1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Feminist Kuramın Temel Eseri "Cinsiyet Belası''Türkçe'de

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Editörü Gürkan'ın deyişiyle "cinsiyetle ilgili ezberimizi bozan" Judith Butler'ın "Cinsiyet Belası" kitabı Türkçe'de. Kitap feminist kuramın temel eserlerinden; aynı zamanda baskın heteroseksüel algıyı ve homofobiyi de alaşağı ediyor.
  BİA Haber Merkezi - İstanbul

  12 Haziran 2008, Perşembe


  Tolga KORKUT 1990'da yayımlandığında feminist kuramı ve toplumsal cinsiyet araştırmalarını kökten değiştiren Judith Butler'ın "Cinsiyet Belası" kitabı, yaklaşık 20 yıl sonra Türkçe'de..


  bianet'in görüştüğü, Metis Yayınları'ndan çıkan kitabı yayıma hazırlayan Özde Duygu Gürkan, "Feminist kuramın temel eserlerinden biri sayılan, bu konudaki neredeyse bütün kitapların göndermede bulunduğu 'Cinsiyet Belası'nın şimdiye kadar Türkçe'ye çevrilmemiş olması büyük eksiklikti" diyor..
  Cinsiyet olunan değil eylenen bir şey
  Butler'ın temel saptamalarından biri, aynı zamanda kitaptan en çok alıntılanan sözlerden: "Toplumsal cinsiyet insanın olduğu bir şey değil, yaptığı, eylediği bir şey. "Olmak"tan çok "yapmak"..

  "Feminizm ve Kimliğin Altüst Edilmesi" altbaşlığını taşıyan kitap için Gürkan "Butler cinsiyet kavramının dilde, kültürde ne kadar yerleşmiş olduğunu, bunu altüst etmenin ne kadar önemli gösteriyor" diye konuşuyor..

  Bir başka değeri de toplumsal cinsiyetten söz edilirken baskın olan heteroseksüel dayatmayla hesplaşması. Gürkan "Bu kitap lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve travesti (LGBTT) camia için de çok önemli" diyor..

  Butler, feminist düşünce ve hareketin temeli olarak görülen "kadın" kimliğinin hangi varsayımlarla mümkün olduğunu, ne ölçüde tutarlı ve istikrarlı olduğunu soruyor. Gürkan, kitabın cinsiyet kavramının kimlik politikaları, dil ve iktidarla olan ilişkilerini, erkek egemen düzenin ne kadar derin olduğunu gösterdiğini de ekliyor..

  Butler'ın Freud, Levi-Strauss, Lacan, Irigaray, Wittig ve Kristeva metinleriyle de hesaplaştığı "Cinsiyet Belası"nın akademi dışı çevre için de önemli, feminist ve LGBTT hareketin siyasetlerini oluşturmasında temel dayanaklardan biri olduğunu söylüyor Gürkan..

  Gürkan'a göre Başak Ertür'ün olabildiğince yalın çevirisi de, aslında okuması pek de kolay olmayan bu kitabı okumayı kolaylaştırıyor: "Türkçe okuru şanslı." (TK/EZÖ)

  "Cinsiyet Belası"
  Yazan: Judith Butler
  Türkçesi: Başak Ertür
  Yayıma Hazırlayan: Özde Duygu Gürkan
  Metis Yayınları, Mayıs 2008, 248 sf.


   
Feminist Kuramın Temel Eseri "Cinsiyet Belası''Türkçe'de konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. temel

  temel

  bi gün temel yolda gidiyomuş eşi ve arkadaşlarıylayolda polis durdurmuş sayın sürücü trafik kuralların auyduğunuz için 500 ytl ödül kazandınız ne yapacaksınız bu parayı demiş temelde ehliyet alırım demiş gülerek eşi bizim temel içince hep böle sapıtır demiş arkadaki arkadaşı ben size demedimmi çalıntı arabayla yola çıkmayalım diye arkadan bagajdan ses gelir daha sınırı geçmedikmiiii:laugh:
 2. 100 Temel Eser

  100 Temel Eser

  100 Temel Eser'in Tam Listesi Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik tarafından açıklanan ilköğretim öğrencileri için “100 Temel Eser” ve yazarları şöyle: 1. Dede Korkut Hikâyeleri (İlköğretim İçin Uyarlama) 2. Mevlana'nın Mesnevisinden Seçme Hikâyeler (İlköğretim Çocukları İçin Seçme Hikâyeler) 3. Karagöz ile Hacivat (İlköğretim İçin Seçme Hikâyeler) 4. Vatan Yahut Silistre (Namık...
 3. Fadime feminist olursa

  Fadime feminist olursa

  Fadime feminist olursa Dünya Feministler Kongresinde konuşmacılar görüş belirtmektedir. Amerikalı bir hanım şöyle der: -Ben iyi bir şirketin genel müdürüyüm. Artık alışveriş yapmaktan bıktım. Kocama "bundan sonra alışverişleri sen yap" dedim. Baktım, birinci gün oralı olmadı, ikinci gün oralı olmadı, üçüncü gün yaptı... Alman konuşmacı: -Ben iyi bir şirkette üst düzey yöneticiyim....
 4. Feminist Fadime

  Feminist Fadime

  Maalesef oldukça acı bir hikaye bizim fadimenin halleri... Feminist Fadime Her yıl Amerika’da Feministler buluşur. Kadınların hakkını Savunmaya çalışır. Çıkar başkan sahneye; “-Sıkın eşlerinizi. Gösterin erkeklere Azı dişlerinizi.” Bu karar üzerine Yüce meclis dağılır. Bir yıl sonra kürsüde Önce Alman söz alır; “-Hans bir gün eve geldi, Dedi:””-Evin hali ne!” “-Of...
 5. Fadime feminist olursa komedi yaa

  Fadime feminist olursa komedi yaa

  komik, fadime, alman, kongres, kadinlar günü, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Dünya Feministler Kongresinde konuşmacılar görüş belirtmektedir. Amerikalı bir hanım şöyle der: -Ben iyi bir şirketin genel müdürüyüm. Artık alışveriş yapmaktan bıktım. Kocama "bundan sonra alışverişleri sen yap" dedim. Baktım, birinci gün oralı olmadı, ikinci gün oralı olmadı, üçüncü...

Sayfayı Paylaş