1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Form Ekolü Nedir

  Konu, 'Feng Shui' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Feng shui fazlasıyla sağduyu ve gözlem ile ilgilidir. Eski Çinliler yaşamın güneşli güney tepelerinin eteklerinde, sert rüzgârları dağıtan yumuşak eğimli tepelerde daha rahat olduğunu gözlemlemişlerdir. Tepelerin ve kayaların tuhaf hayvanlara benzediklerini, kinlilerinin koruyucu, kimilerinin tehditkâr göründüklerini düşünmüşlerdir.
  Örneğin evinizi koruyan yeşil bir ejderhanın varlığını düşünmek çok rahatlatıcıdır. Üçgen biçimler daha az rahatlatıcıdır. Çin'deki Ichang'a bakan piramit tepe, büyüklük ve boyut olarak Mısır'daki Büyük Piramit'in aynısıdır. Uzmanlar bunun bölgenin feng shui'sini kötü etkilediğini düşündüklerinden ırmağın tam karşısına bir manastır inşa edilmiş ve rahipler dualarıyla tepenin kötü etkisini uzaklaştırmaya çalışmışlardır.

  Form Ekolü, feng shui'nin arazilerin biçimini ve kenar çizgilerini irdeleyen koludur. Ejderha Çin'de sık kullanılan bir simgedir. Feng shui'nin form ekolünde ejderhalar yükseltili arazi biçimleridir, ancak bulmak kolay değildir. Her tepenin altında bir ejderha yatmaz. Feng shui uzmanları araziyi, kenar çizgilerini, bitki örtüsünü, hatta toprağın rengini dikkatle incelerler. Ejderhanın olduğu yerde beyaz bir kaplan da vardır.

  "Feng shui uzmanlarına göre ejderhanın yakınında mutlaka beyaz bir kaplan vardır. Yüz yıl önce ejderhaların kaplan olmadan da var olabileceklerine inanılıyordu. De Groot, 'Feng shui'de kaplanlar ve ejderhalar eşil oranda önemli değillerdir. Ejderhası olup da kaplanı olmayan bir yer olumludur, ancak kaplanı olup da ejderhası olmayan bir yer hiçbir anlamda olumlu olamaz," diye yazar."

  Ejderha ve kaplan genellikle at nalı biçiminde dururlar, ejderha doğuda, kaplan batıdadır. Ejderhanın tepeleri kaplanınkilerden hafifçe yüksektir.

  Özellikle talihli alanlarda, kuzeyde siyah kaplumbağa tepeleri, güneyde kırmızı anka kuşu tepeleri vardır (Şekil 2A); böylece dört yönde hayvan simgeselliği tamam olur, tatlı tatlı akan bir ırmak da gereklidir.

  "Ejderha, kaplan, kaplumbağa ve anka kuşu yerine geçen suni tepelerin yapımına sık sık rastlanır. Marco Polo büyük bir tümsekten söz etmişti, gördük. Jing-shan, Yasak Kent'in feng shui'sini düzeltmek amacıyla inşa edilmiş başka bir insan yapımı tepedir."


  Şekil 2A: Talihli feng shui alanlarının dört bir yanında hayvan simgeselliği bulunur.

  Bu özellikle elverişli bir konumdur. Tatlı rüzgârlar, yeşil bitki örtüsü, bol bol Ch'i enerjisi anlamına gelir. Bazı feng shui uzmanları Ch'i enerjisinin yakınına gelir gelmez farkına vardıklarım çünkü havanın taze ve temiz koktuğunu söylerler.

  Ch'i enerjisi en fazla ejderha ve kaplanın cinsel organlarının cinsel birleşme sırasında bir araya geldiği yerde bulunur. Ejderha erkektir, yang enerjisi sağlar; kaplan da dişidir, yin enerjisi sağlar.

  Buraya kurulan bir ev zenginlik, sağlık, mutluluk ve içinde yaşayan herkese bolluk getirecektir. Bu konuma yalnızca bir tek ev inşa edilebilir elbette, ancak Ch'i enerjisinin bol olduğu pek çok mekân bulunabilir. Ejderhanın yüreği ve midesinin çevresi özellikle elverişlidir.

