Gebelikte diş tedavisi yapılabilir mi ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebelikte diş tedavisi yapılabilir mi ?
hamilelikte diş tedavisi olurmu,hamilelikte diş tedavisi sakıncalımıdır,gebelikte diş tedavisi zararlımıdır,hamilelikte diş tedavisi hakkında bilgiler


dd.jpg

Gebelik güzel ancak birçok konuda da kısıtlamalar yapılması gereken kadınlar için en önemli hatta çok değerli dönemlerinden biridir.
Gebelikte birçok ilaç kullanımı bebeğe herhangi bir zarar vermemesi açısından hiçbir şekilde verilmemekte olup doktorlar da ilaç konusunda sadece bir takım ilaç izinleri verilerek gebelik döneminin rahat ve huzurlu geçilebilmesi için önlemler almaktadırlar.Gebelikte diş tedavisi sağlıklı koşullarda dahi olsa yapılmaması gereken bir durum ancak bazı doktorlar yapılabileceği kanısında bu konu ile ilgili kendi doktorunuzun önerilerini dikkate alarak davranmak en doğru yöntem olabileceği gibi aynı zamanda da gebeliğin ilk 3 aylık dönemi riskli ve bebeğin gelişimi açısından önemli bir dönem olduğundan herhangi bir lokal anestezi durumu yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Diş röntgeni de aynı şekilde yapılmamalıdır. Işınlar ve anestezi yönteminde kullanılan iğne ve ilaçlar bebeğe zarar verebilir. Gebelik döneminde özellikle ilk 3 ayda dikkatli olunması ve diş tedavisi yaptırılmaması gerekmektedir.
ilk 3 aydan sonra lokal anestezi yapılmadan hamilelikte diş tedavisi yapılabilir herhangi bir ilaç kullanılmaması sadece doktorunuzun size önereceği ağrı kesici ilaçları kullanmanız bu bağlamda çok önemlidir.
 
Üst