gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Geçmeyen mide bulantısı nedenleri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Geçmeyen mide bulantısı, kronik mide bulantısı olarak da adlandırabileceğimiz bir rahatsızlık türüdür. Genellikle tek başına bir hastalık olarak kabul edilemese de vücuttaki diğer hastalıkların belirtisi ve ya yan etkisi olabilir. Çoğu zaman geçici olan mide bulantısı hissi bazı durumlarda kalıcı ve sürekli olarak devam edebilir. Mide bulantısına yol açan bir çok sebep vardır. Örneğin bunlardan bazıları; gıda zehirlenmesi, ishal ve ya kabız gibi hastalıklar, mide ülseri, gastrit, alkol ve ya bağımlılık yaratan diğer maddelerin aşırı tüketilmesi, tansiyon hastalıkları ve ya gebelik durumlarında sık sık mide bulantısı hissi ortaya çıkabilir.


  < Konu Resmi..>
  Mide bulantısı bazı durumlarda kusma ile sonuçlanabilir. Bu tarz durumlar çoğunlukla geçici mide bulantılarında görülür ve çoğu zaman kustuktan sonra rahatsızlık hissi geçer fakat kronik mide bulantısı durumlarında rahatsızlık oranı azalıp, artsa da genelde kusma gibi bir durum çok sık görülmez ve ya kustuktan kısa bir süre sonra rahatsızlığın tekrarlama ihtimali vardır.

  Mide bulantısı hissedildiği durumlarda kişinin alabileceği çeşitli önlemler ve ya rahatsızlığı azaltmak için izleyebileceği bazı yöntemler mevcuttur. Örneğin; uygulanabilecek en kolay önlemlerden biri mideyi dinlendirmektir.

  Midenin tekrar yoğun bir şekilde çalışmaması için özellikle katı besinler yenmemeli ancak diğer yandan sıvı kaybı yaşanmaması adına bol bol sulu gıdalar tüketilmelidir fakat süt ve süt ürünleri tüketmemeye özen gösterilmelidir çünkü sütün sindirilmesi esnasında mide astarındaki enzimler etkin rol oynadığı için midenin tekrar yoğun bir şekilde çalışmasına ve haliyle rahatsızlık hissinin de çoğalmasına sebep olacaklardır.


  Bulantı azaldıkça adım adım sıvı ağırlıklı besin ürünlerinden muz, elma gibi meyvelere sonrasında ise pilav ve tost gibi daha katı yiyeceklere geçiş yapılabilir. Bunlar dışında bu tarz bir rahatsızlığa yakalanmamak ve ya iyileşmek için alınabilecek bazı önlemler ise şunlar:


  Nane, papatya gibi bitkilerin çayı midedeki bulantının yatıştırılması için kullanılabilir.
  Aşırı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır.
  Bulantı devam ederken vücudu zorlayan, ağır hareketlerden kaçınılmalıdır.
  Bol miktarda su içilmelidir.
  Zencefil tüketilebilir.
  Temiz hava alınmalıdır.


  Mide bulantısına karşı bir çok yöntem denendiği halde rahatsızlık 24 saat geçmesine rağmen hala devam ediyorsa ve geçmeyen mide bulantısı tarzında kronik bir rahatsızlık söz konusuysa her zaman bir uzmandan yardım alınmalıdır çünkü çoğu zaman düşünüldüğü gibi geçici basit bir rahatsızlık değil de mide ve ya iç kulakla alakalı çok daha önemli bir hastalığın belirtisi söz konusu olabilir.

   
Geçmeyen mide bulantısı nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedenleri

  Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedenleri

  gece öksürüğünün nedenleri çocuklarda gece öksürüğü çocuklarda geçmeyen öksürük bebeğimin öksürüğü geçmiyor geçmeyen öksürük nedenleri Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedenleri Bugün önce, çocuğunun rahatsızlığından hayli dertli bir okurumun e-postasını özetleyerek vermek istiyorum. Bu mektubu yayınlamamın sebebi, çok sık buna benzer mektuplar almam ve muayenehanemde neredeyse her gün bu tür...
 2. Gebelikte Mide Bulantısı

  Gebelikte Mide Bulantısı

  gebelikte son aylarda mide bulantısı her gebelikte mide bulantısı olurmu her hamilelikte olurmu hamilelikte son aylarda akşamları Gebelikte mide bulantısı ve kusma gebelik hormonları nedeniyle olur. Genellikle belli koku ve tatlara karşıdır. İlk 3-4 ayda görülen mide bulantısını uygun diyet ve önerilerle hafifletebilirsiniz. Sabah yataktan kalkmadan kraker, bisküvi veya bir parça ekmek...
 3. mide bulantısı,midede gaz,şişkinlik bulantı,kusmanın nedenleri nedir

  mide bulantısı,midede gaz,şişkinlik bulantı,kusmanın nedenleri nedir

  midede gaz ve bulantı mide bulantısı,midede gaz,şişkinlik bulantı,kusmanın nedenleri nedir
 4. Mide bulantısı nasıl önlenir

  Mide bulantısı nasıl önlenir

  Arkadaşlar Mide bulantısı nasıl önlenir ne yapayım:S
 5. Yemekten sonra mide bulantısı neden olur?

  Yemekten sonra mide bulantısı neden olur?

  Bir kişinin yemek yedikten sonra mide bulantısı deneyimi yaşaması genellikle nadir görülen bir durumdur ve bu duruma yaygın olarak yenilen besinlerin sindirimindeki zorluklar yada gastroenterit adı verilen mide ve barsaklardaki iltihabi durumlar neden olmaktadır. Bağırsaktaki bir virüs yemekten kısa bir süre sonra bulantı meydana getirebilir. Aşırı alkol tüketen bazı kişilerde de ayrıca bu...

Sayfayı Paylaş