Ev Peynİrİ

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Ev Peynİrİ
peynir yapilisi peynirin yapılışı peynir yapılışı peynirin yapilisi peyniryapılışı
Malzemeler :
1 litre süt
1 kutu krema
3 su bardağı yoğurt
50 veya 100 gram tereyağı
1 çorba kaşığı limon suyu
1 çorba kaşığı sirke

Olmasa da olur ama varsa eğer; 200 gram kadar böreklik peynir veya evde dolapta kalmış, yenmemiş kurumuş beyaz peynirleri de değerlendirebilirsiniz.


Yapılışı :

Tüm malzemeyi tenceremize koyalım. Kaynayınca bir çorba kaşığı kadar limon suyunu ani olarak ilave edelim ve karıştırlarım. Ağır ağır dökmeyin, bir anda dökün hemen karıştırın. Orta ateşte kaynamaya devam eden tenceremize, 15 dakika sonra sirkeyi ilave edelim.
15 dakika kadar daha kaynatalım ve tenceremizin altını kısığa alıp, arada karıştırarak yine 10-15 dakika kaynatalım. Tenceremizdeki malzemeler, ocağa koyduğumuz andaki durumundan neredeyse yarı yarıya azalmış olmalıdır.

Tenceremizi ocağımızdan alalım ve soğumaya bırakalım.

Peynir iyice soğuyunca, tel süzgecin içine yaydığımız mutfak tülbentinin içine dökelim. Tülbentin sarkan kısımlarını yukarıda toplayıp kıvıralım ve üzerine küçük bir tabak kapatıp, tabağın üzerine de bir ağırlık koyalım. 4-5 saat kadar bu şekilde buzdolabında bekletelim. Bu sürenin sonunda kapaklı cam veya plastik bir kaba aktararak, 3-4 gün veya bir hafta sonra yemek üzere buzdolabına kaldıralım.
 
Geri
Üst