Faset sendromu nedir nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Faset sendromu nedir nasıl tedavi edilir ?
Omurga içinde vertebral kemikler, kıkırdak ve bağlar omurili korumak, üst vücudun ağırlığını desteklemek ve hareketi kolaylaştırmak için birlikte çalışır. Bu kompleks sistemin her bileşeni birbirine bağımlıdır. Bu nedenle küçük spinal komplikasyon olarak başlayan seyir nihayetinde kronik ağrıya ve yaygın zorluklara neden olabilir. Çoğu durumda, faset hastalığı tedavisi cerrahi seçenekler araştırılmadan önce konservatif bir yaklaşımla başlar. Konservatif tedavi ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilir.


faset sendromu.jpg

Faset hastalıkları , spinal osteoartrit, faset artirit veya faset eklem sendromu olarak da nitelendirilir; faset eklemlerini etkileyen dejeneratif artrittir. Faset sendromu eklemleri bireysel vertebra arasında bulunur ve sağlıklı faset eklemler omurganın sorunsuz hareket etmesine izin verir. Faset eklemler aynı zamanda omurganın içinde barındırılan önemli sinir dokusuna zarar verecek belirli hareketleri engeller. Faset hastalığına yakalanan hastalar sırtta hareket, ani sertlik ve omurganın hareket etmede zorluk yaşar. Bu semptomları düzenli olarak yaşadıysanız, ağrınızın nedenini belirleme ve acınızı gidermek ve hareketliliğinizi artırmak için bir tedavi seçeneği bulmanız konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Omurganın her kısmı yaşla ilişkili değişikliklerden etkilenebilir . Vücudun diğer tüm eklemleri gibi, faset eklemleri de kıkırdak ile kaplanmıştır. Bu kıkırdak bölgeleri, kemiklerin birbirlerine karşı öğütülmesini önlerken, derzlerde şok emici ve tampon etkisi sağlar. Yeterli miktarda kıkırdak koruması olmazsa eklem ağrılı ve dengesiz hale gelebilir. Faset eklemi içindeki kıkırdaklar yıpranır ve rahatsız edici veya zayıflatıcı semptomlara neden olduğunda faset artrit veya faset hipertrofisi olarak da bilinen faset eklem hastalığı oluşur. Omurganın her kesimi faset eklem hastalıklarından muzdarip olmasına rağmen, omurganın sırt üstü bel bölgesini en sık etkilemektedir.


Faset hastalığının belirtileri

Faset hastalığı, omurga, torasik (orta) bölge veya bel (alt) bölgenin servikal (üst) bölgesinde meydana gelebilir. Yaş, cinsiyet, obezite, genetik yatkınlık ve yaşam tarzı da dahil olmak üzere bu duruma çeşitli faktörler katkıda bulunur. Yaşlanma, faset eklem dejeneratif hastalığın ilerlemesinde egemen faktör gibi gözükmektedir. Vücut yaşlandığında, omurlar vücut ağırlığı artışı ve tekrarlayan hareket altında sıkışır. Omurganın sıkışması, faset eklemlerine baskı yapar ve yavaş yavaş eklemlerde bozulma başlar.Faset hastalığının belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

zonklama
hassaslık
Omurganın eğriliği
Ağrı
Eklemlerin kilitlenmesi
Kemiğe sürtünme hissi

Bu belirtiler, durumunuzun ciddiyetinin bir göstergesi olabilir. Durumunuzun doğru teşhisi için doktorunuza danışmalısınız. Faset hastalığınızın nedenini ve ciddiyetini belirledikten sonra ihtiyaçlarınıza uygun bir tedavi seçeneği uygulanacaktır.