  Shi-san Ling (On üç mezar) diye de bilinen Ming mezarları ideal bir feng shui alanıdır; İmparator Yung Lo ve torunlarına ev sahipliği yaparlar. İmparatorun mezarı yarım daire biçimindeki tepelerin merkezindedir, akrabaları da tepelerin üzerlerindeki mezarlarında dinlenirler. Doğudaki tepeler, Mavi Ejderha Tepeleri; batıdakiler, Beyaz Ejderha Tepelen olarak bilinir. Kusursuz bir feng shui alanıdır.

  Ejderhanın kuyruğu ve başına gelince; talihsiz alanlardır. Ejderha kuyruğunu her oynattığında potansiyel bir tehlike vardır ve ağzına yakın olmak da tehlikelidir çünkü sizi yiyebilir.

  Biraz önce sözünü ettiğimiz kusursuz yere eski metinlerde 'ejderhanın koruduğu inci' adı verilir. Bu alanda Ch'i toplanır ve çoğalır. Kuvvetli rüzgârların olduğu alanlar feng shui açısından hiç iyi değildir, çünkü Ch'i kolayca dağılır ve zenginlikle iyi talihi de alıp götürür.

  Ejderhanın ini asla düz tepelerin ve ırmakların bulunduğu bir yerde olmaz ve asla rüzgâr almaz. Hızla akan ırmaklar da iyi talihi ve zenginliği alıp götürürler. Ch'i'nin oluşması için ırmaklar yavaş akmalı ve yavaşça girdaplanmalıdır. Ch'i en çok yavaş hareket eden suların çevresinde oluşur. Unutmayın, feng shui 'rüzgâr ve su' demektir. Doğru feng shui alanını yaratmak için mutlaka doğru miktarda su gerekir.

  Ayrıca bu su, iyi su olmalıdır. Kirli ve durgun sular zehirli Ch'i üretirler ve bundan kaçınmak gerekir. Kirli Ch'i'den kaçınmak için kimi zaman tıkalı boruları açmak ve pis su tanklarını boşaltmak gerekebilir. Ancak suyu temiz tutmak mümkün değilse, evi taşımak gerekebilir.

  Evler girdaplı ırmakların, kaynakların ve başka su alanlarının yanma yapılırsa, mutluluk ve bolluk getirirler. İ.Ö. 600'de yazılmış ünlü Çin metni 'Su Ejderhası' adlı klasiğin ana teması da budur. Bu metinde evlerin nerede yapılması ve nerede yapılmaması gerektiği hakkında pek çok resim bulunur. Su ejderhası ırmak ve kolları biçiminde resmedilmiştir ve ev inşa edilecek en iyi nokta ejderhanın karnıdır.

  Kimi zaman tali bir kolun yakınına inşa etmek daha doğru olabilir, çünkü ana kol çok hızlı akarak iyi Ch'i'yi götürebilir (Şekil 2B). Ev inşa etmek için başka bir elverişli nokta da, iki kaynak ya da ırmağın kesiştikleri noktadır. Ama şiddetle değil, yumuşaklıkla karşılaşmaları gerekir ki Ch'i biriksin.


  Şekil 2B: Irmaklar ve kolları bir eve yararlı Ch'i getirirler.

  Su ejderhasının uçarak gök ejderhasına (bulut) dönüşebildiğine inanılır. Bulutlar da yağmura dönüşür ve su yeniden toprağa kavuşarak yeni bir döngü başlatır.

  Doğal olarak bir tepenin üzerine kondurulmuş bir ev feng shui açısından iyi bir noktada değildir. Tüm rüzgârlara açıktır ve tüm sular evden uzağa akar. Her iki durum da Ch'i'yi dağıtır.

  Evimizin feng shui'sini iyileştirmek için yapabileceğimiz pek çok şey vardır. Bu, hem ejderhaların kızmaması hem de yararlı Ch'i'nin akışının engellenmemesi için çok dikkatli yapılmalıdır.

  Geçici değişikliklerin bile bir etkisi olabilir. Örneğin eklentiler için bitkileri sökmek gerekebilir, bu da çirkin yaralar açar. Ancak ev bir kez tamamlanınca, yeni bitkiler ekilerek bu hasta etki dağıtılabilir. Eğer bu çalışmalar bilgelikle yapılırsa, Ch'i artabilir. Çevremizdeki olumsuz etkileri yok etmek ve iyi Ch'i'nin etkisini artırmak için yapabileceğimiz pek çok şey vardır.

