Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Geçmeyen Kronik Öksürük Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kronik öksürük belirtileri kronik öksürük tedavisi
  kronik öksürük sebepleri


  Özellikle de geceleri başlayan ve bir türlü geçmek bilmeyen kronikleşmiş öksürükler, hayatı bazen zindan edebilecek düzeye kadar gidebilir melekler. Uykunuz gelmiş, uykusuzluktan bayılacak gibisiniz ama öksürük bir tuttu mu kesinlikle durmak bilmez. Üstelik sizi huzursuz ettiği gibi etrafı da rahatsız eder. Peki acaba bu öksürüklerin sebebi sadece sigara mıdır? Sigara içmeyenler neden kronikleşmiş öksürüğe tutulurlar ? Bu makalemizde bu soruların cevabını alacağız.


  [​IMG]


  Kronik öksürüğün oluşmasında en önemli sebep sigaradır. Ne yazık ki; sigara içenler, öksürüğü belirli bir süre sonra kanıksamakta ve bunu bir hastalık belirtisi olarak kabul etmemektedir. Bu da, kronik bronşit gibi pek çok hastalığın tanısında gecikmeye neden olmaktadır. Oysa “normal” öksürük yoktur. Özellikle 3 haftayı geçen her öksürük, mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

  Öksürüğünüz ciddi hastalıların belirtisi olabilir

  Çoğunlukla sigara içenler tarafından sıradan ve normal olarak kabul edilen öksürük, aslında pek çok farklı hastalığın habercisi olabilir. Havayolları, akciğer zarı, yutak, gırtlak, burun, sinüsler, dış kulak kanalları, kalp zarı, yemek borusu, mide ve diyafram adlı solunum kasında, öksürük refleksini başlatan alıcılar (reseptörler) bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu organların hastalıkları, öksürüğe sebep olabilir. Öksürük, havayollarında bulunan yabancı maddeleri dışarı atmaya yönelik bir reflekstir.

  Öksürüğün süresi çok önemli

  Öksürükler; 3 haftadan kısa süreli (akut) ve 3 haftadan daha uzun süreli olabilmektedir. Akut öksürüğün en sık nedeni, özellikle virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bundan başka farenjit, sinüzit, bronşit, zatürre ve saman nezlesi gibi hastalıklar da öksürüğe neden olur. 3 haftayı geçen öksürüklere “kronik (süregen) öksürük” adı verilmektedir. Bu tür öksürükler, akciğer grafisi çekilerek değerlendirmeyi hak eder. Akciğer filmi, öksürüğe neden olabilecek zatürre, tüberküloz (verem), akciğer kanseri gibi hastalıkların saptanmasında yardımcıdır.

  İlaçlar sizi öksürtebilir

  Kronik öksürüğün diğer sebepleri arasında, astım, bazı tipik olmayan enfeksiyonlar, tüberküloz (verem), reflü (mideden yemek borusuna asit kaçması), tümörler, akciğerlere yabancı cisim kaçması, tiroid bezinin büyümesi, akciğer/kalp zarı/diyafram hastalıkları, hatta kalp yetmezliği bulunabilir. Kimi tansiyon ilaçları, öksürüğü tetikleyebilir. Bu ilaçları kullanan hastaların yaklaşık %10 ile 20’sinde inatçı öksürük görülmektedir. Öksürük, ilaca başladıktan sonra haftalar içinde olabileceği gibi, 1 yıl sonra bile öksürük başlayabilir.

  3 haftadan fazla süren öksürük için mutlaka doktora gidilmeli

  Öksürük krizlerinin altında mikrobik bir hastalık yatıyorsa, enfeksiyon tedavisi, reflü için asit giderici tedavi, astımda nefes açıcı tedavi gibi nedene yönelik tedaviler uygulanır. Sonuç olarak, 3 haftayı geçen her öksürüğün mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerektiği akılda tutulmalıdır. Bunların dışında, özellikle bazı solunum yolu mikrobik hastalıkları sonrasında, bazen haftalarca (7-8 haftaya dek) uzayan kuru öksürük görülebilir. Bu tür bir öksürükte, Göğüs Hastalıkları Uzmanı hekiminiz tarafından bronş genişletici tedavi önerilebilir. Öksürüğe neden olan hastalığın tanısında akciğer filminden başka, eğer hekim gerekli görüyorsa, solunum fonksiyon testi, sinüs filmi, reflü düşünülüyorsa endoskopi gibi tetkiklerden yararlanılabilir.

  Uzm.Dr.İlkay Keskinel
   
Geçmeyen Kronik Öksürük Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedenleri

  Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedenleri

  gece öksürüğünün nedenleri çocuklarda gece öksürüğü çocuklarda geçmeyen öksürük bebeğimin öksürüğü geçmiyor geçmeyen öksürük nedenleri Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedenleri Bugün önce, çocuğunun rahatsızlığından hayli dertli bir okurumun e-postasını özetleyerek vermek istiyorum. Bu mektubu yayınlamamın sebebi, çok sık buna benzer mektuplar almam ve muayenehanemde neredeyse her gün bu tür...
 2. Kulak Iltihabi (kronik)hakkında bilgiler

  Kulak Iltihabi (kronik)hakkında bilgiler

  Kulak Iltihabi (kronik) KULAK ILTIHABI (KRONIK) Akut kulak iltihaplarından herhangi biri -sulu kulak iltihabı, dökülebilen (akıcı) maddeli kulak iltihabı, akut cerahatli kulak iltihabı ve salgılı kulak iltihabı- kronik kulak iltihabına dönüşebilir. Bir kronik kulak iltihabı (chonic otitis media) akut kulak iltihabından daha tehlikelidir, çünkü ağır ve uzun süren etkisi kalıcı yıpranmaya...
 3. Kronik Öksürük Nedenleri nelerdir ? Bilgi istiyorum

  Kronik Öksürük Nedenleri nelerdir ? Bilgi istiyorum

  Merhaba kızlar Kronik Öksürük Nedenleri nelerdir acaba nasıl geçer
 4. Distimi Kronik Depresyon hakkında bilgiler

  Distimi Kronik Depresyon hakkında bilgiler

  Distimi Kronik Depresyon hakkında bilgiler Kronik Depresyon: Distimi Kronik Depresyon: Distimi nedir nedemnleri nelerdir ve ne yapmak gerekir gibi sorularınızın yanıtını bu sayfamızda veriyor ve Kronik Depresyon: Distimi hakkındam erak ettiğiniz tüm bilgileri aktarıyoruz Melek'ler. Diğer bir değişle kronik depresyon. Bazı araştırmacılar tüm depresyonlari biyolojik kökenli olduğunu ve...
 5. Öksürükotu Faydaları Kullanımı Hakkında Bilgiler

  Öksürükotu Faydaları Kullanımı Hakkında Bilgiler

  Öksürük otu Öksürük otunun Faydaları Öksürük otu neye iyi gelir Daha adını bile bilmediğimiz milyarlarca çeşit bitki olan doğadan, öksürükotu bitkisi ile ilgili bilgilerimizi sizlere aktarıyoruz melekler :) Gevşek topraklarda, işlenmemiş tarlalarda, dere kırlıarında, nemli tepe sırtlarıda ve çılak bayılarda yetişen, geniş yapraklı çok yılı otsu bir bitkidir. 25 cm. kadar boya ulaşbilen...

Sayfayı Paylaş