1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Ertuğrul Özkök

  Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Ertuğrul Özkök
  HAKKINDA YAZILANLAR
  Bir dede ile mesai yapmanın dayanılmaz güçlüğü
  SEDAT ERGİN
  Hürportreler Hürriyet 2002 İlavesi

  Serdar Turgut'un onun aleyhinde yazdığı yazıların hepsi kayıkçı kavgası...

  Evet, itiraf ediyorum.

  Şeker bayramında yayımlanan dizide Genel Yayın Yönetmeni'ne yöneltilen isimsiz sorulardan bazıları bana aitti.

  Bunlardan ikisinde beni suç üstü yakaladı.

  Örneğin, ‘‘50'li yaşların orta diliminde seyrediyorsunuz. Hayatın içinden çekiliyor olmak nasıl bir duygu?’’ sorusu bendenizindi.

  Bu soruya ‘‘Bu sorunun faili bence meçhul değil. İsterseniz bir robot portresini çizeyim. Ankaralı, lacivert elbiseyi çok seviyor. Kolalı gömlek giyiyor, metal balen kullanıyor’’ yanıtını vermişti.

  Bir diğer sorumu ‘‘Müşfik bir dede misiniz?’’ şeklinde yöneltmiştim.

  ‘‘Bu soruyu hangi hainin sorduğunu gayet iyi biliyorum’’ yanıtından telepati yoluyla yine yakalandığımı anladım.

  Fark edeceğiniz gibi, onunla baş edebilmek hiç de o kadar kolay değil.

  Sorudan kimliğinizi yakalar. Size, sadece bu kadarını söyleyeyim.

  Tabii, yakalayamadığı sorular da var gerçi. Ama bunu bir başka sefer konuşuruz.

  Anlayacağınız gibi, onun yumuşak karnını biliyorum. Ve onu en çok mutsuz edecek, kızdıracak, sinirlendirecek soruları soruyorum. Maksat hainlik olsun.

  Ben ki bir Ankara Temsilcisi'yim ve rejimin, istikrarın hassas dengeleri üzerinde uzmanım, bu dedelik konusunda çok ince bir denge, daha doğrusu kırılma noktası yakaladım.

  Demek istiyorum ki, Serdar Turgut'un onun aleyhinde yazdığı yazıların hepsi kayıkçı kavgası...

  Serdar, bu kırılma noktasını bulamadı. Bulamaz da...

  Ayrıca soruyorum size, dede olduğu gerçeği karşısında kendime otosansür mü uygulayacağım?

  Ama haksızlık etmeyelim, torununa nasıl tutkuyla bağlı olduğunu çok iyi biliyorum.

  Hatta, torununun ilkokula başlayacağı günü nasıl heyecanla beklediğini bugünden hissediyor gibiyim. Her sabah Zeynep'in elinden tutup, onu okulun kapısına kadar bıraktığını gözümde çok iyi canlandırabiliyorum.

  Onu tanıdığımda, doğrusu, günün birinde dede olacağı hiç aklımın ucundan bile geçmemişti. Çünkü, Gülümsün daha ilkokuldaydı.

  İlk kez Ertuğrul Özkök adıyla galiba 1970'li yılların sonunda Yazı dergisinde karşılaşmıştım. O zamanlar edebiyat ve kültür dergilerinde ismine sıkça rastlamanız mümkündü. Paris'te doktorasını tamamlayıp yeni dönmüştü. Doçent doktordu ve Hacettepe Üniversitesi'nde sosyoloji ve kitle iletişimi dersleri veriyordu. Siyasi hırsları da vardı. Dönemin Başbakanı ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in danışmanıydı. İnanmayabilirsiniz ama, CHP'nin seçim ve eğitim çalışmalarından sorumluydu.

  Örneğin, Ecevit'in 1979 sonbaharındaki ara seçim öncesinde hazırlattığı 100 soruluk eğitim kitabını kaleme alanlardan biriydi. Türkiye'de yokluklar dönemiydi. Kitabın sloganını o bulmuştu: ‘‘Zor günleri halkla beraber aşacağız...’’

  Seçim kampanyasında bir ara Ecevit'in seçim otobüsünde de görülmüştü.

  Ve sonuç: CHP ara seçimi 5-0 kaybedince, Ecevit Başbakanlık'tan olmuştu.

  O yıllarda sık sık Çankaya'daki evinde verdiği partilerde buluşurduk. Sıkı danslar yapılırdı. Eğlenmeyi severdik. Mutfağa, Tansu'nun yerine girdiği de olurdu ve bayağı egzantrik soslar yapardı.

  Yine inanmayacaksınız, müzik beğenisi bugün kapıldığı türden popüler şeylere itibar gösteren bir çizgide değildi. Pink Floyd ve Rolling Stones dinlerdi.

