1. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  448
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44

  Estetik yaptırmak caiz mi?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında İslami Yazar tarafından paylaşıldı.

  Günümüz de estetik veya güzelleştirme operasyonu olarak bilinen ameliyatlatla vücudumuzda yapılan değişiklikler daha çok burnu, çeneyi, göğüs ve yüzü hedef alır. Bu, ruhi ve ahlaki güzellikten değil de, şekle ve görüntüye önem veren maddeci oluşumun teşvik ettiği bir beladır.

  < Konu Resmi..>  Esasında güzel akla sahip bir kişi Allah'ın kendine ihsanda bulunduğu vücut libasına razı gelir. Çünkü vücudumuzun organları yerli yerince yaratılmış olması, en münasip bir biçimde vücuda yerleştirilmesi bile başlı başına insana şükür sebebidir. İnsanoğlu hiç emek vermeden, hiçbir masrafa girmeden kendisinde bulunan güzellik ve hususiyetlerle iktifa etmeli, yaratılışı değiştirecek biçimde daha cazip olayım düşüncesiyle vücudunu suni bir şekle getirmeye çalışmamalıdır.

  Bu konuya bir de dini yönden değinelim.

  Gerek bu tür şeyleri yapan kimse ve yaptıran kimseler, gerekse günümüz şekliyle yüzün de ve diğer organlarında estetiğe başvuranlar, Allah tarafından kendilerine verilen şekil ve güzelliği kabul etmeyerek kadere itiraz etmekte ve Allah’ın yarattığını beğenmemektedir. İşte hiçbir mazeret ve ciddî sıhhî bir sebep yokken, sırf güzellik düşüncesiyle estetik ameliyatı yaptırmak meşru görülmemektedir

  Allahü Teala kuran da şöyle buyurmaktadır.
  Allah şeytana lanet edince o da şöyle söyledi: Onları mutlaka doğrudan saptıracağım, mutlaka onları boş kuruntulara sokacağı ve onlara emredeceğim, hayvanların kulaklarını yaracaklar, onlara emredeceğim: Allah'ın yaratışını değiştirecekler.

  Hz. Peygamber de:
  Allah, iğreti saç takana da taktırana da, dövme yapana da, yaptırana da lanet etsin.

  Bir kadın Peygamberimize gelerek,
  Ya Rasülallah Evladım kızamık çıkardığından saçları döküldü. O'nu evlendiriyorum, başına peruk takabilir miyim? dedi.
  Hz. Peygamberde, Allahın laneti Peruk takana ve taktırana olsun diye cevap vermiştir.

  Yine diğer bir hadiste, güzellik için iğne ile dövme yapan ve yaptıran kadına, tüy yolan ve yolduran kadına, dişlerini seyrekleştiren ve Allah'ın yaratmasını bozan kadına Allah lanet etsin. Demiştir.

  Hadiste geçen Güzellik için dişlerini birbirinden ayıranlar cümlesi konuyu açıkça izah etmektedir. Bir kadın veya erkeğin zaruretsiz olarak dişlerini inceltmesi, burnun ve göğsünü düzelttirmesi, yüzünü gerdirmesi Allah Rasülünün lanetlediği şeylerdir ve kesinlikle haramdır.

  Ancak doğuştan gelen ve insanın hareket etmesine veya konuşmasına zararlı altıncı parmak, yapışmış parmak veya yarık dudak gibi uzuvlara estetik ameliyat uygulanabilir.

  Ayrıca konuşmaya veya hareketine zarar vermeyip ruhsal açıdan zararlı, insanın giridiği gezdiği ortamlarda başkasının dikkatini celbedecek, kendini hakir gösterecek, hissi veya psikolojik açıdan da kendisine ızdırap olacak çirkin bir uzvu varsa kendini üzen bu asli sıkıntıyı yok etme niyetiyle olduğu müddet böyle bir ameliyat da mahsur yoktur

  Herhangi bir kaza nedeniyle meydana gelmiş yaralarda estetik operasyonla eski haline getirilebilir. Hiçbir zaruri durum olmadan sadece güzelleşeyim maksadıyla yaptırılan değişiklikler, ameliyatlar haramdır. Asla ve kat’a caiz değildir. Selam ve dua ile.
   
  Sevimli cadı, Melis ank ve SadmiN bunu beğendi.
 2. Sinan

  Sinan Forum Okuru

  Dövme yapanın abdesti oluyormu ?
   
