1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Ertesi Gün Hapı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ertesi gün hapı, nasıl kullanılır, etkileri, zararları, korur mu, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Korunmasız bir beraberlikten ya da kullandığınız korumanın işe yaramadığını farkettikten sonra kullanılan haplara ertesi gün hapları denir.Bu haplarla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda ki gibidir:

  Kullanılabilir ama asla bir doğum kontrol yöntemi değildir.
  İlişkiden sonra 72 saat içinde alınmalıdır.
  Östrojen ve progesteron hormonları içerir. Cinsel ilişki sonrası spermin yumurtaya ulaşmasını, yani döllenmeyi önlüyor ya da sperm yumurtayla birleşmişse bu birleşimin rahim içinde tutunmasına engel oluyor.
  Yapılan araştırmalarda başarı şansının yüzde 97-98 gibi yüksek bir oranda olduğu saptanan yöntem ne kadar erken uygulanırsa, yani hap cinsel ilişkiden sonra ne kadar çabuk alınırsa o kadar etkili.
  Eğer döllenmiş yumurta hücresi ana rahminde yuvalanmışsa, ertesi gün hapının hiçbir etkisi olmuyor. Yani bu hap, mevcut bir gebeliği sonlandırmıyor ve eğer böyle bir durum varsa, fetusa zarar vermiyor.
  Bazı kişilerde mide bulantısı, baş ve kasık ağrısı, halsizlik, kusma ve baş dönmesi gibi durumlara neden olabiliyor.
  İlaç alındıktan sonra 4-10 gün içinde hafif bir kanama yaşanıyor ve ondan sonraki adetle birlikte düzenli adet görülmeye başlanıyor.
  Ne zaman kullanılmalı?
  Prezervatifin yırtılması, diyaframın kayması, doğum kontrol hapının unutulması ya da kullanılan diğer bir yöntemin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda uygulanması gerekir.
  Hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra almak gerekir.
  Önce hapı alıp sonra ilişkiye girerseniz, hiçbir işe yaramayacağından emin olabilirsiniz.
  Sürekli bir doğum kontrol yöntemi olarak görülmemeli.
  Ayda sadece bir kere kullanılmalı.
  Cinsel yolla bulaşan hasalığı önlemez.

   
 2. HasRetTT

  HasRetTT Forum Okuru

  Prezervatif yırtıldığı için kullanmak zorunda kalmıştım. O gün hayatımın en kötü günüydü. Şuan da piyasada önerilen ve satışı olan en etkili ilaç Ella. Fazlasıyla yan etkileri olan bu ilacı maalesef içmek zorunda kaldım. İçtikten iki saat sonra yan etkilerini göstermeye başladı. Karnıma saplanan sancılar yüzünden uykuya dalmakta zorluk çektiğimi hatırlıyorum.

  Ertesi gün erkenden eczaneye gidip içmiştim. Bende lekelenme tarzında 3 gün ara kanama yaptı. Adet günüm yaklaştıkça stresten öleceğimi düşünmüştüm. Evli olmadığım için korkularım ve endişelerim artmıştı. Neyse ki sorunsuz şekilde, korktuğum başıma gelmeden adet oldum. O anlar, sevinçten havalara uçtuğum anlardı. O günden sonra resmen cinsellikten soğudum diyebilirim.
   
Ertesi Gün Hapı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Göz İle İlgili Bilinmesi Gerekenler"

  "Göz İle İlgili Bilinmesi Gerekenler"

  gözler ile ilgili şiirler gözle ilgili şiirler gözle güzel sözler şiir göz ile - Loş ışıkta okuma gözleri yorar, ama tahrip etmez ! - Parlak ışık gözleri rahatsız eder, ama tahrip etmez : mutlaka güneş gözlüğü gerekli değildir ! - Gözlerin fazla kullanılmaları onları yorar, ama tahrip etmez ! - Kuvvetli, zayıf veya yanlış gözlükler gözleri yorar, ama tahrip etmez ! - Kontakt lensler ve...
 2. Ertesi gün hapı ile ilgili tüm bilgiler

  Ertesi gün hapı ile ilgili tüm bilgiler

  ertesi gün hapı isimleri ertesi gün hapı zararları adeti ne kadar geciktirir geciktirici bitkiler fiyatı 2010 ·Ertesi gün hapını ne zaman almalıyım? Prezervatif yırtıldı, diyafram kaydı, doğum kontrol hapını almayı unuttum ya da korunmadım... Cinsel ilişki esnasında bu gibi aksilikler herkesin başına gelebilir. Sonuçta cinsellik bir bilgisayar programı değil, duygusal bir eylemdir ve doğum...
 3. Amerika Vizesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler...

  Amerika Vizesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler...

  abd vizesi, nasıl alınır, başvurusu, başvuru ücreti, nasıl alınır, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, ABD vizesi alırken bilmeniz gerekenler şöyle; Amerika vizesi ile ilgili vize başvuru koşulları ve prosedürleri için http://turkey.usembassy.gov/general_information.html ziyaret ediniz. Göçmen olmayan Amerikan vizesi için (0312) 455 55 55 nolu telefondan 16:00 -17:00...
 4. Ella ertesi gün hapı

  Ella ertesi gün hapı

  Merhaba ben 1 ay içerisin de iki kez ella kullandım adetim de 10 günlük bir gecikme var bu ilactan kaynaklı olabilirmi? Her ihtimale karşılık test yapmalımıyım ??
 5. Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen soru ve cevaplar

  Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen soru ve cevaplar

  Ertesi gün hapları , kadınlar tarafından istenmeyen hamilelikleri önlemek için tercih edilir. Şüpheli ilişki sonrası kullanılan ertesi gün hapı, hamilelikten %100 korumuyor. Hergün sayfamıza ertesi gün hapları ile ilgili sayısız sorular almaktayız . İlişkiden 4 gün sonra ertesi gün hapı yuttum hamile kalırmıyım, ertesi gün hapı yuttum lekelenmem var bu üstüne görmemi,ertesi gün hapı...

Sayfayı Paylaş