Gebelikte sık idrara çıkmanın nedeni nedir ?

6.aya girdigimden beri 1 haftadır gece 1 den sabah 5 e kadar sürekli sürekli tuvalete kalkıp duruyorum en az 10 sefer saymayı bıraktım artık.
Hiç uyuyamıyorum sürekli sıkışmışlık hissi sanki altıma kacıracakmışım gibi hissediyorum. Tutmaya kalkarsam sonrasında ayaga kalktigimda karnımda inanılmaz bir ağrı oluyor.
2. Hamileligim istedigim gibi uyuyamıyorum tam dalmaya baslayıp uyuyorken cocuk uyanıyor. Hayat kalitem sıfır sürekli hasta hissediyorum artık bir an önce doğsun diye bekliyorum.
Yapabilcek birsey olsa keşke böyle giderse psikolojim bozulmaya başlayacak

6.aya girdigimden beri 1 haftadır gece 1 den sabah 5 e kadar sürekli sürekli tuvalete kalkıp duruyorum en az 10 sefer saymayı bıraktım artık.
Hiç uyuyamıyorum sürekli sıkışmışlık hissi sanki altıma kacıracakmışım gibi hissediyorum. Tutmaya kalkarsam sonrasında ayaga kalktigimda karnımda inanılmaz bir ağrı oluyor.
2. Hamileligim istedigim gibi uyuyamıyorum tam dalmaya baslayıp uyuyorken cocuk uyanıyor. Hayat kalitem sıfır sürekli hasta hissediyorum artık bir an önce doğsun diye bekliyorum.
Yapabilcek birsey olsa keşke böyle giderse psikolojim bozulmaya başlayacak

Merhaba, bebeğiniz karnınızda büyüdükçe idrar kesenize baskı olacaktır haliyle sık sık idrara çıkma artacaktır. Bu durum normaldir. Uyku kalitenizi artırmak için uyumadan önce muz yiyin yastığınızı yüksek tutun . Yorgunluğu gidermek içinde bol sıvı , sebze , meyve kuru yemiş tüketin.

Gebelikte sık idrara çıkma yaygın bir septomdur.HCG, kanının vücudunda dolaşım hızını artırır. Bu artış , mesanenin daha sık dolmasına neden olur .Ve, uterus büyüdükçe, mesane üzerinde daha fazla baskı yapar buda gebelikte sık idrara çıkmaya neden olur. Kahve, çikolata ve bazı çaylarda bulunan kafein gibi diüretik olduğu bilinen besinlerden uzak durun (idrar üretimini teşvik eder) . İdrar yaparken öne doğru eğilin mesanenin tamamen boşalmasına yardımcı olur.Gün boyunca bol miktarda sıvı tüketin. Yatmadan önce birkaç saat önce sıvı alımını kesmek, uyku sırasında sık sık idrara çıkma ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir.Sık idrara çıkma sebebi bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, doktor hem anne hem de bebek için güvenli olacak bir antibiyotik reçete edecektir.İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi varsa, bu bir İYE belirtisi olabilir.

Geri