  Düz bir ırmağın etkisini engellemek ya da rüzgârı kesmelerini sağlamak için bir dizi ağaç dikebiliriz örneğin. Bir duvar da aynı işi görebilir. Yararlı suları toplamak için bir çeşme ya da havuzcuk kurabiliriz. Hong Kong'da sayılamayacak kadar çok çeşme vardır. Bu çeşmeler Ch'i yaratacak suları sağlar.

  Su, para ve zenginlik demektir. Hong Kong'un merkezindeki Chater Park'ta bir çeşme ve içinde pek çok kaplumbağa olan bir havuz vardır. Kaplumbağa uzun yaşamın simgesidir, bu huzurlu nokta karmakarışık bir kentin oturanlarına yalnızca Ch'i enerjilerini geri kazanacak bir mekân sağlamakla kalmaz, aynı zamanda zenginlik ve uzun bir yaşam da diler.

  Su, ejderhanın en sevdiği elementtir, iyi Ch'i, statü ve zenginlik yaratır.
   
 2. DarkAngeL

  DarkAngeL *MaWinin kankası Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  385
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Cehennem den
  Ce: Form Ekolü Nedir
  adminim ellerine sağlık uzak doğu felsefelerini ayağımıza getirmişsin...paylaşım için tşklerrr...
   
Form Ekolü Nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pusula Ekolü Nedir

  Pusula Ekolü Nedir

  ekol nedir Pusula ekolü, pa-kua'yı çevreleyen sekiz trigrama bağlı sekiz evi kapsar (Şekil 3A). Bu sekizgen bir simge olup merkezinde yin-yang vardır. Yin-yang'ın çevresinde de I Ching'deki sekiz trigram bulunur. Her trigram farklı bir pusula yönü ile ilintilidir. Çinliler güneyi pa-kua'nın tepesinde gösterirler. Böylece kuzey altta, doğu solda, batı ise sağdadır. Trigramlar ikincil Gök...
 2. dunya ya form uygulansa ne olurdu

  dunya ya form uygulansa ne olurdu

  mod: patron aşağı mahallede çok fena kavga çıkmış admin: kilitle gitsin .. -Abi duydun mu ? Gün gelecekmiş İsrafil hackliyecekmiş buraları falan, öyle diyolar .. -DDos yaparsa kasar sadece sistemi. Biz aldık önlemi, gerisi admine kalmış -yahu sorma ba$ima neler geldi neler. -ne bilim olm ben.?! ne geldi ? -telefonumu nereye koydugumu unuttum.! -hadi be. sag üstte arama link i var. oraya...
 3. Form Çaylarının Faydaları Nelerdir?

  Form Çaylarının Faydaları Nelerdir?

  form çayının faydaları form cayinin faydalari çayı faydaları çaylarının çayın Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için hem diyet yapıp hemde bu durumu form çaylarıyla destekliyorsunuz değil mi? Çoğumuz elbette bir faydası vardır diyerek içiyoruz veya tadını beğeniyor vs... Ama bunlardan daha da öenmli olan çayın faydaları. Peki ama neler? Form çaylarının içeriği; Sinameki, adaçayı, limon otu,...
 4. İvana Sert Formunu Neye Borçlu?

  İvana Sert Formunu Neye Borçlu?

  Bu sayfa; İvana Sert Formunu Neye Borçlu haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sosyete dünyasının ünlü isimlerinden ve Bugün Ne Giysem programının başarılı ve güzel jüri üyelerinden Ivana Sert düzgün fiziği ve bakımlı haliyle tüm kadınların beğenisi topluyor. Merak edilen ise Sert'in bu formunu nasıl koruduğu. Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da ciddi bir takipçi sayısına...
 5. Demi Moore Formunu Neye Borçlu?

  Demi Moore Formunu Neye Borçlu?

  demi moore, demi moore kilosu, demi moore güzellik sırları Sevgili melekler, ünlü yıldızların güzellik sırları her zaman merak edilir. Nasıl formda kaldıkları, zayıflıklarını yıllar geçse de nasıl korudukları hep araştırılır. İşte o güzellerden biri de yıllara meydan okuyan oyuncu Demi Moore. Demi Moore yıllardır bozulmayan formunu limonata diyetine borçlu. Bakın limonata diyeti nasıl oluyor...

Sayfayı Paylaş