Faset Hastalık Nedenleri

çeşitli faktörler faset eklem hastalıklarını hızlandırabilir veya şiddetlendirebilir:

osteoartrit
Yoğun fiziksel yineleyici, yorucu hareket gerektiren bir iş
Yüksek etkili spor, motorlu araç kazası veya düşüş sırasında oluşabilecek beklenmedik yaralanmalar
Spondilolistez bir omurun yerinden kayması
.Aşırı kilo veya obezite
Sigara içmek
Ağır bir nesneyi hatalı kaldırma
yetersiz beslenme
Egzersiz veya fiziksel aktivite eksikliği

Faset eklemi hastalığına bağlı semptomlar tamamen omurganızdaki etkilenen faset eklemin konumuna bağlıdır. Etkilenen eklem alt omurganınızda yer alıyorsa, kalça, uyluk ve bacaklarda semptomların görülme olasılığı yüksektir. Bunun tersine, etkilenen eklem üst omurgada ise genellikle boyun ve omuz çevresinde semptomlar hissedilir. Ayrıca, faset eklem hastalığının belirtileri omurga ile ilişkili birtakım koşulların bir kanıtı olabilir. İhtiyacınız olan tedaviyi almak için kapsamlı ve açık bir teşhis konulması şarttır.

Faset eklemi hastalığından şüpheleniliyorsa, komplikasyonunuzun yerini doğru bir şekilde belirlemek için BT taraması, MR veya X-ray gibi görüntüleme testleri istenebilir. Günlük rutinde değişiklikler yaparak faset eklem hastalıklarını gidermek mümkündür. Sigarayı bırakmak ve alkol tüketimini sınırlandırmak, bazı hastalarda omurga ile ilgili zorluklarla karşılaşan belirtilere yardımcı olmak için kanıtlanmıştır. Uygun ayakkabı satın almak, sorunlu fiziksel aktivitelerden kaçınma, uygun duruşu (uyurken bile) korumak ve bir sırt desteği kullanmak, faset eklem hastalıkları nın etkilerini azaltabilir. Hafif egzersiz ve germe hareketliliğin korunmasına yardımcı olabilir.

Çoğu durumda, faset hastalığı tedavisi cerrahi seçenekler den önce konservatif bir yaklaşımla başlar. Konservatif tedavi ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilir. Ağrı kesici ve tedavide kullanılan ilaçlar faset hastalığının neden olduğu iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve fizik tedaviye tam olarak katılmanıza izin verir. Egzersiz ve fizik tedavinin amacı, omurgayı destekleyen kasları güçlendirmek ve fazla kilo vermektir. Yaşam tarzı değişiklikleri, alkol kullanımını sınırlama, sigarayı bırakma ve yüksek etkili faaliyetlerden kaçınma gibi faset hastalığında da yardımcı olabilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Faset sendromu, omurganın faset eklemlerini etkileyen osteoartrit formudur. Birçok şey bu soruna neden olabilir, ancak çoğunlukla yaşlanma sürecinin bir yan etkisidir Faset eklemlerinizdeki basınca aşırı yük muhtemelen omurgadaki intervertebral disklerin dejenerasyonundan kaynaklanır. Diskler bozulmaya başlayınca aşınırlar ve çökmeye başlarlar.. Faset hastalığının en sık semptomu omurganızı çevirme veya bükme zorluğudur. Faset eklem sendromu, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. 40-70 yaş aralığında ve artrite eğilimli kişiler arasında en yaygındır. Aynı zamanda omurga yaralanması olan insanlarda gelişebilir.Faset ağrısı diğer omurga koşullarına benzer olabilir. Doğru bir tanı, faset ekleminin ağrınızın kaynağı olup olmadığını belirlemek için önemlidir. Değerlendirme bir tıbbi öykü ve fizik muayene içermektedir.Sizden farklı pozisyonlarda durmanız veya hareket etmeniz istendiğinde, acı çektiğiniz yeri işaret etmeniz gerekir. X-ışını, BT veya MR gibi görüntüleme çalışmaları tanıda yardımcı olmak ve diğer omurga ve kalça ile ilgili problemleri kontrol etmek için istenebilir.
 
Üst