1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Erken Kalkmak için Dua

  Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  erken uyanmak için dua erken kalkmak için dua sabah kalkmak icin kalkma duası sabah
  Erken Kalkmak İçin


  Bir de her kim gece yatarken:
  [​IMG]
  okuyup erkenden uyanmak niyetiyle yatar ise bi-iznillahi teâlâ dilediği saatde uyanır. Uyandığı zaman hemen kalkıp abdest alır, ibâdetine başlar.
  Uykusu olmayan ve uyuyamamaktan dolayı muztarib olan kimse abdestli olarak yatağa yatarken:
  [​IMG]
  deyip Muavvizeteyn sûrelerini okuyup yatmalıdır.

  Buhâri'nin Berâ bin Âzib -radıyallahu anh-dan rivâyet etdiğine göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır:
  "Yatağa varmak istediğinde namaz için aldığın gibi bir abdest al, sonra sağ tarafın üzerine yat, sonra şöyle de;
  [​IMG]
  "Ey Rabbim bütün varlığımı sana teslîm ettim, işimin tasarrufunu sana havale ettim, yönelişim sanadır, korkum da ancak sendendir, senin azâbından kaçıp sığınılacak ancak yine senin rahmetindir. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin resulüne îmân etdim ey Rabbim!" demektir. Bunları söyler de uyur, o gecede ölür isen fıtrat üzere ölmüş olursun. Uyumadan evvel bunlar son sözlerin olsun."

  Yine Buhârî'nin Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-dan rivayet etdiğine göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
  "Sizden herhangi biriniz yatağına vardığı vakit libasının içine elini koyarak yatağının üzerini silkelesin, yani temizlesin çünkü o vakte kadar ne olduğunu bilmez; yani yatağında akrep ve sâir gibi ezâ verici şeyler bulunmuş olabilir. Sonra yatağına girince şöyle desin:
  [​IMG]
  "Senin isminle ey Rabbim yanımı yere koydum. Yine senin yardımınla kaldırırım. Eğer ruhumu alıkorsan rahmet eyle, eğer tekrar verirsen onu sâlihleri muhafaza etdiğinle muhafaza eyle." (28)

  Yine Buhârî'nin Hüzeyfe -radıyallahu anh- dan rivâyet etdiğine göre, Hüzeyfe şöyle demiştir: "Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz yatağına vardığında şöyle derlerdi;
  [​IMG]
  "Senin isminle ölür, Senin isminle dirilirim ya Allah!"' (29)

  İbn-i Abbâs -radıyallahu ahn-dan mervîdir ki: Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:
  "Eğer bir kimse kendi haremine yaklaşırken besmeleden sonra,
  [​IMG]
  'Ya Rab beni şeytandan uzaklaşdır, şeytanı da bize in'âm ve ihsân buyurduğun şeyden uzaklaşdır" demiş olsa, sonra o zevceyn arasında evlâd takdîr olunursa o çocuğa ebediyyen şeytan zarar veremez. " (30)
  Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- gece bir tarafından diğer tarafına dönünce:
  [​IMG]
  Derlerdi. (31)
  _________________________________
  (28) Buharî, Deavât, 13.
  (29) Buhârî,Tevhid,13, Deavat, 6, 7, 12, 15;Müslim, Zikir, 59
  (30) Buharı, Deavat, 54.
  (31) el-Cami'ûs-Sağir,
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Erken Kalkmak için Dua
  ellerine emeğine sağlık
   
 3. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  Abdestlı olmak mı lazım
   
Erken Kalkmak için Dua konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vazgeçmek İçin Çok Erken

  Vazgeçmek İçin Çok Erken

  Sen gitmeye açınca yelkenlerini Deniz öylesine küstü ki Usulca git diye dalgalarını seyreklesti Sanki sonsuzluğunu yitirdi Ogün tüm balıklar yakalandı Direnmedi yasamaya Usulca yansıdı o gün güneş Gölgede kal diye üzerinden gezmedi Fırtınalar yerini esintiye bıraktı Martılar hiç bir yemi kabul etmedi Ölümüne sustu notalar Kimse sarkı söylemedi Gül soldu bülbül sustu...
 2. Sabahları Dinç Kalkmak İçin Ne Yapmalı

  Sabahları Dinç Kalkmak İçin Ne Yapmalı

  Sabahları Dinç Kalkmak İçin Ne Yapmalı Her sabah çok bitkin bir şekilde uyanıyorum acaba Sabahları Dinç Kalkmak İçin Ne Yapmalı ?
 3. Sabahları Dinç Kalkmak İçin

  Sabahları Dinç Kalkmak İçin

  Sabahları Dinç Kalkmak İçin Sabahları Dinç Kalkmak İçin Ne Yapılmalı Güne uykumuzu almış, dinlenmiş, mutlu ve güleryüzle başlamak isteriz melekler :) Ancak pek çoğumuzun günü yorgun ve bitkin bir şekilde uyanarak başlıyor. Bunun nedeni ne acaba? Nerede yanlış yapıyoruz ? Makalemize bir göz atalım isterseniz.. :) Güne erken başlayın Gün boyu zinde olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk...
 4. Sabah Kalkmakta Zorluk Çekenler İçin..Kolay Uyanmanın Yolları...

  Sabah Kalkmakta Zorluk Çekenler İçin..Kolay Uyanmanın Yolları...

  Kolay Uyanmak İçin Neler Yapılmalı Sabah Dinç Kalkabilmek İçin Sabah kalkmak istemiyor, 'beş dakika daha lütfen' diyip kafanızı yastığa gömüyorsanız bu haber tam size göre! 5 adımda her şey yoluna girecek ve siz sabah üşenmeden keyifle kalkacaksınız!İşte kolay kalkabilmek için ayrıca dinç şekilde uyanabilmek için.... Sağlığınız ne durumda? Yataktan kalkamama sebeblerinizden ilki...
 5. Sabah Namazına Kalkmak İçin Okunacak Dua

  Sabah Namazına Kalkmak İçin Okunacak Dua

  bu konu sabah namazına kalkamayanların okuması gereken dualara yer vermektedir. İslamın 5 şartından biri olan namaz her müslümana farz kılınan bir vazifedir. Özellikle sabah namazını kılmak biz kullar için çok sevap ve hayırlıdır. Bazen sabah namazını kılmak için uyanıp kalkamayabilirsiniz. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.a.v den bu ayeti uyumadan önce okuyanın istediği saatte...

Sayfayı Paylaş