Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Enterosel rahim sarkması nedir?Tedavisi nelerdir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;enterosel nedir,enteroselin tedavisi varmıdır hakkında bilgiler vermektedir

  Enterosel vajina arka duvarının üst seviyesinden daha çok ince barsakların fıtıklaşmasıdır.Enterosel tanım olarak kadının üreme yada cinsel organının dışa doğru sarkması olayıdır. Bir tür fıtık olarakta algılabilir.Hastanın yaşam şekli ile ilgili faktörler düzeltilmeye çalışılmalıdır. Ağırlık kaldırılan işlerden uzak tutulması, yararlı olacaktır.Başlangıç düzeyinde enterosel genellikle belirti göstermez. Ancak enterosel’in ciddiyeti arttıkça bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlar.Rahim sarkması enterosel hakkındaki detayları konumuzda bulabilirsiniz

  < Konu Resmi..>  Enterosel bir tür fıtık. Vajinanın en derin noktası olan arka forniksin sarkmasıyla oluşuyor. Sarkma sonucu ince bağırsak alt pelvik boşluğuna inerek vajinada şişkinliğe neden oluyor. Enterosel sıklıkla histerektomi operasyonu geçirmiş (rahmi alınmış) kadınlarda görülüyor.

  Doğum yapmak ve yaşlanmak mesane, rahim ve ince bağırsakları tutan kaslarda güç kaybına neden oluyor. Sonuç olarak zamanla organlar sarkıyor. Enterosel buna örnek. Enterosel başlangıç veya orta düzeydeyse genellikle sorunlu bölgedeki kasları geliştirmeye yönelik hareketler çözüm için yeterli. Ancak ileri düzeyli enterosel için cerrahi müdahale gerekiyor.
  Enterosel neden olur?

  Enterosel gibi pelvis bölgesindeki fıtıkların çoğu şu faktörlere bağlı olarak gelişebilir:
  Hamilelik ve doğum: Özellikle gebelikte pelvis bölgesini destekleyen kaslar gerilir. Bu durum Enterosel’e neden olan büyük etkenlerden. Doğum sırasında aşırı zorlama da Enterosel’e yol açabilir.
  Yaş: İnsanlar yaşlandıkça kas oranları ve güçleri de giderek azalır. Bu durum vücudun genelinde etkili olur. Ağırlık kaldırırken zorlanmalar yaşanabildiği gibi fıtıklar da ortaya çıkabilir. Enterosel buna örnek.
  Cerrahi operasyonlar: Kadınlar pek çok nedenle pelvis bölgesinden ameliyat olabilir. Örneğin rahimleri, yumurtalıkları veya tüpleri alınabilir. İşte bu gibi durumlarda geçirilen operasyonlar hem kas yapılarının zayıflamasına hem de içeride boşluklar oluşmasına neden olabilir. Bu duruma bağlı olarak da enterosel gelişebilir.
  Karın içi basınçta artış: Kronik öksürük, ağır kaldırma veya karın içi basıncını arttıran diğer aktiviteler pelvik bölgeyi tutan kasların gerilmesine, yorulmasına neden olabilir.
  Enterosel belirtileri

  Başlangıç düzeyinde enterosel genellikle belirti göstermez. Ancak enterosel’in ciddiyeti arttıkça bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlar:
  • Özellikle yatar pozisyondayken pelvis bölgesinde çekilme hissi
  • Pelvis bölgesinde şişlik, basınç ve ağrı
  • Uzandığınızda azalan sırt ve bel ağrısı
  • Vajinadan çıkan yumuşak doku
  • Cinsel ilişkide acı hissi
  Bazı durumlarda azalan kas gücü yalnızca rahimi etkilemez. İnce bağırsak dahil olmak üzere pek çok farklı organ bu durumdan etkilenebilir. Farklı fıtıklar oluşabilir. Fıtık türlerine bakalım:
  Rektosel: Rektum vajinanın içinden geçerek dışa doğru sarkar.
  Sistosel: Mesane vajinanın içinden geçerek dışa doğru sarkar.
  Rahim sarkması: Rahim vajinanın içinden geçerek dışa doğru sarkar.
  Enterosel riski kimlerde fazla?

