Uzman SühaN

Administrator
Evde Dirsek Kararmasını Geçirecek Yöntemlerimi Yazdım Melekler
Evde dirsek kararması nedir, dirsek kararması için bitkisel yöntemler nasıl geçer, dirsek kararmasına ne iyi gelir, dirsek kararmasının tedavisi hakkında bilgiler


di.jpg

Dirseklerin güneşe daha fazla maruz kalması ve bu bölgede temastan dolayı ölü hücrelerin birikimi nedeni ile dirsekler vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla kararma eğilimindedir. Koyu renkli dirseklerin üstesinden gelmek için yapabileceğiniz kolay hazırlanabilir ve etkili yöntemler sayesinde utangaçlık hissetmeden kısa kollu giysilerinizi kullanabileceksiniz.

EVDE DİRSEK KARARMASINI GEÇİRMEK İÇİN BU YÖNTEMLERİ DENEYEBİLİRLSİNİZ:

 1. 1- Limon suyu içermiş olduğu sitrik asit ile çoğu cilt problemi ile savaşan etkili bir ağartıcı ve ilaçtır. Bu nedenle, dirsekler için limon suyu uygulanması cildin aydınlatılmasına yardımcı olabilir. Yarısından biraz daha büyük limon kesin. Bir bardağa suyunu sıkın. Bu limon suyu ile dirseklerinizi ovuşturunuz. Dirseklerinizdeki limon kalıntılarını uzaklaştırabilirsiniz ama 3 saat boyunca dirseklerinizi yıkamayın. Süre sonunda dirseklerinizi sıcak su ile yıkayınız. Etkilenen bölgeyi daha sonra vazelin ile nemlendirin.
 2. Koyu cildiniz normal cilt rengini alana kadar bunu her gün tekrarlayınız. Sadece birkaç hafta içinde önemli sonuçlar elde edeceksiniz.
 3. 2- Süt kreması (kaymak) ve zerdeçal da etkili olan doğal çözümler arasındadır. Zerdeçal, derideki melaninin azaltılmasına yardımcı olan doğal bir ağartma maddesidir.
 4. Bir miktar kaymağı yarım çay kaşığı zerdeçal ve yarım fincan un ile karıştırın. Elde ettiğiniz macunu dairesel hareketlerle dirseklerinize uygulayın, ardından da durulayın. Zerdeçal cilde sarımsı-turuncu bir renk verebilir fakat bu bir veya iki gün sonra gidecektir.
 5. 3- Dirsek kararmalarına karşı etkili çözümlerden biri de kabartma tozu ve süt ile yapılan karışımdır. Süt, içerdiği laktik asit sayesinde cilt pigmentasyonunu azaltırken kabartma tozu ise cildinizdeki ölü hücrelerin uzaklaştırılmasını sağlar.
 6. Macun kıvamında olacak kadar süt ile kabartma tozunu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı nazik ve dairesel hareketler ile dirseklerinize uygulayın. Günlük olarak, dirseklerinizdeki kararmalar gidene kadar tekrarlayın.
 7. 4- Yoğurt ve sirkeyi karıştırarak yapacağınız bir macun dirseklerinizdeki kararmaların giderilmesine yardımcı olacaktır. Yoğurt ve sirke karışımı, cildin beyazlamasına yardımcı olan laktik ve asetik asit ihtiva eder.
 8. Kullanmak için, bir çay kaşığı beyaz sirke ve bir çay kaşığı yoğurdu karıştırın. Dairesel hareketlerle ovuşturarak, dirseklerinize uygulayın. 20 dakika bekletin, sonra durulayın ve nemlendirin.
 9. 5- Dirseklerinizdeki kir yada teri temizledikten sonra bir kasede limon suyu ve yoğurdu karıştırarak uygulamaya geçin. Karışım tamamen kuruyana kadar yaklaşık 10- 20 dakika kadar bekleyin. Durulayın ve iyice yıkayın. Daha sonra kurulayın.

DİRSEK KARARMASINA NE İYİ GELİR GEÇİRİR İŞTE DİĞER YÖNTEMLER BUNLARI DA DENEYEBİLİRSİN:

 1. 1- Lif, yıkama bezi yada yumuşak bir fırça yardımı ile dirseklerinizdeki ölü hücrelerin pul pul dökülmesini sağlayarak dirseklerinizdeki kararmayı önleyebilirsiniz.
 2. Alternatif olarak kendi kendinize, 2’ye 1 oranında beyaz veya kahverengi şeker ile badem, hindistan cevizi ya da zeytin yağını karıştırarak dirseklerinizi hafifçe ovalayın ve o bölgenin temizlenmesini sağlayın. Bir , iki hafta kadar buna devam edin. Sabırlı olun ve yakında büyük farklılığı göreceksiniz.
 3. Fırçalamadan sonra cildinizi nemlendirin. Kuru kalan dirseklerin kararmaya daha meyilli olduğunu unutmayın. Nemlendirmeyi yatmadan önce yada duştan sonra yapabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar almak için jojoba yağı veya zeytin yağı içeren losyonlar kullanabilirsiniz.
 4. Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendiriciler
 5. Dirseklerinizi yoğun nemlendirmek yatmadan önce dirsek vazelin ya da hindistan cevizi yağını kalın bir tabaka halinde uygulayabilirsiniz. Etrafa bulaşmayı önlemek için üzerine bir bez sarınız. Sabah kalktığınızda ise bunu çıkarınız. Bu uygulama cildinizin daha fazla nem kazanmasını sağlayacaktır.
 6. 2- Dirseklerinize dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu kremler kullanın. Güneşe çıkacağınız her gün bunu yapın. Her ne kadar güneşli günlerde, güneşin zararlı ışınları var olsa da, bu ışınlar yağmurlu ve bulutlu günlerde de bulunmaktadır. Bu nedenle, her zaman rutin olarak korunun.

DİRSEK KARARMA YÖNTEMİNİ UYGULAMAN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ NOT

Limon suyu kuru cilde uygulandığında batma ve sızlamalara neden olabilir. bu neden, kullanmadan önceki gece dirsekleriniz vazelin ile nemlendirin.
 
Geri
Üst