Estetik yaptırmak caiz mi?

Merhaba. Dövme nereye yapılırsa yapılsın kesinlikle haramdır. İster yüze ister kol veya omuza nereye olursa olsun. Estetik Olayı mazeretsiz olarak haramdır zaten. Kaza İle veya doğuştan gelen Eksiklikler ve kişiye ruhen ve bedenen eza veren bir yeri varsa estetik İle halledilebiliyorsa cevaz vardır. Kaş dövmesine gelince bildiğim kadarıyla Bu işlem kaş ektirmek oluyor ki bu dövme işleminden ayrı tutulması gereken bir durum.
 
Merhaba hocam, ben koluma arapça Allah yazdırsam dövme ile buda harammıdır ? Arapça dövmeleri çok seviyorum yalnız haram olup olmadığı konusun da çeşitli yazılar var emin olamadım yardımcı olursanız sevinirim.
 
Kişinin kendi vücuduna içeriği ne olursa olsun dövme yaptırması Kesin hükümle sabit olduğu İçin haramdır. Haram olan bir fiile İslami ve dini objeyi bulaştırmak ise haramlılığını artırır. Bu haram olan piyango parasıyla cami yaptırmak gibidir. Bevl suyuyla abdest almak gibi. Onun İçin dövme gibi haram fiile kesinlikle bulaşmayın. Vücudunuza Allah yazdırmak yerine onun emir ve nehiylerine yasaklarına daha çok uymaya çalışarak O Allah'ın İsmi şerifini kalbinize nakşettirin.
 
Günümüz de estetik veya güzelleştirme operasyonu olarak bilinen ameliyatlatla vücudumuzda yapılan değişiklikler daha çok burnu, çeneyi, göğüs ve yüzü hedef alır. Bu, ruhi ve ahlaki güzellikten değil de, şekle ve görüntüye önem veren maddeci oluşumun teşvik ettiği bir beladır.


Ekli dosyayı görüntüle 76724


Esasında güzel akla sahip bir kişi Allah'ın kendine ihsanda bulunduğu vücut libasına razı gelir. Çünkü vücudumuzun organları yerli yerince yaratılmış olması, en münasip bir biçimde vücuda yerleştirilmesi bile başlı başına insana şükür sebebidir. İnsanoğlu hiç emek vermeden, hiçbir masrafa girmeden kendisinde bulunan güzellik ve hususiyetlerle iktifa etmeli, yaratılışı değiştirecek biçimde daha cazip olayım düşüncesiyle vücudunu suni bir şekle getirmeye çalışmamalıdır.

Bu konuya bir de dini yönden değinelim.

Gerek bu tür şeyleri yapan kimse ve yaptıran kimseler, gerekse günümüz şekliyle yüzün de ve diğer organlarında estetiğe başvuranlar, Allah tarafından kendilerine verilen şekil ve güzelliği kabul etmeyerek kadere itiraz etmekte ve Allah’ın yarattığını beğenmemektedir. İşte hiçbir mazeret ve ciddî sıhhî bir sebep yokken, sırf güzellik düşüncesiyle estetik ameliyatı yaptırmak meşru görülmemektedir

Allahü Teala kuran da şöyle buyurmaktadır.
Allah şeytana lanet edince o da şöyle söyledi: Onları mutlaka doğrudan saptıracağım, mutlaka onları boş kuruntulara sokacağı ve onlara emredeceğim, hayvanların kulaklarını yaracaklar, onlara emredeceğim: Allah'ın yaratışını değiştirecekler.

Hz. Peygamber de:
Allah, iğreti saç takana da taktırana da, dövme yapana da, yaptırana da lanet etsin.

Bir kadın Peygamberimize gelerek,
Ya Rasülallah Evladım kızamık çıkardığından saçları döküldü. O'nu evlendiriyorum, başına peruk takabilir miyim? dedi.
Hz. Peygamberde, Allahın laneti Peruk takana ve taktırana olsun diye cevap vermiştir.

Yine diğer bir hadiste, güzellik için iğne ile dövme yapan ve yaptıran kadına, tüy yolan ve yolduran kadına, dişlerini seyrekleştiren ve Allah'ın yaratmasını bozan kadına Allah lanet etsin. Demiştir.

Hadiste geçen Güzellik için dişlerini birbirinden ayıranlar cümlesi konuyu açıkça izah etmektedir. Bir kadın veya erkeğin zaruretsiz olarak dişlerini inceltmesi, burnun ve göğsünü düzelttirmesi, yüzünü gerdirmesi Allah Rasülünün lanetlediği şeylerdir ve kesinlikle haramdır.

Ancak doğuştan gelen ve insanın hareket etmesine veya konuşmasına zararlı altıncı parmak, yapışmış parmak veya yarık dudak gibi uzuvlara estetik ameliyat uygulanabilir.

Ayrıca konuşmaya veya hareketine zarar vermeyip ruhsal açıdan zararlı, insanın giridiği gezdiği ortamlarda başkasının dikkatini celbedecek, kendini hakir gösterecek, hissi veya psikolojik açıdan da kendisine ızdırap olacak çirkin bir uzvu varsa kendini üzen bu asli sıkıntıyı yok etme niyetiyle olduğu müddet böyle bir ameliyat da mahsur yoktur

Herhangi bir kaza nedeniyle meydana gelmiş yaralarda estetik operasyonla eski haline getirilebilir. Hiçbir zaruri durum olmadan sadece güzelleşeyim maksadıyla yaptırılan değişiklikler, ameliyatlar haramdır. Asla ve kat’a caiz değildir. Selam ve dua ile.
ALLAH RAZI OLSUN
 
Geri
Üst