1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.305
    Ödül Puanları:
    113

Gebelikte toksemisi

Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

GEBELİK toksemisi gerçekte preeklampsi ve eklampsidir. Gebeliğin 24. haftasından sonra yüksek kan basıncı ile birlikte belirir. Anne adayında ödem, idrarla protein atılması, yüksek kan basıncı ile belirgindir. Preeklampsi, böylece oluşur. Bunun yanı sıra bir takım havalelerde görülürse eklampsidir. Anne adayının bebeğin hayatını önemli oranda tehdit edebilir. Gebelik toksemileri annede, plasentanın rahim duvarından ayrılmasına, kafa içerisinde kanama ve buna bağlı felçlere yol açabilir. Aynı zamanda kan basıncı yüksekliği, artık annede, sürekli ve ömür boyu sorun yaratacak bir hastalık olarak yerleşebilir. İleri şekillerinde komaya sokabilir hatta bazen ölümle sonuçlanabilir. Bütün bunlar zamanında teşhisi konulup tedbir alınmasıyla önlenir. Doğum öncesi izlemelerin en önemli sebeplerindeki biri bu ve buna benzer durumların önlenmesidir.

Gebelik toksemisi ölü doğumlar getirebilir. Bebeğin beyni, oksijensiz kalır ve sinir sistemi, zekâsı etkilenir. Rahim içinde gelişme, geriliğine sebep olur. Akciğerlerde kanama yapar. Bebek normal ağırlığının altında doğar. Plasentada yetmezlik sonucu bebek rahim içinde beslenemez.

Gebelikte toksemisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gebelik zehirlenmesi

Gebelik zehirlenmesi

Gebelik zehirlenmesi, her yıl 100 bin kadının ölümüne neden oluyor... Medipol Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi, anne ve bebek ölümlerin en önemli sebeplerinden birinin gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) olduğunu söyledi. Selvi, "Gebelik zehirlenmesi, gebeliklerin yüzde iki ila beşini etkileyen, bütün dünyada her yıl ortalama 100 bin kadının ölümüyle...
  2. Gebelik Maskesi

Gebelik Maskesi

gebelik, belirtileri, güzellik, bakım, gebelik maskesi nedir diye merak edenler buraya.... Gebelik sırasında anne adayının vücudunda özellikle de yüzün­de, renk hücrelerinde bir artış meydana gelebilir. Buna halk ara­sında çil basması da denir. Bu, durum, normalde 6 ay sonra renk hücrelerinin azalmasıyla kaybolur. Güneşte fazla kalınırsa ve güneş yağlarını bilinçsizce...
  3. Gebelikte hurma

Gebelikte hurma

sevgili melekler bi araştırma sonucu edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim. hamilelik döneminde bütün anne adayları yediklerine dikkat etmek zorunda. Öylesine ki bazı yenen gıdalar zararlı, bazıları ise yararlı. Ben sizinle hurmanın doğuma faydasını anlatmak istedim. Hurma; rahim kaslarını etkileyip canlandırırmış ve hareketini düzenlermiş. Aynı zamanda bağırsak ve doğum kanallarını...
  4. Gebelikte lekelenme

Gebelikte lekelenme

8 haftalık gebeym ve lekelenmelerim bsr normalmi acaba
  5. Gebelikten Korunma

Gebelikten Korunma

Arkadaşlar merhaba , ben bir şey sormak istiyorum 12 aylık bir kizim var hangi yöntem ile korunabilirim . Spiral taktiramiyorum çünkü doğumda rahim duvarim çöktüğü için katater takili . Diğer yöntemleride emzirdiğim için kullanamiyorum, Uzun bir sürede hamile kalmak istemiyorum ne yapıcağımı bilemedim. Korunmasiz birliktelik yaşiyoruz ama bu da beni korkutuyor .

Sayfayı Paylaş