  1980'lerin başlarıydı. Bir akşam yine onun evdeki danslı bir partide gece geç saatte kapı çaldı. Biz herhalde komşular gürültü nedeniyle kapıya dayanmışlardır diye düşünüyorduk ki, kapıdaki adam ertesi günkü Hürriyet gazetesini bıraktı.

  Hürriyet üst yönetimine danışman olduğunu öğrendik o akşam.

  O, her yere zaten önce danışman kimliği ile ayak basar. Danışmanlık, sonradan onu önce Hürriyet koordinatörlüğüne, ardından Ankara Temsilciliği'ne ve sonra da Genel Yayın Yönetmenliği'ne taşıdı.

  İş burada da bitmedi. Hürriyet'in İcra Kurulu Başkanlığı'nı da üstlendi, son olarak Doğan Yayın Grubu Başkan Yardımcılığı'na geldi.

  O gece eve bırakılan taşra baskısının öğretim üyesi arkadaşımın bütün hayat çizgisini değiştirip, onu bugünkü konumuna taşıyacağını söyleseler, vallahi inanmazdım.

  Galiba Hürriyet kadroları içinde kendisini en eski tanıyan benim. Bu geçmişim kendisine şu soruyu yöneltme hakkını veriyor: Bundan 15 yıl önce Hacettepe Üniversitesi'ndeki mütevazı çalışma odasında bıraktığı öğretim üyesi Doç. Ertuğrul Özkök ile arada bir konuştuğu oluyor mu?

  Alın size bir kırılma noktası daha...

  Dedim ya, maksat hainlik olsun...


  alıntı

   
Ertuğrul Özkök konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Muhsin Ertuğrul

  Muhsin Ertuğrul

  sinema-tiyatro-yönetmen 1892 yılında İstanbul’da doğdu, 1979 yılında öldü. Yurt dışında (Almanya, Rusya) oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Oyunlar sahneye koydu. Darülbedayi'e yönetmen olarak girdi (1921). Türkiye'de ilk filmini 1922 yılında (İstanbul'da Bir Facia-i Aşk) yönetti. Türk tiyatrosunun kuruluşunda büyük katkıları oldu. Ve uzun yıllar Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü...
 2. Ertuğrul tekstil

  Ertuğrul tekstil

  ertuğrul tekstil ertugrul tekstil Firma Ünvanı : ERTUĞRUL TEKSTİL Açıklama : Bayan bluz, etek, ceket, pantolon, elbise üretimi ve ihracatı yapmaktayız Web Adresi : http://www.ertugrultextile.com
 3. Ertuğrul Fırkateyni film oluyor

  Ertuğrul Fırkateyni film oluyor

  ertuğrul fırkateyni film Japonlar, 120 yıl önce gerçekleşen acı olayı beyaz perdeye taşıyacak 06 Eylül 2010 Pazartesi, 09:39:23 ULAŞ ŞENTÜRK / AHT Japonya’da 120 yıl önce batan Osmanlı Donanması’na ait Ertuğrul Fırkateyni’nin hikâyesi beyaz perdeye aktarılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'Ertuğrul Gemisi 120. Yıl' anma törenleri için gittiği...
 4. Diriliş Ertuğrul Dizisi- Ertuğrul Gazi Kimdir ?

  Diriliş Ertuğrul Dizisi- Ertuğrul Gazi Kimdir ?

  ertuğrul gazi kimdir,ertuğrul gazinin hayatı,ertuğrul gazi hakkında bilgiler TRT’de yeni bir tarihi dizi Diriliş Ertuğrul başladı. Başrolde Engin Altan Düzyatan’ın olduğu dizi Osmanlı’nın Kayı Boyu’nu ve Ertuğrul Gazi’yi anlatıyor. Diriliş Ertuğrul 1. bölümde Kayı Boyu Moğol ordularının baskısı altındaydı ve Haçlılarla sürtüşmeye başladı. 1. bölümde oalnlar ve diziyi internetten...
 5. Diriliş Ertuğrul Oyuncuları

  Diriliş Ertuğrul Oyuncuları

  diriliş ertuğrul oyuncu kadrosu,diriliş ertuğrul dizisinde kim kimdir,diriliş ertuğrul dizi oyuncuları Engin Altan Düzyatan- Ertuğrul Gazi Kaan Taşaner- Gündoğdu Hülya Darcan -Hayme Ana Serdar Gökhan -Süleyman Şah Hakan Vanlı -Kurdoğlu Didem Balçın -Selcan Hatun Esra Bilgiç -Halime Hatun Hande Subaşı -Aykız Burcu Kıratlı -Gökçe Levent Öktem -Üstad-ı Azam Serdar Deniz -Titus Turgut Tunçalp...

Sayfayı Paylaş