Erkeklerde gögüs büyümesi Jinekomasti nedir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Erkeklerde gögüs büyümesi Jinekomasti nedir ?
Jinekomasti erkek göğüs dokusunun genişlemesidir . Erkeklerin ve erkek çocukların gelişiminin çeşitli safhalarında ve belirli tıbbi koşullarla bağlantılı olarak görülür.Göğüs bölgesinde görülen yağ dokusunun varlığı psödogenizomasti olarak bilinir.Bu normal bir durumdur, erkeklerin %70 de ergenlik dönemin de görülür. Jinekomasti ,Jinekomasti nedir,Jinekomasti nedenleri, Jinekomasti belirtileri, Jinekomasti tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.Jinekomasti.jpg

Genellikle, jinekomasti, vücudun hormonal dengesizliğinden kaynaklanır. Normal insanların tamamı erkek ve kadın hormonlarına belli ölçüde sahiptir. Jinekomasti, erkek hormonları (androjenler) vücuttaki kadın hormon seviyesine göre nispeten düşük olduğunda ortaya çıkar. Bu geçici olarak erkek çocukların normal gelişimi sırasında ortaya çıkar ve bebeklerde jinekomasti veya ergenlik döneminde ortaya çıkabilir . Bu vakalarda jinekomasti genellikle hormon seviyelerinin normale dönmesiyle kendiliğinden düzelir.


Sebepler


Jinekomasti, östrojene kıyasla testosteron hormonu miktarında bir azalma ile tetiklenir. Bu düşüşün nedeni, testosteronun etkilerini ya da azaltmasını ya da östrojen seviyenizi yükselten bir durum olabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şey hormon dengesini bozabilir.

Doğal hormon değişiklikleri

Testosteron ve östrojen hormonu, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel özelliklerin gelişimi ve korunmasını kontrol eder. Testosteron, kas kütlesi ve vücut tüyü gibi erkek özelliklerini kontrol eder. Östrojen göğüslerin büyümesi de dahil olmak üzere kadın özelliklerini kontrol eder.

Çoğu insan östrojeni sadece kadın hormonu olarak düşünür, ancak erkekler de üretir ,normalde küçük miktarlarda olsa da. Bununla birlikte, çok yüksek veya testosteron düzeyleri ile dengesiz olan erkek östrojen seviyeleri jinekomastiye neden olabilir.


Jinekomasti ile ilişkili olabilecek durumlara örnekler şunları içerir:

siroz ve karaciğer hastalıkları
Yetersiz beslenme
Kronik böbrek yetmezliği
Erkeklik oganın da doğuştan cinsiyet bozuklukları (testis bozukluğu)
Yaşlanma
Testis kanseri
Prostat kanseri için anti androjen tedavileri
Hipertiroidizm

Bebeklerdeki jinekomasti. Erkek bebeklerin yarısından fazlası, annelerinin östrojeninin etkileri nedeniyle büyümüş göğüsle doğarlar. Genellikle, şişmiş göğüs dokusu doğumdan sonra iki ila üç hafta içinde kaybolur.
Ergenlik çağında jinekomasti. Ergenlik dönemindeki hormon değişikliklerine bağlı jinekomasti nispeten yaygındır. Çoğu vakada, şişen göğüs dokusu altı ay ile iki yıl arasında tedavi edilmeyecektir.
Erkeklerde jinekomasti. Jinekomasti prevalansı 50-69 yaşları arasında tekrar yükselir. Bu yaş grubundaki 4 erkekten en az 1 i etkilenir.

Birkaç sağlık durumu, hormonların normal dengesini etkileyerek jinekomastiaya neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Hipogonadizm. Normal testosteron üretimine müdahale eden, Klinefelter sendromu veya hipofiz yetmezliği gibi durumlardan herhangi biri jinekomasti ile ilişkilendirilebilir.
Yaşlanma. Normal yaşlanma ile ortaya çıkan hormonal değişiklikler, özellikle aşırı kilolu erkeklerde jinekomastiye neden olabilir.
Tümörler. Testisleri, adrenal bezleri veya hipofiz bezini ilgilendiren bazı tümörler, erkek-kadın hormonu dengesini değiştiren hormonlar üretebilir.
Hipertiroidi Bu durumda, tiroid bezi çok fazla hormon tiroksin üretir.
Böbrek yetmezliği. Düzenli hemodiyalizle tedavi edilen insanların yaklaşık yarısı, hormonal değişiklikler nedeniyle jinekomastiyi tecrübe eder.
Karaciğer yetmezliği ve siroz. Karaciğer problemleri ile ilgili hormonal dalgalanmalar ve siroz için alınan ilaçlar jinekomasti ile ilişkilidir.
Kötü beslenme ve açlık. Vücudunuz yeterli beslenme yetersiz olduğunda, testosteron seviyeleri düşer, ancak östrojen seviyeleri sabit kalır ve hormonal bir dengesizliğe neden olur. Normal beslenme yeniden başladığında jinekomasti de görülebilir.


Jinekomasti Tedavisi

Ergenlik çağındaki çocuklar ve yenidoğanlar, hormon düzeylerinde normal değişiklikler sonucunda jinekomasti geliştirebilir, ancak diğer nedenler de mevcuttur.Genellikle, jinekomasti ciddi bir sorun değildir, ancak durumla baş etmek zor olabilir. Jinekomasti hastası erkeklerin gögüslerind eağrı olabilir ve gögüslerinin büyüklüğünden dolayı utanabilir .
Doktorunuz size tıbbi ve ilaç öyküsü ile ailenizde hangi sağlık koşullarının yaşandığına dair sorular soracaktır. Doktor aynı zamanda meme dokusunu, karnve genital organlarını dikkatli bir şekilde değerlendirmeyi içeren fizik muayene yapacaktır.

Jinekomasti nedeninizi belirlemek için ilk testler şunları içerebilir:

Kan testleri
Mamogramlar
Aşağıdakiler dahil olmak üzere ilk test sonuçlarınıza bağlı olarak başka testlere ihtiyaç duyabilirsiniz:

Bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları
Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları
Testiküler ultrasonlar
Doku biyopsileri

Pek çok jinekomasti vakası tedavi olmadan gerilemektedir. Bununla birlikte, jinekomasti, hipogonadizm, malnutrisyon veya siroz gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, bu durum tedaviye ihtiyaç duyabilir.
 
Üst