Etiketler:
 1. DİŞ.HEKİMİ

  DİŞ.HEKİMİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2010
  Mesajlar:
  56
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0

  Estetik diş hekimliğinde zirkonyum

  Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında DİŞ.HEKİMİ tarafından paylaşıldı.

  zirkonyum diş fiyatları zirkonyum zirconium diş fiyatları metal desteksiz porselen örnekleri
  • Dişhekimliğinde kullanılan en estetik materyallerdendir.
  • Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin dokusu tam olarak yakalanır. Sağlıklı bir dişin minesi tamamen ışığı geçirmesine rağmen porselen dişlerin altında kullanılan metaller porselen dişlerde opak bir görüntü yaratabilmektedir. Özellikle güneşli ortamlarda ve fotoğraf flaşında belli olabilen cansız görüntü problemi zirkonyum dişlerde çözülmüştür.
  • Diş eti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Diş eti hastalıklarında ya da diş eti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez.
  • Allerjik değildir, doku dostu bir materyaldir.
  • Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan dişlerde soğuk sıcak hassasiyetini önlerler.
  • Zirkonyum porselenler 900 megapaskal dirence sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar. Bu kadar güçlü olmasıyla birlikte ışığı geçirecek kadar zarif ve estetiktir. Hem ön hem de arka dişlerde güvenle kullanılabilen ileri teknoloji ürünü bir malzemedir.
   Zirkonyum Dişler nasıl hazırlanır:
  Zirkonyum dişlerin ağızda hazırlanma işlemi klasik porselen diş hazırlanması ve ölçü alınmasıyla aynıdır. Farklılık laboratuar işlemlerinde başlar. Zirkonyumlar Cad Cam teknolojisine sahip bilgisayar destekli cihazlarla yapılabilir. Bu yöntemde hasta ağzından alınan ölçüler bilgisayar ortamında optik okuyucularda taranır. Zirkonyum levhalardan el değmeden freze sistemleri sayesinde bilgisayar tarafından kesilip şekillendirilir. Kamera yardımı ile elde edilen veriler bilgisayara yüklenir. Daha sonra tasarımları(CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir.
  Bu sistemde kullanılan porselenin alt yapısında kristal veya zirkonyum bulunmakta böylece mükemmel estetik kalite ve doğallık yakalanmakta ve yapım süresi de kısalmaktadır.

  Zirkonyumun Avantajları Nelerdir?

  Zirkonyum aslen bir metal olduğundan kırılmalara karşı çok dirençlidir, ancak diğer metallerin aksine rengi beyazdır ve ışığı geçirmektedir. Bu iki temel özellik zirkonyumu (zirconium) sağlamlık ve estetiğin beraber olması gereken protez uygulamalarında alternatifsiz kılmaktadır.

  Zirkonyum diğer bir özelliği nötr bir madde olması dolayısı ile ağıziçinde doku uyumunun mükemmel olmasıdır. Kaplama olan dişlerde dişetinde metalli kaplamalar gibi alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Isı izolasyonu sağladığından kaplanılan dişte sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşmaz. Elektrik iletimi yapmadığından ağıziçinde galvanic akım oluşumuna bağlı rahatsızlıklar oluşmaz. Korozyona uğramaz.

  Bu özellikleri dolayısı ile doğal dişe çok yakın görünümlü estetik ve sağlıklı protezler yapılabilmektedir.

  Zirkonyum
  [​IMG]
  Soru : Zirkonyum destekli ne demek?
  Cevap : Porselenin kırılgan yapısından dolayı kron ve köprü tüm kaplamalarda porselenin sağlamlığını arttırmak için alt yapı olarak sert, dayanklı bir madde kullanma zorunluluğu vardır. Zirkonyum desteklilerde bu madde zirkonyum alaşımından meydana gelmektedir.

  Soru : Avantajları nelerdir?
  Cevap : Zirkonyum destekli porselen kron ve köprüler metal destekliler kadar sağlam yapıdadır, düzgün yapıldıkları takdirde ve hasta tarafından bakımları yapıldığı sürece uzun yıllar sorunsuz olarak hastanın kendi dişiymiş gibi hizmet vereceklerdir.

