1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Gebelikte siyatik ağrısı

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  gebelikte siyatik ağrısı, hamilelikte siyatik, tedavisi, hakkında detaylı tüm bilgiler burada arkadaşlar

  Hamilelik süresince, anne adayının görselliğinde ve sağlığında bir çok değişimler olur. Bunlardan biri de gebelik döneminde ki siyatik ağrılarıdır Melek'lerim.


  < Konu Resmi..>
  Gebelik süresince büyüyen rahim, siyatik sinirine baskı yaparak ağrıya neden olabilir. Bebeğin ana rahmindeki pozisyonuna göre ağrı azalır ya da şiddetlenir. Bu durumlarda istirahat etmek gerekir. Bu tür ağrılar, en fazla 6 hafta kadar sürer ve kendiliğinden geçer. Hastalığın tanısı, doktorunuz tarafından yapılan muayene ile konur. Kesin ve ayırıcı tanı için kan, idrar analizleri ve MRG(Manyetik Rezonans Görüntüleme) istenebilir.
  Tedavi, nedene göre yapılır. Siyatik ağrısına neden olan faktör ortadan kaldırılır. Ayrıca kas gevşetici, ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Ağrı hafifleyinceye kadar istirahat gerekir. İstirahat süresi abartılmamalı, bir an önce ayağa kalkmayı hedeflemelidir.

  İnatçı ağrılarda Fizik Tedavi Uzmanı tarafından önerilecek güçlendirme ve germe egzersizleri, iyileşme sürecine olumlu katkılarda bulunur. Bel kaslarını güçlendiren egzersizler adına en iyisi yüzmektir. Bir komplikasyon gelişmediği sürece çoğu hasta en geç 6 hafta içinde normal yaşantısına geri döner.


   
Gebelikte siyatik ağrısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Siyatik (siyatalji)

  Siyatik (siyatalji)

  Siyatik (ischiadic) sinirin irritasyonu (uyarılması - harabiyeti) sonucu meydana gelen ağrılı duruma verilen isimdir. Siyatik sinir vücudun en uzun siniridir. Omuriliğin bel ksmından çıkar, bacaklara kadar uzanır. Siyatik ifadesi, bu sinir irrite edildiğinde, sinir boyunca meydana gelebilen ağrıları tanımlamak için kullanılır. Bu uyarılma genelde siyatik sinirin çıkış yerindeki disklerde...
 2. Gebelikte Meme ağrısı

  Gebelikte Meme ağrısı

  Selam kizlar. Benim adetime 3 - 4 gün var. 4 gun once memelerimde ağrı hissettim ve içten içe yanma hissi de oluyor. Daha once adetime yakın dahi olsa boyle yasamazdm bu ağrıyı. Korkuyorum acaba gebelik belirtisi mi diye Siz ne düşünüyorsunuz bu durumda ?
 3. gebelik belirtisi sırt ağrısı

  gebelik belirtisi sırt ağrısı

  Merhabalar . Yumurtlama günümü tespit edip iliski yasadik esimle. uzerinden henüz 5 gün gecti. ve bugun dayanılmaz sırt ağrısı çekiyorum . sizce gebelik belirtisi olabilirmi ? yani henuz erkenmi belirtiler icin ? böyle bi durum yaşayanınız varmi ?
 4. Gögüs ağrısı gebelik belirtisimi?

  Gögüs ağrısı gebelik belirtisimi?

  Göğüslerinizdeki değişiklik hamileliğin ilk belirtisi olarak göze çarpıyor. Hamileliğiniz sırasında göğüsleriniz büyümeye başlıyor ve duyarlılığı (hassasiyeti) artıyor. Meme hassasiyeti en yaygın gebelik belirtilerinden biri olarak göze çarpıyor. Hamileliğinizin 4. haftası ve 7. haftasından göğislerinizdeki hassasiyet maksimum düzeye çıkar ve 38. haftadan itibaren göğüslerinizden sıvı...
 5. gebelikte kasık ağrısı

  gebelikte kasık ağrısı

  kızlar merhaba, reglime daha 10 gün falan var ve kasıklarım ağrıyor göğüslerimde sızlıyor ara ara. gebelik belirtisi olabilirmi bu. yalnız kasıklarım ciddi anlamda ağrıyıp kasılıyor çözemedim bende. yardımcı olurmusunuz?

Sayfayı Paylaş