1. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.183
  Beğenilen Mesajlar:
  2.473
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte kaşıntı (kolestaz) neden olur ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kaşıntı hamilelikte sık görülür. Genellikle hormonlar gibi kandaki belirli kimyasalların seviyelerinin yükselmesinden kaynaklandığı düşünülür.Bununla birlikte, kaşıntı karaciğer rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Bazı kadınlar gebeliğin sonlarında çok şiddetli bir kaşıntı yaşarlar. Bunun en yaygın nedeni kolestaz, sadece gebelikte sık görülen yaygın bir karaciğer hastalığıdır. Gebelikte kolestaz, safra kesesinde safra akımının yüksek miktarda gebelik hormonundan etkilendiği bir durumdur.Kolestaz, hormonlar zirveye ulaştığında gebeliğin son üç ayında daha sık görülürken, doğumdan sonraki birkaç gün içinde genellikle kaybolur.

  < Konu Resmi..>

  Gebelik hormonları safra kesesi işlevini etkiler, böylece safra akışını yavaşlatır veya durdurur. Safra kesesi, sindirim sisteminde yağların parçalanmasında gerekli olan, karaciğerde üretilen safra tutar. Safra akışı durduğunda veya yavaşladığında, karaciğerde safra asitlerinin kan dolaşımına dökülmesine neden olur.  Gebelikte kaşıntı normalmi ?


  Bir miktar kaşıntı hamilelikte sık görülür. Bunun nedeni normal gebeliklerde cilt katmanlarına artan kan dolaşımıdır.Buna ek olarak, bebek büyüdükçe cildin karın üzerinden gerilmesi de derinin kaşınmasına yol açar. Bu genellikle hafiftir  Hamilelikte kolestaz belirtileri nelerdir?


  Gebeliğin kolestazının ilk bulgusu, elinizin avuç içi ve ayak tabanlarının delice yoğun kaşıntı oluşturmasıdır . Karaciğer etkilendiği için cildinizin rengi sarı olarak değişir.Buda sarılık olduğunuzu gösterebilir.  Hamilelikte Kolestazın Belirtileri Nelerdir?


  Kaşınma, özellikle ellerde ve ayaklarda (genellikle fark edilen tek belirti)

  Koyu renk idrar

  Bağırsak hareketlerinin değişimi

  Yorgunluk veya bitkinlik

  İştah kaybı

  Depresyon


  Gebelikte kolestaz, aynı zamanda obstetrik kolestaz olarak bilinir, özellikle ellerde ve ayaklarda şiddetli kaşıntıya neden olabilir. Genellikle gebeliğin son trimesterinde görülür.Durum, annenin uzun vadeli sağlığı için genellikle ciddi bir risk oluşturmaz, ancak bebekte ciddi komplikasyonlara neden olabilir.Kaşıntı tek semptom olabilir ve gece boyunca sıklıkla kötüleşir.Yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi birine sahip olan hamile bir kadın, doğmamış bebeğiniz için bir risk oluşturabileceği için en kısa zamanda bir sağlık uzmanına bilgi vermelidir.  Hamilelik Kolestazı Nasıl Teşhis Edilir?


  Kolestaz tanısı, komplike bir tıbbi öykü, fizik muayene ve karaciğer fonksiyonlarını, safra asidlerini ve bilirubini değerlendiren kan testleri yaparak yapılabilir.Gebeliğin kolestazı için tedavi hedefleri kaşıntıyı hafifletmektir.

  Bazı tedavi seçenekleri arasında şunlar bulunur:


  Topikal anti-kaşıntı ilaçları veya kortikosteroidlerle ilaç

  Safra asitlerinin konsantrasyonunu azaltmak için ilaç

  Soğuk banyolar ve buzlu su, sıcaklığı düşürerek vücuttaki kan akışını yavaşlatır

  Doğum öncesi anneye uygulanan K vitamini takviyeleri

  Hem safra seviyelerini hem de karaciğer fonksiyonlarını izleyen düzenli kan testleri


  Hafif kaşıntı


  Gevşek giysiler giymek kaşınmayı önlemeye yardımcı olabilir, Ayrıca, sentetik malzemeleri kullanmaktan kaçınmak ve doğal malzemeler pamuk gibi ürünler tercih edebilirsiniz.Ilık bir banyo yapmak ve sonrası nemlendirici sürmek kaşıntıyı azaltabilir.
  Annenin gebelik kolestazına sahip olması durumunda, fetus için preterm doğum riski daha fazladır, ancak nedenler belirsizdir.Preterm doğan bir bebek, akciğerler henüz tam olarak gelişmiyorsa, solunum sıkıntısı çekebilir.Fetal ölüm riski de yüksektir.Doktor, idrar ve dışkı rengi ve kaşıntı gibi hastanın belirtilerini ve semptomlarını göz önüne alacaktır. Anneye ayrıca kişisel ve aile tıbbı geçmişleri sorulacak ve fizik muayene yapılacaktır.Kan testleri, hastanın karaciğerinin ne kadar iyi çalıştığını gösterebilir. Safra nın kan seviyeleri de ölçülecektir.Ultrason taramaları annenin karaciğerindeki anormallikleri saptayabilir, ancak fetusta görülmez.Kan testleri, hastanın karaciğer fonksiyonunu ve safra kan seviyelerini izleyecektir.Fetal sağlığı ve gelişimi izlemek için ultrason taramaları daha sık hale gelebilir.


