1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Erkekte Sakallanma hakında bilgiler

  Konu, 'Erkek Sağlığı' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  erkek, sakal, sakalim cikmiyor, sakal cikmasi, nasil konulari buradadir

  Sevgili Melekler,

  Ergenlikle beraber, erkeklerde erkeklik hormonu testosteronun etkisi ile sakal çıkar. Her erkekte normalde sakal çıkması beklenir. Eğer çıkmıyorsa ya da az çıkıyorsa iki nedeni olabilir; ya hormon düşüklüğü vardır, ya da mevcut hormona karşılık gelen reseptör eksikliği söz konusudur.


  < Konu Resmi..>
  Bazı ailelerde erkeklerde yapısal olarak sakal ve bıyık çıkması olmayabilir, bunu patolojik kabul etmemelidir. Patolojik olanı hormon eksikliğine bağlı kıllanmanın olmamasıdır (hipogonadizim).

  Normal erkek tipi kıllanma alın ve şakaklarda saç girintilerinin (dökülmelerinin) olması, genital bölgede erkeğe özgü kıllanma ve sakal-bıyık çıkmasıdır. Bu kıllanma yapısı testosteron hormonu nedeniyle görülür. Eğer testosteron yetersiz ise yukarıda tanımlanan kıllanmalar da olmayacaktır. Böyle erkeklerin bir kısmında genetik hastalıklar da olabilir. Örneğin Klinefelter sendromu denilen bir genetik hastalıkta kromozom yapısı bozulmuştur. Hem sakal, kıllanma yetersizdir hem de testisler küçük kalmıştır.

  Sakal çıkması bozuk olan erkeklerde öncelikle kanda testosteron hormonu ölçülür. Şüphe edilen durumlarda genetik inceleme (karyotip) yapılır.

  Tedavide eksik olan hormon ilaçları dışarıdan verilir. Ancak bu hormonların yan etkileri de olabileceğinden, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmaları gerekir.   
Erkekte Sakallanma hakında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Beta balıkalrı hakında bilgi

  Beta balıkalrı hakında bilgi

  beta yemi betta yemi Beta balıkalrı hakında bilgi Beta balıklarının hakkında bilgi, bakımı ve üretilmesi Bilgi Gözlemlerim sonucunda yazacaklarım sizlere bilgi kaynağı olacaktır. Ayrıca belki anlayamadığınız konuları bu yazdığım bilgiler sonucunda daha rahat kavramanızı sağlayacaktır. Beta balıklarının birçok cinsi olduğuna eminim, hatta bazı duyumlardan ve bazı akvaryumla ilgili...
 2. Erkek ve Kadın Arasında ki Eş Hakları....

  Erkek ve Kadın Arasında ki Eş Hakları....

  islamda erkek hakları islamda eş hakkı eş hakları hakkı erkek haklari Erkeğin Eşi Üzerindeki Hakları 1. Gizlide ve açıkta kadının, kocasının namusunu koruması. 2. Kocasının malını onun akrabasına bile vermeyerek muhafaza etmesi. Kocasının tasarruf izni verdiği durumlarda serbesttir. 3. Evlatlarını terbiye etmesi. Baş edemediği durumlarda babalarına şikâyet edebilir. 4. Kocasının rızası...
 3. Mabet nedir hakında bilgi

  Mabet nedir hakında bilgi

  Bir dine mensup olanın kendi dinine ait mabedi görmesi hayra delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Cami, Kilise, Havra.)Rüyada mabet görmek, iyi bir amel Islemeye ve hayir ve hasanat yapmaya isarettir.
 4. Engelli Hakları Hakkında Bilgiler

  Engelli Hakları Hakkında Bilgiler

  sakatlık raporu nasıl çıkarılır ? sakatlık raporu çıkarmak için sağlık kurulu raporu alınması gerekir. bunun için, engellinin doğrudan raporu verecek olan hastanenin baştabipliğine müracaat etmesi gerekir veya çalıştıkları kamu kurumu veya iş ve işçi bulma kurumunca resmi yazı ile hastaneye gönderilmesi gerekir. (sağlık kurulu raporu almak için başvurulabilecek hastanelerin listeleri aşağıda...
 5. Tüketici hakları nelerdir hakkında bilgi

  Tüketici hakları nelerdir hakkında bilgi

  tüketici hakları nelerdir tüketici hakları numarası tüketici hakları hakkında bilgi Merhaba Melek'ler, bu yazımızda bir misafirimizin soprusu üzerine tüketici hakları hakkında bilgiler sunuyor ve tüketici hakları nelerdir diyenler için gerekli tüm bilgileri paylaşıyoruz. Tüketici hakları Nedir? Nelerdir, Tüketici Hakları Yasası, Tüketici Hakları Hakkında Bilgi, Tüketici Hakları Kanunu:...

Sayfayı Paylaş