 3. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  448
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Merhabalar. Abdest ve gusülde Lüzümlu olan şey Derinin dışını yıkamaktır. Ağız Ve burun delikleri de Abdest hükmüne göre dışarda olan organlar olarak hükmedilmiştir. Dövme yaptırmaya gelince, dövme derinin alt tabakasına yapılan bir işlemdir ki dışarısı İle alakası yoktur. Onun için Abdest suyunu derinin üzerinde gezdirmekle ve ovalamakta abdest sahih yani kabul olur. Lakin Dövme yaptırmanın günah Ve haramlığını ortadan kaldırmaz. Dövme gibi Vücuda eziyet olan bir fiili yaptırmak Kesinlikle men edilmiş bir cahiliye adetidir. Maalesef günümüzde özenti olarak yapılan bu fiil gençlerimiz de çok görülüyor. Selam Ve dua İle.
   
  SadmiN bunu beğendi.
 4. Melis ank

  Melis ank Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2017
  Mesajlar:
  527
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  28
  Dövmenin günah olduğu konusun da pek emin değildim. Bazı hocalar deri altına yapıldığı için günah olmadığını bazıları ise vücuda eziyet verdiği için dövme yapmanın caiz olmadığını vurguluyor. Ben de ikilemde kaldım ve koluma yaptırdım. Şimdi açıkçası tedirginim ve pişmanım .Bu durumda bende günah kazanmış oluyormuyum ? Bir diğer sorum benim burnum çok büyük görüntüsünden rahatsızlık duyuyorum .Sanki herkes bana bakıyor. Bir kaç yerde okudum burnun görüntüsü kişiyi rahatsız ediyorsa estetik yaptırabilir. Bu durumda benim burnuma estetik yaptırmamda bir sakınca varmı acaba ?
   
 5. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  448
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Merhaba. Dövme yaptırmak her ne şekilde olurda olsun hükmü haramdır. Yani caiz değildir ve günahtır. Kişi işlediği günahtan bir daha yapmayacağına dair Allah'a söz verip istiğfar ederek tövbe ederse Allah onun günahlarını affeder. Dövme kalıcı bir şey olduğu için onu silmek gibi bir işlem yapılamıyor Ve öyle kalıyor. Kaldığı müddetçe varlığı sizi rahatsız ediyor ve her aklınıza geldiğinde Allah'a tevbe istiğfar ediyorsanız pişmanlığınızdan fayda görürsünüz. Şayet silinebilirliği varsa da onu sildirmeniz Tevbenizde ki Samimiyeti göstermeniz olur ki Hz Allah'ın Affı ve mağfireti geniştir.
   
  Melis ank bunu beğendi.
 6. Melis ank

  Melis ank Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2017
  Mesajlar:
  527
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  28
  Anladım hocam .Yalnız dövme silme işlemide acılı oluyor buda vücuda eziyet oluyor . Ben tabiki sildiricem ama merak edenler mutlaka olucaktır sadece tövbe edilse dövme silinmese olurmu acaba ? (Siz bilmezsiniz ama dövme yapılırken acı az oluyor silme işlemi daha acılı oluyormuş ) Cevabınız için çok teşekkür ederim Allah razı olsun hocam.
   
 7. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  448
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Burun konusuna gelince Estetik Yaptırmak Vücuda Eziyet olan ve Toplum içerisinde Alenen aşağılık duygusu veren konularda caizdir. Burun konusunda diğer insanların bakışları sizi rahatsız ettiği için Yaptırmanız da bir mahzur olmaz.
   
  Melis ank bunu beğendi.
 8. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  448
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Kişi O acıya dayanmaya Ve masrafını karşılamaya muktedirse işlediği günahtan dönmesi daha makbuldür. Bu Vücuda eziyet olarak değilde tövbesinde ki samimiyetine bağlı bir durum. Ancak Gerçekten o acıya dayanılması imkansız ise buna da yapacak bir şey yok. Rabbimin huzuruna çıktığında Dövmeler sual olunmaz inşallah. Çünkü Şöyle bir Rivayet Var. Kişi Vücuduna yaptırdığı fazlalıklardan da sual olunacak Ve hangi azası ise o azası Kişinin kendisinden hesap soracak. Bana neden eziyet ettin diyerek. Buna cevap verebilmek de sanırım daha zor olur o acıya dayanmaktan.
   
 9. melekannesi

  melekannesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2016
  Mesajlar:
  293
  Beğenilen Mesajlar:
  43
  Ödül Puanları:
  28
  günümüz de dövme genelikle estetik olarak yapılıyor ama yaşlı teyzelerimizin bazılarının özellikle yüz kısımların da da dövme görüyorum peki onlarda mı günah hocam bende zırt pırt kendisi ile oynayıp sadece zevkine estetik yaptıranlara karşıyım ama dediğiniz gibi eğer kişide bir kaza yanma yada doğuştan gelen bir yapısal bozukluk varsa ve kişinin görüntüsü ile birlikte hayati devamlılığına engel oluyorsa yaptırmanın caiz olduğunu düşünüyorum.
   