  Enterosel bazı insanlarda daha sık görülebilir:
  • Çok doğum yapmış kadınlar
  • Yaşı ilerlemiş kadınlar
  • Pelvis bölgesinden ameliyat geçirmiş kadınlar
  • Karın içi basınç oranı normalden fazla olanlar
  • Karın içi basıncını arttıracak etkinliklerde bulunanlar
  • Genetik yapı
  • Ailenin sağlık geçmişi
  • Asyalılar ve Kafkas kadınlar
  Ne zaman doktora gitmeliyim?

  Belirtilerden şüpheleniyorsanız en kısa zamanda mutlaka uzman doktorunuzla görüşmelisiniz. Enterosel başlangıç düzeyinde belirti vermez. Aşağıdaki sorulardan en az birine evet diyorsanız enterosel şüphesi duyabilirsiniz:
  • Uzun süre ayakta kaldığınızda pelvis bölgenizde ağrı oluşuyor mu?
  • Pelvis bölgesinde basınç ve ağrı var mı?
  • Vajinada yumuşak çıkıntı var mı?
  • Cinsel ilişki sonrasında ağrı veya sızı var mı?   
Enterosel rahim sarkması nedir?Tedavisi nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rahim Alınması Ameliyatı Histerektomi nedir?Tedavisi nelerdir?

  Rahim Alınması Ameliyatı Histerektomi nedir?Tedavisi nelerdir?

  bu konu;rahim hastalıkları,rahmin alınması hakkında bilgiler vermektedir Doğurganlık simgesi olan rahim her kadın için son derece önemli bir organ. Ancak bazı hastalıklar var ki bu durumda tek çözüm rahmin operasyonla alınması olabiliyor. İ Histerektomi rahmin alınması demektir.Jinekolojide en çok yapılan ameliyattır. Yaklaşık 1-2 saat süren bir ameliyattır.Histerektomi için en önde gelen...
 2. Organ Sarkması Nedir?

  Organ Sarkması Nedir?

  rahim sarkması nedir,rahim sarkması yaşayanlar,pelvik sarkması nedir,rahim sarkmasının nedenleri,rahim sarkmasının belirtisi,rahim sarkmasının tedavisi hakkında bilgiler Pelvik Organ Sarkması Normalde pelvisin (leğen kemiği) içinde bulunan idrar torbası (mesane), ince barsaklar, rektum (kalın barsak) ve uterusun (rahim) vajene ve oradan dışarıya doğru sarkmasına pelvik organ sarkmaları...
 3. Genital organ sarkması nedenleri ve tedavisi

  Genital organ sarkması nedenleri ve tedavisi

  Sarkma problemlerinden etkilenen organlarımız üretra (idrarı idrar torbasından vücudun dışına taşıyan kanal) ve idrar torbası, ince bağırsak, rektum, rahim ve vajinadır. Üretra ve idrar torbası vajinanın önünde durur. İdrar torbası böbreklerden gelen idrarı depolar ve üretra vasıtasıyla dışarı atar. Rahim vajinanın tepesindedir. Rahmin arkasında, pelvik çukurun içinde cul-de-sac denilen bir...
 4. Bebeğin kordonunun sarkması

  Bebeğin kordonunun sarkması

  Kordon sarkması kadın doğumda karşılaşılabilecek en acil durumlardan birisidir.Amniyon zarı açılıp suların gelmesi sırasında bebek daha doğum kanalına girmeden önce göbek kordonu rahim ağzından geçerek vajinaya doğru kayar. Bazen vajinayı da geçerek vücut dışına çıkabilir. Oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur. Kordonun sarkmasını takiben bebek de doğum kanalına girince kordonu sıkıştırır ve...
 5. Gögüs sarkmasına neden olan durumlar

  Gögüs sarkmasına neden olan durumlar

  Göğüs derisinin esnekliğini yitirmesi ve sarkması derinin altında bulunan kolajenin bozulmasından kaynaklanıyor.Meme sarkması. Bu sarkmayı teknik anlamda ifade etmek istersek, bir kadında meme sarkması sorunu vardır demenin iki yolundan bahsedebiliriz. Birincisi göğüs bölgemizde sağ ve sol tarafımızda yer alan köprücük kemiğinden, meme başına kadar olan mesafenin yaklaşık 19-22 cm olması...

Sayfayı Paylaş