Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  'Ense' yapın boyun ağrısını uçurun

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  ense karıncalanması boyun karıncalanması ensede karıncalanma ensede kireçlenme uyuşma Masa başında çalışanların korkulu rüyası boyun ağrısı çözümsüz değil. Dr. Murat Kınıkoğlu, "Arada bir 'ense' yapın boyun ağrısını uçurun" diyor ve ağrılarla ilgili şu öğütleri veriyor.


  < Konu Resmi..>


  Masa başında çalışanların korkulu rüyası boyun ağrısı çözümsüz değil. İyi bir yastıkta iyi bir uyku, bir torba buz, kas gevşetici kremler, birkaç basit egzersiz derdinize derman olabilir.
  Orta yaşın üstünde olup da hayatının bir döneminde boynu ağrımayan kişi yok gibidir. Bazı hastalar ağrının sadece baş hareketiyle olduğunu söylerken bazıları tüm gün süren devamlı bir ağrıdan bahseder.

  Boynun içinden başta omurilik ve şah damarı olmak üzere son derece önemli damar ve sinirler geçer. Bunun dışında baş gibi oldukça ağır bir yükü (ortalama 2.5-3.5 kg) taşır. Farkına bile varılmaz ama boyun eklemleri en çok çalışan eklemlerin başında gelir, bu yüzden de oldukça erken yıpranır. İşte boyun ve ense ağrılarının sebepleri ve ağrıların önlemek için alınması gereken önlemler:

  TANSİYON DA AĞRI YAPAR YORGUNLUK DA

  1)Ense ağrılarının en sık görülen sebebi yorgunluktur. Yoğun iş temposu olan, gerektiği kadar dinlenemeyen, özellikle masa başında, bilgisayar karşısında çalışan endişeli insanlarda ense kaslarının spazmına bağlı ağrılar ortaya çıkar. Aslında hepimiz gün içinde fark etmeden kaslarımızı dinlendiririz. Bacak bacak üstüne atarak ayaklarımızı, dirseğimizi koltuğun kenarına dayayarak kollarımızı, sırtımızı arkaya yaslayarak gövde kaslarımızı dinlendiririz. Buna karşılık masa başında çalışan veya direksiyon kulanan bir kişinin boyun kaslarını dinlendirmesi çok zor, neredeyse imkansızdır. Ne patronunuz ne de müşteriler başınızı koltuğunuza dayayarak ense kaslarınızı dinlendirmenizi hoş karşılamaz, 'Ooooh, beyefendiye bak ense yapıyor' derler...

  2)Migren veya gerilim tipi başağrısı olan kişilerde baş ağrısı ile birlikte ense ve sırta yayılan ağrılar görülebilir. Atağın geçmesi ile birlikte ense ağrısı da geçer.

  3)Tansiyon yüksekliği ense ağrısı yapabilir. (Gene de ense ağrıları için her zaman tansiyonunuzu suçlamayın.)

  4)Ense veya boyundaki ağrıların düşme veya trafik kazası sonrası ortaya çıkması önemlidir. Arabada ani fren yapılması, önden veya arkadan çarpmalar boyun kaslarının şiddetli kasılması ile ağrıya neden olabilir. Ağrının günler içinde giderek azalarak geçmemesi halinde doktora görünmek gerekir.

  5)Boyun kemiklerinin zamanla yaşlanması ve kireçlenmesi boyun ve ense ağrılarına neden olabilir. Bu hastalar başlarını sağa veya sola çevirdiklerinde ağrılı bir kısıtlanma hissederler. Boyunlarından takur tukur sesler gelir.

  6)Boyun fıtığında omurlar arasındaki diskler sinirlere baskı yaparak ense ağrısına yol açabilir. Bu ağrılar sırta ve omuzlara doğru yayılır ve oldukça şiddetli olabilir. Kolda ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma şikayetlerinin olması önemlidir. Ağrınız çok şiddetli ise, uyuşma şikayeti birkaç hafta içinde kendiliğinden geçmezse bir uzmana (tercihen beyin cerrahisi) görünmeniz gerekir. Doktorunuz gerektiğinde MR tetkiki yaparak varsa fıtığın yerini ve derecesini belirleyecektir. (Dikkat! Ameliyat önerilenlerin ikinci, hatta üçüncü bir görüş almasında yarar var.)

  7 Bazı ilaçlar (örneğin antidepresan ilaçlar ve kolesterol ilaçları) ense ağrısı yapabilir.

  İLAÇ KULLANIRKEN MİDEYİ DELMEYİN

  1)İş yükünüzü azaltmaya ve dinlenmeye çalışın.

  2)Stresten uzak durun, iyi uyuduğunuzdan emin olun.

  3)İstrihat çok önemli. Ancak uzun süre aynı pozisyonda yat-mak boyun ağrılarını artırabilir.

  4)Enseye soğuk uygulanması yangıyı azaltarak yararlı sonuç verebilir. Günde birkaç kez 20 dakika süreyle soğuk uygulaması yapabilirsiniz. Bu iş için bir torbaya buz koyabilir veya eczanelerde satılan soğuk jellerden yararlanabilirsiniz.

