0
  sağol canım emar çekindim dr bişey gördüğünü söyledi ama boyutlarını anlıyamadığı için yeniden emar istedi yeniden çekindim sonuç yarın belli olcak amaeğer karın boşluğundaki apse ise ciddi olabilirmiş emar sonucuna göre tedavi uyguluycaklar ameliyatda olabilir hastanede yatarak tedavide olabilir inş hayırlısı olur moralim çok kötü rabbim yardımcım olsun inş elimden ancak dua etmek geliyor rabbim kabul etsin
   
 13. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113
  Amin ceylincim Bebek olur yeterki siz moralinizi yüksek tutun gülüm.Bazen elde edemediğimiz şeyler bize zor ve olmıycakmış gibi görünür ..Hiç merak etmeyin Allahın izniyle olucak inşallah.Rabbim tüm isteyene versin
   
  tatlı bela, seda88 ve ceylinn bunu beğendi.
 14. tatlı bela

  tatlı bela Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  324
  Beğenilen Mesajlar:
  314
  Ödül Puanları:
  0
  [h=5]çokkkkkk şükür sonuçlar iyi çıktı arkadaşlar dr yalnızca karın boşluğunda içi kanayan bir kist olduğunu kortuğumuz gibi çıkmadığını söyledi pikodan kaynaklanan bişeymiş galiba çok önemli değil dedi ilaçlarıma devam etmemi ve pazartesi konturole gelmemi söyledi inş pazarteside güzel haber alırım destekleriniz ve dualarınız için sağolun canlarım allah hepinizden razı olsun[/h]
   
  ceylinn ve BEYZA21 bunu beğendi.
 15. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113
  Canım benim gözün aydın çok sevindim:kiss: moralini yüksek tut ve her şeyin iyi olacağını düşün Allahın izniyle hem iyleşecek hemde bebeğine kavuşacaksın..Hadi bakalım darısı diğer müjdeleri vermeye :kis:
   
  tatlı bela bunu beğendi.
Endometriozis kanal tıkanıklığı yapışıklık nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Göz yaşı kanal tıkanıklığı ...

  Göz yaşı kanal tıkanıklığı ...

  göz tıkanıklığı ameliyatı gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı izle Nazolakrimal kanal tıkanıklığı sonucu gözyaşı kesesinde gelişen inflamasyondur.Doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Neden ağladığımız zaman burnumuz akar?Çünkü göz yaşı bezinin salgıladığı ,göz yaşı ;üst göz kapağının altından alt göz kapağına doğru akar,bir kısmı göz yaşı kanalı vasıtasıyla buruna...
 2. Rahim İçi Yapışıklık Nedir ?

  Rahim İçi Yapışıklık Nedir ?

  Bu konu; rahim içi yapışıklık konusunda bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, gebe kalamayan, sürekli düşük yapan ya da az adet gören veya hiç göremeyen kadınların bu rahatsızlıklarının temelinde yatan sebeplerden biri rahim içi yapışıklardır. Rahim içi yapışıklık rahatsızlığı Asherman sendromu olarak adlandırılır. Bu sayfamızda sizlere rahm içi yapışıklık nedir bilgiler veriyoruz......
 3. Derin Endometriozis Nedir?

  Derin Endometriozis Nedir?

  endometriozis nedir,endometriozis belirtileri,endometriozis tedavisi,derin endometriozis nedir,endometriozis nasıl tedavi edilir,endometriozis hakkında bilgiler Endometriosis, infertil kadın popülasyonunun %30-60’ında, menopoz öncesi kadınların yaklaşık %10’unda izlenen ve hayat kalitesini etkileyen bir durumdur. Endometriosis hastalarının yaklaşık %17-44’ünde çikolata kistleri mevcuttur....
 4. Endometriozis Diyeti Ne İşe Yarar?

  Endometriozis Diyeti Ne İşe Yarar?

  Beslenme şeklinizi değiştirmeniz, sadece endometriozis semptomlarını zayıflatmak ve fertilitenizi tekrar kazanmak için değil, aynı zamanda genel anlamda sağlığınıza kavuşmanız, daha enerjik ve zinde hissetmeniz, uyku düzeni edinmeniz, metabolizmanızı düzene koymanız, sağlıklı seviyede bir kiloya ulaşmanız ve hastalıklarla daha kolay savaşabilmeniz için de önemlidir. Birazdan bahsedeceğim...
 5. Endometrioziste asla tüketilmemesi gereken yiyecekler

  Endometrioziste asla tüketilmemesi gereken yiyecekler

  Endometriozis Diyeti başlıklı yazımda bahsettiğim diyeti tek başına uygulamak yeterli olmayabilir. Bazı fiziksel aktivitelerle bu diyeti desteklemekte fayda vardır. Sağlıklı bir kiloda olmak, aktif olmak, düzenli egzersiz yapmak bu rahatsızlığı yenmek için çok önemli. Bunun için yoga ya da pilates yapabilirsiniz. Fertilite konusunda uzmanlaşmış, endometriozisi bilen bir doktora akupunktur...

Sayfayı Paylaş