1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Endometriozis kanal tıkanıklığı yapışıklık nedir?

  Konu, 'Kısırlık' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;rahimde kanal tıkanıklığı,rahimde yapışıklık hakkında bilgiler vermektedir  Bir yıllık evlisiniz,korunmadığınız halde çocuğunuz olmuyor.Eşinizle birlikte olurken aşırı ağrı hissediyorsunuz.Adet döneminiz aşırı ağrılı geçiyor,bunların nedeniz içinizdeki diken endometriozis..  [​IMG]


  [​IMG]
  Endometriozis hastalığı kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen aslında oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Endometriozis, normal olarak rahim iç boşluğunda olması gereken dokuların vücudun başka yerlerine taşınarak oralarda yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Bu doku karın içindeki organlarda (yumurtalık, rahim kanalı , karın iç zarı, bağırsaklar, idrar kesesi) bulunabildiği gibi karın dışında da bulunabilir. Adet zamanında rahim içzarında meydana gelen kanama ile beraber bu endometriosis odaklarının bulunduğu bölgelerde de kanama benzeri belirtiler olur ve birçok şikayetlere neden olur. En sık rastlanan şikayet ağrılı adet görmedir. Endometriozis en yaygın olarak karın boşluğunda oluşmaktadır. Rahim dışında biriken dokular, ileri dönemlerde sürekli kasık ağrısı ve kısırlık gibi bazı problemlere neden olabilir.

  Endometriozisin kesin nedeni halen bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın kabul gören teori, adet kanamaları sırasında rahim içindeki dokuların kadının tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişimini sürdürmesidir. Bağışıklık sisteminin de buna izin verecek şekilde normalden farklılık gösterdiği düşünülmektedir. Endometrioziste kalıtsal yatkınlığın önemli bir faktör olduğu düşünüldüğünden, annede ya da başka bir akrabada endometriozis olması endometriosis olasılığını artıracaktır. Kadının yumurtalıklarında endometriosis oluşması durumunda bazen kistler (çukulata kistleri) oluşabilir ve bunlar eğer çok büyürlerse ciddi problemlere yol açabilirler. Çukulata kistleri her zaman kesin olmamakla birlikte ultrasonografi ile görülebilir. Kesin tanı ise yalnızca laparoskopi işlemi ya da açık ameliyatla konulabilir. Laparoskopi, hastalığa tanı konulmasında yararlı bir işlem olup, ayrıca hastalığın ciddiyetine ilişkin fikir de vermektedir. Bu işlem ayrıca, doktorun sizin için en iyi tedavi planını hazırlamasında da yardımcı olacaktır. Tanı konulurken eş zamanlı olarak endometriosis odaklarının cerrahi tedavisi de uygulanabilir.

  Endometriozisin yaygın belirtileri şunlardır:
  * Ağrılı adet
  * Ağrılı cinsel ilişki
  * Adet öncesinde karın ağrısı
  * Sırt ağrısı
  * Büyük tuvalette ağrı olması.


  Bu belirtilerin tümünün başka nedenleri olabilir. Hastalığın başka belirtileri görülmemesine karşın, hamile kalmakta güçlük çeken bazı kadınlarda endometriozise sıkça rastlanmaktadır.

  Endometriozis doğurganlığı nasıl etkiler?
  Hamile kalmakta güçlük çeken kadınlarda endometriozis hastalığı görülme olasılığı artmaktadır. Bu kadınların bir kısmında, özellikle de ileri evre endometriosis hastalığı olanlarda, endometriozisin neden olduğu tahribat Fallop tüplerinde (rahim kanalları) tıkanıklığa yol açmaktadır.

  Ancak, çoğu kadında endometriozisin doğurganlığı etkileme nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu konudaki diğer teoriler şunlardır. Endometriozis:

  * Yumurtalıklar içinde oluşarak yumurtlama gelişimini etkilemekte ve yumurtlama düzenini bozmaktadır.
  * Spermleri öldüren toksinler üretmektedir.
  * Embriyonun rahim içersine tutunmasını engellemektedir.
  * Embriyo üzerine toksik etkilidir


  Endometriosisin sebep olduğu kanal tıkanıklığı bazen tam bir tıkanıklık olmayıp sperm geçişine izin verebilir, ancak kısmen tahrip olan kanallarda embriyolar takılarak dış gebelik de ortaya çıkabilir.

