Enerji içeceğinin zararları nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Enerji içeceğinin zararları nelerdir?
Yaz kış en sık tüketilen içecekler den biridir enerji içecekleri.Genelde yorgunluk,halsizlik,spor sonrası, birliktelik sonrası kişinin daha dirençli olması için tüketimi tercih edilir.Yalnız üretimin den bu yana enerji içecekleri ile ilgili bir takım tartışmalar var.Enerji içeceklerinin hiç bir faydasının olmadığı ,bilakis zararlı olduğu yönünde iddialar var.Bizde enerji içecekleri hakkında bir araştırma yaptık ve tüm çarpıcı detayları bir araya getirdik.Enerji içecekleri ile ilgili tüm bilgileri yazımızın devamın da bulabilirsiniz .Öncesi ; Enerji içecekleri kısırlıkmı yapıyor , Enerji içeçeklerine dikkat zehirlenmeyin adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.Spor gibi faaliyetlerle uğraşanların daha çok tükettiği enerji içeceklerini , genç yaşlı kadın erkek hatta çocuklar bile tüketiyor.Tüketimi her kesimden olup gittikçede artan enerji içecekleri kafein ,amino asitler,guarana ve taurin gibi etkili uyarıcı maddeler içerir.Özellikle yüksek miktarda kafein içerdiği için sıvı kaybını tetikleyebiliyor enerjiden çok sizi yorgun düşürebiliyor.Hamilelerin,çocukların ,yaşlıların ve kalp damar hastalığı olanların enerji içeceği tüketmemesi gerektiği vurgulanıyor.Ayrıca enerji içeceklerinin çok sık tüketilmesi alkolizme zemin hazırladığı araştırmalar sonucu kanıtlanmış.Enerji içeceğini tüketiyorsak limitini aşmamaya dikkat etmeliyiz.Bir sprocu devre arası içtiği 4 kutu enerji içeceği sonrası hayatını kaybetmiştir.Enerji içeceği üreten firmalar da bu konuda uyarıyor.1 günde 2 şişeden fazla enerji içeceği tüketilmemelidir.Enerji içeceği içinde yararlı maddeler içersede bilinçsiz tüketim sonucu sağlığı tehdit edebiliyor.Enerji içeceğinin zararlarını uzmanlarından derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.


enerji içeceğinin zararları.jpg
Enerji içeceklerinin zararları


Enerji içecekleri ilk olarak, Avusturya’da 1987 yılında satışa sunulmuştur. Avusturyanın ardından 10 yıl sonra, Amerikada da satışa çıkarılarak kısa sürede özellikle genç kuşak tarafından çok fazla tüketilmeye başlanmıştır. Enerji içecekleri herşey gibi çok fazla tüketildiğinde vücudumuzda ciddi tahribatlara yol açabilmektedir. Şimdi diyeceksiniz ki, herşeyin fazlası zararlıdır. Evet herşeyin fazlası zararlıdır, ancak enerji içeceklerinde ince bir ayrıntı daha gizlidir. Enerji içecekleri vücudumuzda su kaybına yol açtığından sağlığınız ile ilgili henüz tespit edilmeyen bir rahatsızlığınız var ise, ve bu rahatsızlığınız su kaybına bağlı olarak atak meydana getiribiliyor ise, bilmeden kendinizi büyük bir tehlikenin kucağına atmış olabilirsiniz.

Enerji içeceğinin zararlarını hemen herkes biliyordur şüphesiz. Ancak böylesine kontrolsüzce tüketilen bu ürünleri neden çoğu insan ciddiye almıyor? Bu içecekler her geçen gün dahada çok tüketilmekte ve içeceklerde bulunan kafein miktarı dahada artış göstermektedir. Yapılan tespitlerde birçok markanın şişe başına içerdiği kafein miktarı 505 miligrama kadar çıkmaktadır.

Bir başka tespitimiz daha var. Enerji içeceklerinin zararları’na zarar katmak için olsa gerek alkol ile birlikte alınması neredeyse kaçınılmaz hale gelmiştir. Kafein bağımlılık yapıyor, alkol ile alındığında ise bağımlılık oranı normale göre çok daha fazla artıyor.


Kafein zehirlenmesinde; neredeyse kalp atışlarınızı dışardan duyar gibi oluyorsunuz, sinirlilik, gerginlik, huzursuzluk, terleme, ritim bozukluğu, mide ağrısı, kusma, ishal gibi birçok kardiyag ve sindirim sistemi bozukluğunu aynı anda yaşadığınızı düşünün. Tüm bunlar bağışıklık sistemi zayıf bir insanda yaşandığında, yüksek tansiyon ve kalp krizi risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kalp problemi yaşayan hastalarımız kesinlikle enerji içeceklerinden uzak durmalıdır. Enerji içeceklerinin zararları ile ilgili doktorlarımızın özellikle belirtmiş olduğu alınan gıdalarımızın yanında enerji içeceği tüketilmemesi ve tabiiki kesinlikle alkolle birlikte tüketiminin yapılmaması gerektiğidir.


” Ellerim ve ayaklarım buz kesti, ellerimde ve ayaklarımda kontrol edilemez derecede bir titreme başladı. Ardından inanılmaz bir mide bulantısı ve kusma..”

Enerji içeceklerinden bazı insanların kesin olarak kaçınması gerekmektedir. Bu kişileri sayacak olursak;
– Kalp hastalığı olanlar
– Hamile kadınlar
– Diyet yapanlar
– Sürekli spor ile ilgilenenler
– Çocuklar
– Alkol tüketenler

Görüldüğü gibi enerji içecekleri vücudumuza zararlıdır. Evet bazı yararlı maddeleri içeriğinde barındırmaktadır. Ancak sürekli olarak kullanılması sonucunda vücut zarar görmektedir. Zaten içeriğinde bağımlılık yapan özelliklere sahip maddeler bulunmaktadır. Bundan dolayı tüketiminde çok daha dikkatli olmalıyız. Üretici firmaların uyarılarını dikkate almalıyız.
 
Üst