Gebelikte kaşıntı (kolestaz) neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Gebelikte kaşıntı (kolestaz) neden olur ?
Kaşıntı hamilelikte sık görülür. Genellikle hormonlar gibi kandaki belirli kimyasalların seviyelerinin yükselmesinden kaynaklandığı düşünülür.Bununla birlikte, kaşıntı karaciğer rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Bazı kadınlar gebeliğin sonlarında çok şiddetli bir kaşıntı yaşarlar. Bunun en yaygın nedeni kolestaz, sadece gebelikte sık görülen yaygın bir karaciğer hastalığıdır. Gebelikte kolestaz, safra kesesinde safra akımının yüksek miktarda gebelik hormonundan etkilendiği bir durumdur.Kolestaz, hormonlar zirveye ulaştığında gebeliğin son üç ayında daha sık görülürken, doğumdan sonraki birkaç gün içinde genellikle kaybolur. < Konu Resmi..>


Gebelik hormonları safra kesesi işlevini etkiler, böylece safra akışını yavaşlatır veya durdurur. Safra kesesi, sindirim sisteminde yağların parçalanmasında gerekli olan, karaciğerde üretilen safra tutar. Safra akışı durduğunda veya yavaşladığında, karaciğerde safra asitlerinin kan dolaşımına dökülmesine neden olur.

Gebelikte kaşıntı normalmi ?

Bir miktar kaşıntı hamilelikte sık görülür. Bunun nedeni normal gebeliklerde cilt katmanlarına artan kan dolaşımıdır.Buna ek olarak, bebek büyüdükçe cildin karın üzerinden gerilmesi de derinin kaşınmasına yol açar. Bu genellikle hafiftir


Hamilelikte kolestaz belirtileri nelerdir?
Gebeliğin kolestazının ilk bulgusu, elinizin avuç içi ve ayak tabanlarının delice yoğun kaşıntı oluşturmasıdır . Karaciğer etkilendiği için cildinizin rengi sarı olarak değişir.Buda sarılık olduğunuzu gösterebilir.

Hamilelikte Kolestazın Belirtileri Nelerdir?

Kaşınma, özellikle ellerde ve ayaklarda (genellikle fark edilen tek belirti)
Koyu renk idrar
Bağırsak hareketlerinin değişimi
Yorgunluk veya bitkinlik
İştah kaybı
Depresyon

Gebelikte kolestaz, aynı zamanda obstetrik kolestaz olarak bilinir, özellikle ellerde ve ayaklarda şiddetli kaşıntıya neden olabilir. Genellikle gebeliğin son trimesterinde görülür.Durum, annenin uzun vadeli sağlığı için genellikle ciddi bir risk oluşturmaz, ancak bebekte ciddi komplikasyonlara neden olabilir.Kaşıntı tek semptom olabilir ve gece boyunca sıklıkla kötüleşir.Yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi birine sahip olan hamile bir kadın, doğmamış bebeğiniz için bir risk oluşturabileceği için en kısa zamanda bir sağlık uzmanına bilgi vermelidir.

Hamilelik Kolestazı Nasıl Teşhis Edilir?

Kolestaz tanısı, komplike bir tıbbi öykü, fizik muayene ve karaciğer fonksiyonlarını, safra asidlerini ve bilirubini değerlendiren kan testleri yaparak yapılabilir.Gebeliğin kolestazı için tedavi hedefleri kaşıntıyı hafifletmektir.
Bazı tedavi seçenekleri arasında şunlar bulunur:

Topikal anti-kaşıntı ilaçları veya kortikosteroidlerle ilaç
Safra asitlerinin konsantrasyonunu azaltmak için ilaç
Soğuk banyolar ve buzlu su, sıcaklığı düşürerek vücuttaki kan akışını yavaşlatır
Doğum öncesi anneye uygulanan K vitamini takviyeleri
Hem safra seviyelerini hem de karaciğer fonksiyonlarını izleyen düzenli kan testleri

Hafif kaşıntı

Gevşek giysiler giymek kaşınmayı önlemeye yardımcı olabilir, Ayrıca, sentetik malzemeleri kullanmaktan kaçınmak ve doğal malzemeler pamuk gibi ürünler tercih edebilirsiniz.Ilık bir banyo yapmak ve sonrası nemlendirici sürmek kaşıntıyı azaltabilir.