  Işık geçirgenlikleri doğal dişle eşdeğer olduğundan metal destekli porselenlerdeki gibi opak, yapay bir görüntü olmaz, çok doğaldırlar.

  Dişeti uyumları mükemmeldir. Dişetine herhangi bir renk yansıması yapmadıkları gibi anti-allerjik olmaları nedeniyle herhangi bir dişeti reaksiyonuna da neden olmazlar. Birçok metal destekli porselende rastlanılan dişetlerindeki morumsu/siyah görüntü zirkonyumlarda olmaz.

  Soru : Dezavantajları nelerdir?
  Cevap : Zirkonyum destekli porselenlerin tek dezavantajları maliyetlerinin metal destekli porselenlere göre yüksek olmasıdır.

  Soru : Ne zaman uygulanır?
  Cevap : Madde kaybı çok olan dişlerde, eksik diş varlığında, özellikle estetiğin daha önem kazandığı ön bölgelerde zirkonyum destekli porselenler uygulanmaktadır.
   
 2. *ESMERİM*

  *ESMERİM* Forum Okuru

  zirkonyum diş yaptırmak istiyorum yarın doktora gidicem inş iyi olur
   
 3. selma ak

  selma ak Forum Okuru

Estetik diş hekimliğinde zirkonyum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Koruyucu diş hekimliği

  Koruyucu diş hekimliği

  SEVGİLİ HANIMLAR KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİNDE ÇOCUKLARINIZ İÇİN YAPTIRDIĞINIZ ÖNLEMLER.. DİŞLERİNİZİN ÇOK UZUN BİR ZAMAN SAĞLIKLI KALMASINA YARDIMCI OLMAKTADIR.. Fissur Örtücü (Fissur sealant) Nedir? Fissur örtücüler, arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanan şeffaf veya beyaz renkte sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumuna engel olur. Sıvı şeklinde...
 2. zirkonyum diş yaptırıyorum..:(

  zirkonyum diş yaptırıyorum..:(

  ön iki dişimn arası açık ve gülümserken kendmimi çok kasıyordum.ağzım kapalı gülmekten gına gelmşti artık.uzun zamndr araştryrm netten zirkonyum kaplama die bişi çıkmış dikkatimi çekti hep de olumlu şeyler yazıyrdu.doktor araştrdm önce gittim ön 4 dişimi yapacklrını söledler.oda güsel onada tamam.dün 1.5 saat süren bi işlemden geçtim.ön dört dişlerim kesildi küçültüldü piranha gibi oldum köpek...
 3. Diş hekimliğinde iğnesiz ağrısız lazer!

  Diş hekimliğinde iğnesiz ağrısız lazer!

  Diş koltuğuna oturmak eskisi gibi ürkütücü değil! Çıkan yeni teknolojiler sayesinde; çürüklerden diş eti hastalıklarına dek birçok diş sorunu ağrısız, acısız ve hatta kansız tedavi edilebiliyor. Diş hekimliğinde lazer uygulamaları da bunlardan biri… Ne zamandan beri diş hekimliğinde lazer kullanılıyor? Lazer uygulamaları, 60′lı yıllardan beri tıp alanında kullanılıyor. Yakın zamana kadar diş...
 4. Cercon Zirkonyum Avantajları

  Cercon Zirkonyum Avantajları

  Klasik diş restorasyonlarında porselen uygulamalarında dayanıklılık için, porselen dişin altına metal bir alt yapı kullanılmaktaydı. Bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlıgı ve en önemlisi estetik yönünden mahsurları bilindiginden, genel anlamda metale alternatif arayışlara gidildi. Daha önce tıbbın diger alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum‘un diş hekimliğinde...
 5. Kozmetik diş hekimliği nedir ?

  Kozmetik diş hekimliği nedir ?

  Dişleriniz ve diş etleriniz genel sağlığınız için önemli bir rol oynamaktadır.Dişlerinizden aldığınız bir enfeksiyon, diş etlerine ordan kolayca vücuda yayılabilir ve diğer organları etkiler. Ayrıca dişleriniz ve diş etleriniz zihinsel sağlığınız için de önemlidir. Daha beyaz bir gülümseme güveninizi ve performansınızı artırabilir.Sorunları önlemek için ağız hijyeninize dikkat etmeniz...

Sayfayı Paylaş