Estetikte moda, 'şemsiye dikişler'

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Estetikte moda, 'şemsiye dikişler'
Yüz gerdirme ameliyatlarında, yeni kullanılmaya başlanan ve "silüet" adıyla bilinen şemsiye dikişler tercih edilmeye başlandı
Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, yüz gerdirme ameliyatlarında kullanılan şemsiye dikişlerin, "yeni bir mühendislik harikası" olarak kabul edildiğini söyledi.

Yeni bir buluş olan şemsiye dikişlerin dünyada henüz birkaç ülke ile birlikte Türkiye’de de kullanılmaya başladığını belirten Prof. Dr. Ahmet Karacalar, özel bir eğitim gerektiren uygulamanın bölümlerinde de başarıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Silüet adıyla bilinen şemsiye dikişlerin şemsiyeye benzerliği nedeniyle bu şekilde adlandırıldığını ifade eden Prof. Dr. Karacalar, bu işlemin, gerdirme yapılacak bölgede tek bir bölge yerine birçok yerden germe sağladığını kaydetti.

Dikiş ipliği üzerinde bulunan ve küçük şemsiyeleri andıran mini aparatların asma sırasında germe sağladığını ifade eden Prof. Dr. Karacalar, yeni uygulamanın daha etkili olması nedeniyle normal dikişe oranla daha çok tercih edildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:
"Germe işlemi yapılırken bu dikişte dokunun pek çok yerinde germe sağlandığı gibi, zaman içinde küçük şemsiyeler etrafında kollajen de (bağ dokuyu birlikte tutan bir tür yapıştırıcı) geliştiği için, şemsiye dikişin etkisi daha güçlü ve uzun sürmektedir. Bir diğer deyişle diğer dikişlerin aksine şemsiye dikişin zaman içinde etkinliği azalmayıp artıyor."
Uygulamanın ağrı, hassasiyet ve dışarıdan belli olma riski bulunmadığını bildiren, Prof. Dr. Karacalar, şöyle devam etti: "Tek başına uygulanabildiği gibi diğer estetik cerrahi işlemlerle birlikte de yapılabiliyor. Alın, şakak, yanak, dudak kenarı asmalarda oldukça etkili sonuçlar veriyor. Yaşa bağlı tüm sarkmalarda kullanılması da mümkün görünüyor."

Prof. Dr. Karacalar, yeni bir dikiş türü olduğu için şemsiye dikişlerin mutlaka bu konuda eğitim almış kişiler tarafından uygulanması gerektiğine de işaret ederek, yeterli ve güvenilir bir sonuç elde etmek için estetik yaptıracakların, bu konuda duyarlı olmalarını istedi.
 
Üst