Annenin gebelik kolestazına sahip olması durumunda, fetus için preterm doğum riski daha fazladır, ancak nedenler belirsizdir.Preterm doğan bir bebek, akciğerler henüz tam olarak gelişmiyorsa, solunum sıkıntısı çekebilir.Fetal ölüm riski de yüksektir.Doktor, idrar ve dışkı rengi ve kaşıntı gibi hastanın belirtilerini ve semptomlarını göz önüne alacaktır. Anneye ayrıca kişisel ve aile tıbbı geçmişleri sorulacak ve fizik muayene yapılacaktır.Kan testleri, hastanın karaciğerinin ne kadar iyi çalıştığını gösterebilir. Safra nın kan seviyeleri de ölçülecektir.Ultrason taramaları annenin karaciğerindeki anormallikleri saptayabilir, ancak fetusta görülmez.Kan testleri, hastanın karaciğer fonksiyonunu ve safra kan seviyelerini izleyecektir.Fetal sağlığı ve gelişimi izlemek için ultrason taramaları daha sık hale gelebilir. 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#2
Kaşıntı hamilelikte sık görülür. Genellikle hormonlar gibi kandaki belirli kimyasalların seviyelerinin yükselmesinden kaynaklandığı düşünülür.Bununla birlikte, kaşıntı,karaciğer rahatsızlığının bir belirtisi olabilir.Ayrıca, sentetik malzemeleri kullanmak kaşıntı nedeni olabilir. Hamilelikte kolestaz belirtileri elelrin özellikle avuç içlerinde , ayak tabanlarında yoğun kaşıntıyla kendiniz gösterir. Koyu renkli idrar açık renkli dışkılama da belirtiler arasındadır.Yukarıda adı geçen belirtilerden herhangi birine sahip olan hamile bir kadın, doğmamış bebek için bir risk belirtisi gösterebileceğinden mümkün olan en kısa sürede bir sağlık uzmanına görünmelidir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#3
Yoğun kaşıntıya yanı sıra anne, A, D, E ve K vitaminleri olan yağda eriyen vitaminleri emme konusunda bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilir . Annenin gebeliğe kolestaz olması durumunda fetus için preterm doğum riski daha fazladır, ancak nedenler belirsizdir. Preterm doğan bir bebek, eğer akciğerler henüz tam gelişmiş ise, solunum sıkıntısı çekebilir. Fetal ölüm riski de daha yüksektir. Doktor, idrar ve dışkı rengi ve kaşıntı gibi hastanın belirtilerini ve semptomlarını göz önüne alacaktır. Anneye ayrıca kişisel ve aile tıbbı geçmişleri sorulacak ve fizik muayene yapılacaktır.Kan testleri hastanın karaciğerinin ne kadar iyi çalıştığını gösterebilir. Safra'nın kan seviyeleri de ölçülecektir. Tedavi normalde semptomları, özellikle de kaşıntıyı hafifletmeyi ve potansiyel komplikasyonları önlemeyi amaçlar.
 
  Gögüste ağrı kaşıntı hassaslaşma gebelik belirtisimi? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Kaşıntı gebelik belirtisi olabilirmi ? Kaşıntı gebelik belirtisi olabilirmi ?
Bende kısa bir süredir bebek istiyorum bu yüzden hamileik belirtileri ile ilgili araştırma yapıyorum. Bir kaç yerde okudum kaşıntı hamilelik belirtisiymiş fakat hiç bir gebelik belirtisi listesinde yazmıyor olabilirmi ?
Gebelik 1
Gebelikte Kaşıntı Nedenleri Kaşıntı Nasıl Geçer Gebelikte Kaşıntı Nedenleri Kaşıntı Nasıl Geçer
Gebelikte Kaşıntı gebelikte sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Özellikle hamilelikte herkeste görülmese bile gece başlayan kaşıntılardan muzdarip biri olarak bu konuyu tüm anne adayları ile paylaşmak istedim. İkiz hamilelikte sanırım...
Gebelik 0
Hamilelikte alerji kaşıntı olur mu? Hamilelikte alerji kaşıntı olur mu?
Evinizi düzerken yanlış ürünleri kullandığınızda hem kendinizin hem de çocuğunuzun alerji olma riskini artırabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Çünkü koku yapan kimyasal ürünler bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu gibi durumlarda bazen alerjik...
Gebelik 2
Gebelik döneminde olan  kaşıntıyı önleyin! Gebelik döneminde olan kaşıntıyı önleyin!
Gebelik sırasında daha önceden yaşamadığımız pek çok değişik durumla karşılaşırız. Özellikle ilk gebeliğini yaşayanlarda bu durum bebeğin sağlığı ve zarar görüp görmeyeceği konusunda endişeye neden olabilir. Gebelik sırasında anne adayını hem...
Gebelik 0
Gögüste ağrı kaşıntı hassaslaşma gebelik belirtisimi? Gögüste ağrı kaşıntı hassaslaşma gebelik belirtisimi?
gebelikte gögüste olan değişimler,gebelikte memede olan değişimler,hamilelik belirtisi gögüslerde hassaslaşma,gebelikte gögüslerden süt gelmesi,gebelikte memede kaşıntı,gebelikte memede olan değişimler hakkında bilgiler Gebeliğin...
Gebelik 1

Benzer Konular