  Endometriosisin tedavisi
  Uygulanan tedavilerin temelde amacı ağrıyı gidermek ve kısırlığı ortadan kaldırıp gebe kalmayı sağlamaktır. Bu amaçla değişik tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Tıbbi tedaviler ağrı kesmenin dışında, endometriozisin östrojene (kadınlık hormonuna) bağımlı bir hastalık olması prensibine dayanır. Hamilelik ve menopoz endometriozis oluşumunu engelleyen iki doğal durumdur. Hormonal tedavilerde amaç aslında bu iki doğal durumu taklit etmektir. Her iki durumda da rahim iç zarı (endometrium) üzerindeki östrojen etkisi ortadan kalkacağından yanlış yerde yerleşmiş olan endometrial dokunun da baskılanması beklenir. Elbette öncelikle tıbbi tedavilerle sorunlar giderilmeye çalışılmalı ancak eğer büyük çikolata kistleri ya da tıbbi tedaviyle giderilemeyen ağrı gibi sorunlar varsa cerrahi tedavi düşünülmelidir.

  Medikal (tıbbi) tedavi
  * Hafif ağrı kesiciler (paracetamol ve steroid olmayan değişik ağrı kesiciler v.b.)
  * Hormon tedavileri (doğum kontrol hapları v.b.)


  Hormon tedavileri
  Hormon tedavileri, normal adet dönemini engelleyerek, endometriozis oluşumunu durdurmak ya da yavaşlatmak amacıyla uygulanmaktadır. Bunu gerçekleştirmenin en basit yöntemi “doğum kontrol hapları” kullanmaktır. Ayrıca, endometriozisten kaynaklanan ağrının azaltılmasında etkili olduğu saptanan diğer hormon tedavileri de mevcuttur.
  Son yıllarda oldukça etkili olan ancak kişiyi geçici olarak menopoza sokarak yumurtalıkları ve dolayısıyla da endometriozis hastalığını baskılayan analog adı verilen aylık ya da 3 aylık depo iğneler mevcuttur. Ağrının giderilmesinde oldukça etkili olduğu bilinen bu ilaçların 6 aydan daha fazla kullanımı sakıncalı olduğundan bu süreden daha fazla kullanılması gerekiyorsa mutlaka ek bazı önlemlerin alınması özellikle kemikleri korumak amacıyla gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki tıbbi tedavilerin hiçbiri kişinin gebe kalma şansını arttırıcı etkiye sahip değildir. Hatta depo iğnelerin kullanıldığı dönemde kişi menopoza girdiğinden zaten gebe kalması hatta adet görmesi olası değildir. Bazı kadınlarda hormon tedavileri bazı yan etkilere de neden olabilmektedir. Ancak bu yan etkiler genellikle baş edilebilir türdendir.


  Cerrahi Tedavi
  Hastalığın ciddiyeti, kadının kısırlık öyküsü, gebe kalma isteği, yaşı, cerrahi tedavinin biçimini belirler. Maalesef kadının rahminin bile çıkarılması % 30 hastada ağrının kalkmasını sağlayamaz. Genellikle ilk cerrahi oldukça etkilidir, tekrarlayan girişimler bu konuda daha az etkilidirler. Laparoskopi ile gerçekleştirilen en sık cerrahi işlemler yumurtalık-tüp-rahmi çevreleyen yapışıklıkların kesilmesi, endometriotik odaklar ve yumurtalıktaki çukulata kistlerinin çıkarılması, yakılması, ya da lazer ile yok edilmesidir.
  Rahme giden sinirin yakılması ve kesilmesi (LUNA), ağrıyı gidermede belli bir oranda faydalıdır. Yumurtalıktaki endometriomalar mutlaka bu konuda
  deneyimli ve dikkatli bir cerrah tarafından zarıyla soyularak çıkartılmalıdır. Çocuk sahibi olmak amacıyla bize başvuran ve daha önce endometriosis-çukulata kisti operasyonu geçirmiş bayanlarda gebelik şansı tüp bebek tedavisiyle bile çok yüksek olmamaktadır. Bu bayanlarda önceki operasyon ya da operasyonlarda uygulanan tekniğin yumurtalık rezervine zarar verdiğini sıkça görmekteyiz. Dolayısıyla bu konu gebelik açısından çok önem arz etmektedir. Eğer çapı 3-4 cm’den daha küçük çukulata kistleri varsa belki de bunlara hiç dokunmadan aşılama ya da tüp bebek tedavisine kişinin alınması gebelik şansını arttırabilir. Bu konuda diğer yumurtalığın, hastanın yaşının ve diğer bazı faktörlerin cerrah tarafından iyi değerlendirilmesi gerekir.