   
 2. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.183
  Beğenilen Mesajlar:
  2.473
  Ödül Puanları:
  113
  Kaşıntı hamilelikte sık görülür. Genellikle hormonlar gibi kandaki belirli kimyasalların seviyelerinin yükselmesinden kaynaklandığı düşünülür.Bununla birlikte, kaşıntı,karaciğer rahatsızlığının bir belirtisi olabilir.Ayrıca, sentetik malzemeleri kullanmak kaşıntı nedeni olabilir. Hamilelikte kolestaz belirtileri elelrin özellikle avuç içlerinde , ayak tabanlarında yoğun kaşıntıyla kendiniz gösterir. Koyu renkli idrar açık renkli dışkılama da belirtiler arasındadır.Yukarıda adı geçen belirtilerden herhangi birine sahip olan hamile bir kadın, doğmamış bebek için bir risk belirtisi gösterebileceğinden mümkün olan en kısa sürede bir sağlık uzmanına görünmelidir.
   
 3. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.183
  Beğenilen Mesajlar:
  2.473
  Ödül Puanları:
  113
  Yoğun kaşıntıya yanı sıra anne, A, D, E ve K vitaminleri olan yağda eriyen vitaminleri emme konusunda bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilir . Annenin gebeliğe kolestaz olması durumunda fetus için preterm doğum riski daha fazladır, ancak nedenler belirsizdir. Preterm doğan bir bebek, eğer akciğerler henüz tam gelişmiş ise, solunum sıkıntısı çekebilir. Fetal ölüm riski de daha yüksektir.
  Doktor, idrar ve dışkı rengi ve kaşıntı gibi hastanın belirtilerini ve semptomlarını göz önüne alacaktır. Anneye ayrıca kişisel ve aile tıbbı geçmişleri sorulacak ve fizik muayene yapılacaktır.Kan testleri hastanın karaciğerinin ne kadar iyi çalıştığını gösterebilir. Safra'nın kan seviyeleri de ölçülecektir. Tedavi normalde semptomları, özellikle de kaşıntıyı hafifletmeyi ve potansiyel komplikasyonları önlemeyi amaçlar.
   
Gebelikte kaşıntı (kolestaz) neden olur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte kaşıntılar neden olur?

  Gebelikte kaşıntılar neden olur?

  Gebelikte kaşıntı neden olur gebelikte ödem merhaba kızlar birçok gebe kaşıntılardan şikayet ediyor peki neden ve nasıl oluyor Özellikle hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler etrafında oluşan çatlakların şilk belirtisi kaşıntıdır. Hormonal değişimler de ciltte hassasiyeti arttırarak kaşıntıya yol açabilir. Cilt gebelik sırasında...
 2. Gebelikte Neden Kaşıntı Olur?

  Gebelikte Neden Kaşıntı Olur?

  gebelikte kaşıntı gebelikte kaşıntının sebepleri hamilelikte kaşıntı Sevgili melekler, gebelerin akıllarına en çok takılan durumlardan biri gebelik sırasında yaşadıkları kaşıntılardır. Genelde çatlakların oluşması sırasında yaşanan kaşıntıların başka sebepleri de olabilir. Bunlardan en sık rastlanılanı da gebelik kaşıntısı denilen durumdur. Şimdi gebelik durumuna özel olsun olmasın, gebelik...
 3. Vajinal bölgede kaşıntı neden olur?

  Vajinal bölgede kaşıntı neden olur?

  Vajina bölgesindeki kaşıntılar ile kadınlar sık sık karşılaşırlar. Bu kaşıntıların birçok sebebi söz konusudur. Vajinal kaşıntılar ile beraber genelde; Vajinal akıntı ve tahrişte görülür. Yine kabuklanmalar da görülebilmektedir. Vajina bölgesindeki kaşıntıların en büyük nedeni çeşitli iltihaplar ve enfeksiyonlardır. Özellikle kadınların en çok görülen problemlerinden olan Vajinal mantar...
 4. Hamilelikte alerji kaşıntı olur mu?

  Hamilelikte alerji kaşıntı olur mu?

  Evinizi düzerken yanlış ürünleri kullandığınızda hem kendinizin hem de çocuğunuzun alerji olma riskini artırabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Çünkü koku yapan kimyasal ürünler bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu gibi durumlarda bazen alerjik reaksiyonlara karşı korunmanız yetersiz kalabilir. Bu nedenle zararlı maddelerden uzak durun ve tadilat sırasında aşağıdaki konulara dikkat edin:...
 5. Kulakta kaşıntı neden olur ?

  Kulakta kaşıntı neden olur ?

  Küçük olsalar da, kulaklarınızda sinir uçları çok sayıda bulunur; sinirlendiğinde kulağınızda kaşıntı olabilir durumdan rahatsızlık duyabilirsiniz..Kulak kaşıntısının çeşitli nedenleri vardır ve uygun tedaviyi aramak için kaynağın belirlenmesi önemlidir. Bu makale ; kulak,kulak kaşıntısı,kulak kaşıntısı nedenleri,kulak kaşıntısı neden olur,kulak kaşıntısı nasıl geçer hakkın da bilgiler...

Sayfayı Paylaş