 10. Sevimli cadı

  Sevimli cadı Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.171
  Beğenilen Mesajlar:
  151
  Ödül Puanları:
  63
  Selamün aleyküm hocam . Benimde bir sorum olucak .Benim kaşlarım çok seyrek varla yok arası bir şey . Kaş dövmesi diye kozmetik bir işlem var. Bu işlemi yaptırmayı düşünüyorum. Dövme ile ilgili olan islami hükümler acaba kaş dövmesi içinde geçerlimidir ?
   
 11. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  448
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Merhaba. Dövme nereye yapılırsa yapılsın kesinlikle haramdır. İster yüze ister kol veya omuza nereye olursa olsun. Estetik Olayı mazeretsiz olarak haramdır zaten. Kaza İle veya doğuştan gelen Eksiklikler ve kişiye ruhen ve bedenen eza veren bir yeri varsa estetik İle halledilebiliyorsa cevaz vardır. Kaş dövmesine gelince bildiğim kadarıyla Bu işlem kaş ektirmek oluyor ki bu dövme işleminden ayrı tutulması gereken bir durum.
   
  Sevimli cadı bunu beğendi.
 12. Ecem ;)

  Ecem ;) Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2017
  Mesajlar:
  165
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  18
  Merhaba hocam, ben koluma arapça Allah yazdırsam dövme ile buda harammıdır ? Arapça dövmeleri çok seviyorum yalnız haram olup olmadığı konusun da çeşitli yazılar var emin olamadım yardımcı olursanız sevinirim.
   
 13. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  448
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Kişinin kendi vücuduna içeriği ne olursa olsun dövme yaptırması Kesin hükümle sabit olduğu İçin haramdır. Haram olan bir fiile İslami ve dini objeyi bulaştırmak ise haramlılığını artırır. Bu haram olan piyango parasıyla cami yaptırmak gibidir. Bevl suyuyla abdest almak gibi. Onun İçin dövme gibi haram fiile kesinlikle bulaşmayın. Vücudunuza Allah yazdırmak yerine onun emir ve nehiylerine yasaklarına daha çok uymaya çalışarak O Allah'ın İsmi şerifini kalbinize nakşettirin.
   
  Ecem ;) bunu beğendi.
Estetik yaptırmak caiz mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İftarı geciktirmek caiz mi?

  İftarı geciktirmek caiz mi?

  Sual: Bir iş sebebiyle iftarı ne kadar geciktirmek caiz olur? CEVAP Akşam vaktinin girdiği kesin olarak biliniyorsa, önce hurma, su gibi bir şey ile oruç açılır sonra namaz kılınır. Yemeği tezce yiyip sonra namaz kılmak da caizdir. Ancak iftar sofrasında çeşitli yemekler olduğu için, akşam namazı gecikebilir. Namaz mekruh vakte kalabilir. Bu bakımdan önce namazı kılmak ve sonra yavaş yavaş...
 2. Tüpleri Bağlatmak Caiz mi ?

  Tüpleri Bağlatmak Caiz mi ?

  tüpleri bağlatmak tüpleri bağlatmak caiz mi tüpleri bağlatmak günah mı Doğum kontrol yöntemleri içinde akla en son geleni tüpleri bağlatmaktır melekler. Kimisi kolayına gittiği için, kimisi diğer kontrol yöntemlerinde başarılı olamayacağını düşündüğü ya da başarısız olduğu için, kimisi de tıbbi zorunluluktan tüplerini bağlatır. Tabi her harekette olduğu gibi bunun da islami açıdan...
 3. Müslümanlık ta kürtaj caiz midir?

  Müslümanlık ta kürtaj caiz midir?

  müslümanlıkta kürtaj caiz midir,kürtaj olmak günah mıdır,kürtajın müslümanlıkta yeri nedir,müslümanlıkta kürtaj hakkında bilgiler, Bir tıp terimi olarak ise; gebeliğin ilk üç ayında ceninin rahim iç zarı kazınarak alınmasını ifade eder. Doğum kontrolü ve buna bağlı olarak kürtaj işleminin batı ülkelerinde yayılması İngiliz iktisat bilgini ve bir Anglikan rahibi olan Thomas Robert...
 4. Kaderime küstüm demek caiz mi?

  Kaderime küstüm demek caiz mi?

  Sual: Şu Osmanlıca şiirde ne denmek isteniyor? Hep kesbindendir ki bu belaları çekersin Sa’yin deki noksanını atfı kader edersin CEVAP Başına gelen belalar, çektiğin sıkıntılar, hep dine uygun olmayan yanlış işlerindendir. Yani işlediğin günahlar sebebiyle başına bunlar geliyor. Sonra da kader böyleymiş dersin, suçunu kadere yüklersin. Talih ve uğur Sual: Talih, uğur gibi şeyler gerçekten...
 5. Yaratmak kelimesini kullanmak caiz mi?

  Yaratmak kelimesini kullanmak caiz mi?

  İslama göre şu işi yaratacağız veya biz bu işi yarattık demek günah mıdır?

Sayfayı Paylaş