  Endometriosis tedavisinde en önemli konu çocuk arzusunun olup olmadığıdır..!
  Eğer gebelik arzu ediliyorsa medikal ve cerrahi tedavileri bir yana bırakıp doğrudan gebeliğe yönelik tedavilere girişmek en akılcı olandır.Çünkü medikal (tıbbi) ve de cerrahi tedavilerin gebelik şansını arttırdığı tam olarak kanıtlanmamıştır.
  Dolayısıyla eğer yumurtalıklarda gebe kalma tedavilerini zora sokacak büyüklükte bir çukulata kisti yok ise ve kanalların da açık olduğu biliniyorsa aşılama ile bir an önce çocuk (kısırlık) tedavisine girişmek gerekir.
  Eğer bahsi geçen bir
  çikulata kisti varsa hekiminiz öncelikle bunun çıkarılıp çıkarılmaması gerektiğini sizinle tartışacaktır.
  Cerrahi tedaviyi takiben kendiliğinden gebelik oluşmaz ise yumurtlamanın uyarılması ve rahim içine sperm aşılanmasıyla bu şans arttırılabilir. Ancak ileri düzey endometriosiste ve kadının yaşının 35 ve yukarısında olduğu ya da infertilite sebebi olabilecek sperm problemi gibi ek bazı faktörlerin varlığında doğrudan
  tüp bebek tedavisine başvurmakta gecikilmemelidir.
  kaynak:selmanlacin.com

   
  nurrrr, azratsinav ve tatlı bela bunu beğendi.
 2. tatlı bela

  tatlı bela Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  311
  Beğenilen Mesajlar:
  303
  Ödül Puanları:
  0
  aminnn canım inş hepimiz müjdemizi veriiriz :kiss::kiss:
  - - - Updated - - -

  aminnn canım inş hepimiz müjdemizi veriiriz :kiss::kiss:
   
  BEYZA21 ve ceylinn bunu beğendi.
 3. tatlı bela

  tatlı bela Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  311
  Beğenilen Mesajlar:
  303
  Ödül Puanları:
  0
  beyzacım bugün kontrolüm vardı yine çok şükür güzel geçti herşey yolunda kist küçülmeye başlamış rahimde bi yapılma şuan görünmüyor dedi veeee bugün çalışmalara başlıya bilirsiniz dedi inş hakkımda hayırlısı olur şimdilik beklenmiyen tarihim 5 kasım inş hayırlısı olur
   
  BEYZA21 ve ceylinn bunu beğendi.
 4. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba tatlı bela tekrar gözün aydın.Sabırla bu işin üstesinden geleceksin:)Rabbim en kısa zamanda hamile müjdeni almayı nasip etsin:)Habersiz bırakma canım gelişmeleri bekliyorum:kiss:
   
 5. egypt

  egypt Forum Okuru

  s.a @BEYZA21 size bi şey sormak ve danismak isterim şu an yurt dışında olduğum için Yardımınıza ihtiyacım var 1 yıldır bebek için ugrastik ama olmadı.mayısta bursa ya tatile gittiğim de hormon degerlerime baktım prolaktin 29 du ve ilaçla 8 e düştü.başka sorun yokmuş ve yaşadığım yerde güvenemwdigim için bursa da hsg çektirdim.tüpler açık çıktı ama rahimde septa olabilir şüphesi yazmisti radyolojici.doktora sorduğumda bn bi şey göremedim temiz demişti.sonra Prof. a gittik histeroskopi olmak icin o filme baktı neden böyle yazmislar dedi bi şey göremiyorum ve emin olmak için muayene etti bişey yok gayet normal.rahim dedi.sizce cidden normal midir radyolojiciye güvenip histeroskopi mi olmalı miyim.bu arada eşim de yurt dışında sperm testi yapmıştı progressive motility 14.30 yazıyor çok mu düşük değeri? yardım ederseniz çok sevinirim Teşekkürler hayırlı calismalar
   
 6. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113


  Merhaba; Her ne kadar görüntüleme konusunda radyologdan yararlanılsada ; radyoloğon görevi ayrı jinekoloğun uzmanlık alanı ayrı.Rahimde perde olup olmadığı sadece muayeneyle anlaşılmaz.Histereskopi olmanızda fayda var zararı yok.Değere gelince referans aralığı,yaşınız ve tetkitin yapıldığı tarih olmadan değerlendirilme yapılamaz.Sağlıklı günler diliyorum..
   