  5)Ağrıyan ense kaslarının üzerine eczaneden alacağınız Menthol ve Camphor ihtiva eden ağrı giderici, kas gevşetici kremleri masaj yaparak sürebilirsiniz.

  6)Ibuprofen ve Acetaminofen grubu ağrı giderici haplar (aşırıya kaçmadan, mideyi delmeden, kaş yapayım derken göz çıkarmadan) kullanabilirsiniz.

  7)Boyun kaslarını güçlendiren hareketler uzun dönemde işe yarayabilir.

  8)Yukardaki tedbirlerle ense ağrılarınızda hafifleme olursa mesele yok. Bir ay geçmesine rağmen başınızın öne arkaya yana hareketlerinde aşırı bir kısıtlama; elde ve parmaklarda uyuşma, sırta, kolda şiddetli ağrılar varsa bir doktora müracaat edin.

  9)Doktorunuz ense kaslarını rahatlatmak için antidepresan tedavi önerebilir. Bazı hastalar fizik tedaviden yarar görebilirler. Daha şiddetli durumlarda boyun omurları arasına kortizon veya ağrı giderici iğneler yapılması veya boyunluk takılması denenebilir. Sinir köküne baskı olan vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

  10)Nadiren de olsa ense ağrısından 160/100 mmHg üzerindeki tansiyon değerleri sorumlu olabilir. Ense ağrılarınızın tansiyon yüksekliği ile ilişkili olduğundan eminseniz doktorunuzla görüşerek tedavinizi gözden geçirin.

  Telefonu sıkıştırmayın

  * Bilgisayar ekranınızın göz hizasında olsun.
  * Çalışırken başınızın öne eğik değil, omurganızın üstünde dik olduğundan emin olun.
  * Sık sık mola verin, birkaç adım dolaşıp tekrar oturun.
  * Telefonun ahizesini boynunuza sıkıştırıp konuşmayın.
  * Geceleri yüzükoyun yatmayın.
  * Yastığınıza dikkat edin, ne sert ve yüksek ne de çok ince; ense çukurunuz dolduracak kalınlıkta olsun.


  Akşam


   
'Ense' yapın boyun ağrısını uçurun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. boyun ağrıları

  boyun ağrıları

  Boyun ağrıları bel ağrıları kadar sık görülmemekle birlikte, her yaş grubunda karşılaşılabilen, yaşam kalitesini düşürüp iş gücü kaybına neden olabilen önemli bir sorundur.Boyun ağrısı nedenleri 3 temel grupta incelenebilir: Kas iskelet sistemi kaynaklı mekanik nedenler Boyun dışı bölgelerin hastalıklarının neden olduğu ağrının boyun bölgesinde hissedilmesi (yansıyan ağrı) Boyun bölgesini...
 2. Boyun Ağrıları

  Boyun Ağrıları

  baş yanması baş yanması neden olur boyun ağrısı için hangi doktora gidilir boyun fıtığı için hangi doktora gidilir fıtığı bölüme Boyun ağrıları bel ağrıları kadar sık görülmemekle birlikte, her yaş grubunda karşılaşılabilen, yaşam kalitesini düşürüp iş gücü kaybına neden olabilen önemli bir sorundur. Boyun ağrısı nedenleri 3 temel grupta incelenebilir: Kas iskelet sistemi kaynaklı mekanik...
 3. Bilgisayar kullanıcıları en sık bel, boyun, baş ağrısı, ellere kramp girme ve gözlerd

  Bilgisayar kullanıcıları en sık bel, boyun, baş ağrısı, ellere kramp girme ve gözlerd

  elde kramp boyun krampı boyun baş ağrısı ellerde kramp krampları Bilgisayar kullanıcıları en sık bel, boyun, baş ağrısı, ellere kramp girme ve gözlerde yaşarma gibi sorunlarla karşılaşıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, "Bilgisayara veriler klavye ve fare kullanılarak girilir. Çalışma sonuçlarını görmek için...
 4. Bel ve boyun ağrıları

  Bel ve boyun ağrıları

  bel ve boyun, ağrıları, tedavisinde uygulanan yöntemler, sebebleri nelerdir, perkütan, nükleoplasti ne demektir, bilgiyi buradan bulabilirsiniz Meleklerim size bel ve boyun ağrıları hakkında bir kaç detay geçke istiyorum. BEL VE BOYUN AĞRILARI Birçok nedene bağlı ortaya çıkabilen bel ve boyun ağrılarının tedavisinde eskiden daha sık başvurulan ameliyatlar, son zamanlarda çok...
 5. boyun ağrısına doğal çözüm

  boyun ağrısına doğal çözüm

  merhaba ben üniversitede okuyan bir öğrenciyim ve gece üç saat boyunca soru çözdüm haliyle boynum inanılmaz tutuldu evde kas gevşetici yok yakınlarda eczanede bulamam acaba boyun ağrısına evde yapabileceğim doğal çözüm önerileri olan varmı aranızda ağrıdan duramıyorum lütfen yardım edin

Sayfayı Paylaş