Eski ramazanlar çok başkaydı demi melekler

CeMoŞ

Daimi Üye
Üye
Eski ramazanlar çok başkaydı demi melekler
eski ramazanlar, anıları, gelenekleri, yemekleri, terbiyesi hakkında genel bilgiler burda

sevgili melekler aklıma eski ramazanlargeldi ve konu açmak istedim:D

eskiden ansıldı ramazanlar? herkeste bir telaşş bir koşturmaca iftar heycanıı ellerde ekmekler pideler

iftara yakın komşularda bir telaş herkes bir birine yemek verir hatta yarışırlardıı

iftar davetleri olurdu tüm akrabalar toplanır iftar açarlardı dualar ederlerdii

ram-20c.jpg

sonra teravihe gidilirdii camiler dolurduu yer kalmazıı inasnalar birbirleriyle selamlaşırdıı iki güzel sohpet ederdii

hele sahurlarr davulcu gelirdi manileri söylerdii herkesin her evin ışığı tek tek yanmaya başlardı hemen çaylar koyulur sahurluklar çıkarılırdı

hbr_100817015645_60271-3e0.jpg

börekler çorbalarr poğaçalarrr:D

oruç tutmayan çocukalr bile sahura kalkar yemek yerlerdi:D

peki ya şimdi melekler? şimdi günümüzde nasıl ramazan

bir çok kimse oruç bile tutmuyor artık orucu geçtimm saygı bile kalmamış

sahur maneiyatı yok teravihe giden yok çocuklar bile kaldırılmıyor sahuraa

eskiden birisi hastalıktan dolayı bile oruç tutmasa utanırdı bişe yemekten içmekten saklardı

eskiden oruç tutana saygı vardıı

ama şimdi bakıyorum dışarda yemek yiyenler buz gibi su içecek içenlerr saygı yok şu insanda oruçtur günah önünde yemiyim diyen yok

eskiden mümkünmüydü ramazan ayındaa dışarda bişye yemek içmekk ayıpp günah diye bişey vardıı

noldu bize melekler nolduda bu hale geldikk örfümüzü anenemzi unuttuk saygımızı yitirdikk acaba bizmi artık çocuklarımıza birşeyleri öğretemiyoruzz yoksa hata bizdemi?

zamanmı değişti yoksa insanlarmı?

naçizane fikirlerimi sundum meleklerim sizlerden de fikir bekliyorum alalh herkesinn orucunu kabul etsinn daha güzel günler görmek dileğiylee

Son düzenleme:
İnsanlık kötüye doğru gidiyor ne yazık ki cemoş.İnsanlığın insanlığı yok olmuş,az birşey kalmış o da gitmek üzere..

Dediğin gibi; kimse kimsenin ibadetine karışamaz,herkes oruç tutmak zorunda değil,her koyun kendi bacağından asılır ama ya saygı? Saygı nerede? Saygı yok olduğu gibi bir de ibadet edenlerle dalga geçercesine hareketlere maruz kalıyor oruç tutan insanlar. Ne ayıp! Ne günah!

İnsanlık değerleri kaybolduğu zaman o milletten hayır gelmez!

Allah sonumuzu hayır etsin!

ewt eskiden insanlar diğeri oruçken su bile içmezdi yanında şimdi su içmeyi bırak restorantlar dolup taşıyor ramazan gündüzlerinde.size bir olay anlatayım ;eşim restorant ta çalışıyor diyor ezana vaktine 5 -10 kala müşteri geliyor.orucuuzu açmamıza bizim kendi müslüman insanımız izin vermiyor diyor hemen nerde bu siparişler demeye başlıyolar diyo.ama inan Yahudi müşteriler siz orucunuzu açın biz bekleriz diyorlar dedi eşim şaşırdım ha bu arada müslüman olan insanlarda oruç değilmiş içmeye geliyolarmış iftar vaktinde.işte artık böyle geçiyor ramamzanlarımız.ben kendimce diyorum ki bizler Allaha şükürler olsun ki seçilmiş insanlarız ki bu kadar kötülüğün ardında temiz kalmayı başarabiliyosak.

Çok güzel bir konuya değinmişsin Cemoş. Ne yazık ki bir çok örf adetlerimiz, ananelerimiz gibi Ramazan değerlerimizide yitirdik.
Hatırlıyorumda, annem muayyen günlerinde oruç tutmuyor ama oruçsuz olduğunuda saklardı. Muayyen günlerinde tıpkı oruçlu gibi iftar vakitleri yemek yerdi. Restorantlar Ramazan ayında kapanırdı. Tutmayan olsa bile dışarda yemek yemez, birşey içmezdi. Ayıp karşılanırdı çünkü.

Şimdi ise tüm restorantlar açık, isteyen içiyor, isteyen yemek yiyor. Ramazan gelmiş mi gelmemiş mi belli değil, kimin umrunda.

Sabah, mutfağın penceresinden kafamı bir çıkardım ki, karşı apartmanda ki 1.kat ailecek balkonda kahvaltı yapıyor. Orucu tutarsın ya da tutmazsın. Bu, kul ve Allah arasında. Ama oruç tutmıyorsan bile bu mübarek ayın hürmetine, oruç tutan komşuna saygıdan bile olsa, kahvaltını balkonda değilde mutfağında yap be kardeşim. Yazık çok yazık...
Bunlar, sevap işlemenin yanı sıra toplum değerlerimizdir. Biz hem sevabımızı ve ne yazık ki hemde değerlerimizi kaybeden bir toplum olduk. Sonumuz hayrola...

Geri