Eskiçağın kadın savaşçıları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Eskiçağın kadın savaşçıları
kadın savaşçı isimleri savaşcı kadın avatarları savaşçıların isimleri savaşçı amazon
Homeros der ki " ERKEK GİBİ AMAZON 'LAR " evet konuya böyle başlamayı uygun gördük. Eskiçağın kadın savaşçıları hakkında değişik görüşler ortaya atıldı hala da atılmaya devam ediyor. Burada bunları varıp sizleri sıkacak değilim. Onlar hakkında yazılmış gerçekten ilgi çeken yazıları ve kendi görüşlerimizi paylaşmaya gayesindeyiz. İlk önce şuna açıklık getirelim. Amazonların yaşadıkları yer konusunda kaynaklar birbirini tutmaz. Çoğu efsanede Karadeniz'de thermodon terme çayının kıyısında themiskyra şehrini kurmuşlar. Başka kaynaklar da onları Kafkas eteklerine Trakya'ya ya da güney ıskıtya da tuna ağzına yerleştirir. Efsanelerine bir göz atalım isterseniz...
Efsaneye göre amazonlar savaş tanrısı abes ile Harmonia'nın kızları sayılır. Savaşçı karakterleri kaynaklardan da ballı olan bu kadınlar ok ve yaydan başka bir de "labrys"ıkı ağızlı baltayı silah olarak kullanırlardı. Bu baltaya hem Girit hamda Hitit kabartmalarında rastlanır. Amazonların at üstende savaşmaları atı yalnız arabaya koşmak ıhın kullanan ilk yunanlıları özellikle etkilemiş olsa gerek. Homeros'ta ayrına ye "çok zıplayan yüksek atlayan " denmesi acaba atlı bir tanrıca olmasından mıdır. Amazonların yayıldığı bölgelerle Hititlerin bulunduğu bölgelerin birbirini tutmasıca dikkati çekmektedir. Amazonların Anadolu topraklarında bir Hitit kalıntısı olabileceği fikri özellikle halikarnas balıkçısında uyanmıştır.
Amazon adının kokanını yazarlarca şöyle açıklanıra_mezon yani mamasız demekmiş. Adın nedende iyi ok atabilmek ıhın mamalarını kasıp çıkardıkları imiş. Amazonların erkek gibi oluşu savaşçı bir kadın topluluğu olmalarından ileri gelir. Başlarında hiçbir erkek bulunmadan kendi kendilerini yöneten amazonlar önder olarak bir kraliçe tanırlar. Erkekleri yanlarında köle yada uşak olarak bulundururlar. Onlarla cinsel ilişkiye girip çocuk doğururlar. Tabı doğan çocuklardan sadece kızları içlerine alıyorlardır.
Amazonların batı anadoluya yayıldıktan sonra Yunanistan'a dek sokuldukları Atina önünde savaştıkları anlaşılıyor. Ege kıyılarında amazon kraliçeleri tarafından kuruldukları söylenen seherler şunlardır" pitane ayrına keme smyrna ephesos. Bir çok amazonun büyük efsane kahramanlarıyla ilişkisi olmuştur. Ayrıca amazonların ephesos takı artemis tapınağı ilada ilişkisi vardır. Orada rahibelik yaptıkları anlatılmaktadır.
 
Geri
Üst