 7. egypt

  egypt Forum Okuru

  @BEYZA21 Oncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim i.. aslında ben histeroskopi için tarih alma niyetiyle ctkmistim sadece bazı doktorlar yapa biliyormus o doktor ilk defa gördü bni ve filme baktı yok bi şey dedi ve de söylemesi ayıp alttan muayene etti.yani sizce bunlar yeterli ve güvenilir sonuç değil midir??
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Temmuz 2015
 8. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba rica ederim .Muayeneyi yapan uzman hekimse tabiki yeterlidir.
   
 9. sera6r

  sera6r Forum Okuru

  Kesinlikle laparaskopie gerekior hiçbir röntgenlr endometrios teşhis konulsmıyor. Ben 8 kez ameliyat oldum ve piskolijimi siz düşünün istediğimi yiyemiorum RABBİM cekemiyecegimiz dertler vermesin çok zor hele tedavisi yoksa dahada zor.
   
Endometriozis kanal tıkanıklığı yapışıklık nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Göz yaşı kanal tıkanıklığı ...

  Göz yaşı kanal tıkanıklığı ...

  göz tıkanıklığı ameliyatı gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı izle Nazolakrimal kanal tıkanıklığı sonucu gözyaşı kesesinde gelişen inflamasyondur.Doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Neden ağladığımız zaman burnumuz akar?Çünkü göz yaşı bezinin salgıladığı ,göz yaşı ;üst göz kapağının altından alt göz kapağına doğru akar,bir kısmı göz yaşı kanalı vasıtasıyla buruna...
 2. Rahim İçi Yapışıklık Nedir ?

  Rahim İçi Yapışıklık Nedir ?

  Bu konu; rahim içi yapışıklık konusunda bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, gebe kalamayan, sürekli düşük yapan ya da az adet gören veya hiç göremeyen kadınların bu rahatsızlıklarının temelinde yatan sebeplerden biri rahim içi yapışıklardır. Rahim içi yapışıklık rahatsızlığı Asherman sendromu olarak adlandırılır. Bu sayfamızda sizlere rahm içi yapışıklık nedir bilgiler veriyoruz......
 3. Derin Endometriozis Nedir?

  Derin Endometriozis Nedir?

  endometriozis nedir,endometriozis belirtileri,endometriozis tedavisi,derin endometriozis nedir,endometriozis nasıl tedavi edilir,endometriozis hakkında bilgiler Endometriosis, infertil kadın popülasyonunun %30-60’ında, menopoz öncesi kadınların yaklaşık %10’unda izlenen ve hayat kalitesini etkileyen bir durumdur. Endometriosis hastalarının yaklaşık %17-44’ünde çikolata kistleri mevcuttur....
 4. Endometriozis Diyeti Ne İşe Yarar?

  Endometriozis Diyeti Ne İşe Yarar?

  Beslenme şeklinizi değiştirmeniz, sadece endometriozis semptomlarını zayıflatmak ve fertilitenizi tekrar kazanmak için değil, aynı zamanda genel anlamda sağlığınıza kavuşmanız, daha enerjik ve zinde hissetmeniz, uyku düzeni edinmeniz, metabolizmanızı düzene koymanız, sağlıklı seviyede bir kiloya ulaşmanız ve hastalıklarla daha kolay savaşabilmeniz için de önemlidir. Birazdan bahsedeceğim...
 5. Endometrioziste asla tüketilmemesi gereken yiyecekler

  Endometrioziste asla tüketilmemesi gereken yiyecekler

  Endometriozis Diyeti başlıklı yazımda bahsettiğim diyeti tek başına uygulamak yeterli olmayabilir. Bazı fiziksel aktivitelerle bu diyeti desteklemekte fayda vardır. Sağlıklı bir kiloda olmak, aktif olmak, düzenli egzersiz yapmak bu rahatsızlığı yenmek için çok önemli. Bunun için yoga ya da pilates yapabilirsiniz. Fertilite konusunda uzmanlaşmış, endometriozisi bilen bir doktora akupunktur...

Sayfayı Paylaş