Erkekte Sakallanma hakında bilgiler

Erkekte Sakallanma hakında bilgiler
erkek, sakal, sakalim cikmiyor, sakal cikmasi, nasil konulari buradadir


Sevgili Melekler,

Ergenlikle beraber, erkeklerde erkeklik hormonu testosteronun etkisi ile sakal çıkar. Her erkekte normalde sakal çıkması beklenir. Eğer çıkmıyorsa ya da az çıkıyorsa iki nedeni olabilir; ya hormon düşüklüğü vardır, ya da mevcut hormona karşılık gelen reseptör eksikliği söz konusudur.


Bazı ailelerde erkeklerde yapısal olarak sakal ve bıyık çıkması olmayabilir, bunu patolojik kabul etmemelidir. Patolojik olanı hormon eksikliğine bağlı kıllanmanın olmamasıdır (hipogonadizim).

Normal erkek tipi kıllanma alın ve şakaklarda saç girintilerinin (dökülmelerinin) olması, genital bölgede erkeğe özgü kıllanma ve sakal-bıyık çıkmasıdır. Bu kıllanma yapısı testosteron hormonu nedeniyle görülür. Eğer testosteron yetersiz ise yukarıda tanımlanan kıllanmalar da olmayacaktır. Böyle erkeklerin bir kısmında genetik hastalıklar da olabilir. Örneğin Klinefelter sendromu denilen bir genetik hastalıkta kromozom yapısı bozulmuştur. Hem sakal, kıllanma yetersizdir hem de testisler küçük kalmıştır.

Sakal çıkması bozuk olan erkeklerde öncelikle kanda testosteron hormonu ölçülür. Şüphe edilen durumlarda genetik inceleme (karyotip) yapılır.

Tedavide eksik olan hormon ilaçları dışarıdan verilir. Ancak bu hormonların yan etkileri de olabileceğinden, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmaları gerekir.
 
Üst