1. gulayist2

  gulayist2 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Geçmişte meslek seçimi nasıl yapılırdı ve meslek sahipleri nasıl davranırdı?

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında gulayist2 tarafından paylaşıldı.

  geçmişteki meslekler geçmişte meslek seçimi günümüzde meslek edinme geçmişte ve günümüzde mesleki eğitim geçmişten günümüze mesleki eğitim Geçmişte meslek seçimi günümüzde olduğu gibi değil daha çok aile bütçesine katkı amacı ile ve ilerde zanaat sahibi olunabilmesi için çocuklar daha ilkokul çağlarında kimi zaman yaz tatillerinde kimi zamanda okul çıkışında bir işe verilirdi ve daha küçük yaşlarda işe yatkınlıkları sağlanmaya çalışılırdı. Bu çalışma şekli genelde herkesin benimsediği bir meslek edinme biçimiydi, çünkü o kişilerde zamanında ailelerinden aynı uygulamayı görmüşlerdi. Bir iş yerine çırak olarak verilmek dışında daha ilerlemiş yaşlarda memur olmak daha mevki sahibi olmak için atılmış büyük bir adım olarak görülürdü. Tabi her çocuk ilk iş deneyimine ailesinin öngördüğü bir meslek dalında başlaması kaçınılmaz bir durumdu. Beklide çok farklı yeteneklerinin olduğu göz ardı edilen birçok kişi mecburen buşeklde meslek sahibi olurdu.

  Yaşanılan çevrede bir tanıdık vardı mutlaka meslek sahibi olmuş ve tabiki babası ile beraber çocuk bu tanıdığın atölyesi veya dükkanına giderlerdi ‘eti senin kemiği benim’ sözüyle başlayıp hayırlı olsun labiten ve o arada ne olduğunu anlamayan bir çırak olarak başladığı işte usta olmayı beklerdi küçücük eller.

  Usta yanında çalışmaya başlayan küçük çocuğa elinden geldiğince işin inceliklerini öğretmeye başlar. Bu arada meslek ahlakı dersleride verilir eğer bir umut ışığı görürse usta ileride onun yerine geçeceği düşüncesi çocuğada bildirilirki daha sıkı sarılsın işe.tabi aile de çocuğun o iş dalında aşarılı olacağı umudu taşıyorsa okul hayatı bile söz konusu olmaz yeterki bir meslek edinsin kolunda altın bilezik denilenbir zanaatı olsun amacı ile.

  Genelde bu şekilde insanlar meslek sahibi olurlardı. Bazende okul en çok lise dönemine kadar sürerdi hemen arkasından erkekler askerlik görevlerini yapar geri geldiklerinde yaşanılan bölge şartlarında uygun meslekler aranırdı. Örneğin aşçılık, balıkçılık, hayvancılık, inşaat işleri gibi. Günümüzdeki gibi istenilen mesleğin eğitimini okullardan değil daha önce o işi yapmış büyüklerden alırlardı.


  Tabi meslek sahipleri her çırağı usta yapmadıkları gibi o işe yatkın ve hakikaten yapılan işin hakkını veren çıraklara eğilir üstlerinde durur ve en ince detayını onlara öğretirlerdiki zaman geçip çıraklar ustalığa eriştiğinde gerideki ustasının namı yürüsün meslek gelişsin.
  Geçmişte meslek edinmek günüzdeki kadar zor olmasada eziyetli ve bir o kadarda meşakkatli bir süreçti. İnsanlar kabiliyetleri ölçüsünde meslek sahibi olamazlardı . beklide bir çok meslek bu yüzden artık günümüze kadar kalmamıştır.Çünkü insanlar hayatlarını idame edecekleri meslekleri öncelikle sevmelidir. Ki o işte başarılı olsunlar.


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Geçmişte meslek seçimi nasıl yapılırdı ve meslek sahipleri nasıl davranırdı?
  Kesinlikle katılıyorum, geçmişte sanat ve zanaat sahibi olmak büyük meşakkat isteyen, fedakarlık isteyen, çok çalışma gerektiren, kolay kazanılmayan bir mertebe olarak görülürdü. Günümüzde çok mu kolay? Tabii ki değil ama işe / zanaate ve emeğe bakış açısı eskisi gibi değil, değişen birçok toplumsal olguyla birlikte bu da değişim sayfaları arasında yerini alan bir kavram oldu.

  Alaylı - Okullu kavramı; eğitim alanında yapılan reformlarla insanların özellikle iyi eğitim için iyi okul anlayışına bürünmelerinden sonra ortaya çıkıyor. O eskisi gibi "eti senin kemiği benim" anlayışı çok gerilerde kaldı. Yaz mevsiminde harçlığını çıkarmak için bir ustanın yanında "çıraklığı öğrenen" çocuklar fazla değiller sayıca, meslek edinmenin sadece öğretim değil eğitimle de olduğunun ayrımında olan, ailede kazanılan paranın değerini bilen çünkü bunun için kendi de emek vermiş olan öğrenci sayısı az... Tabii buna mecbur kalıp meslek öğrenmenin felsefesinde değil para kazanmanın derdinde olanları katmıyorum.

  Günümüzde birçok meslekte "usta" diye tabir ettiğimiz zanaatkar ve sanatkar sayısı geçmişe göre çok az... Teknoloji, yenilikler, değişen dünya, hem bakış açısını, hem yaşam tarzını hem de meslek edinimi yaklaşımını değiştiriyor.

  Bu güzel konu ve emeğiniz için teşekkürler, ellerinize sağlık.
   
Geçmişte meslek seçimi nasıl yapılırdı ve meslek sahipleri nasıl davranırdı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Meslek SeÇİmİ

  Meslek SeÇİmİ

  Zamanında Şeçmek Birey daha seçimini yapmadan kişilik seçimle ilişki kurar; birey seçim yapmayı ertelerse kişilik ya da kişiliğin içindeki bilinmeyen güçler bilinçdışı olarak seçimi yapar. Nihayet seçim yapıldığında birey bir şeyleri yeniden yapmak zorunda olduğunu, bir şeyi geri alması gerektiğini hisseder ki, bunu yapmak hayli zordur. Kişi her yanlış yaptığında yeniden başlamalıdır....
 2. çocuğunuzun meslek seçimi hakkında

  çocuğunuzun meslek seçimi hakkında

  meslek seçiminde aileye düşen görevler meslek seçiminde anne-babaya düşen görev ve sorumluluklar Çocuğunuzu tanımalısınız Çocuğunuzun ilgilerini, yeteneklerini, kişilik özelliklerini, isteklerini, yeterli ve yetersiz olduğu alanları tanımalısınız. Elde ettiğiniz verileri çocuğunuzla da paylaşarak çocuğunuzun kendini tanımasına yardımcı olmalısınız. Meslekleri önyargısız bir biçimde ele...
 3. Modlar meslek sahibi olunca ...

  Modlar meslek sahibi olunca ...

  mod heryerde moddur demi meleklerim :D:D VE BU YAZI BUNUN EN GÜZEL ÖRNEGI :D:D:D:D Manavlik: Taze topicler burdaaa... geeel geeel geeeeel... Hadeeee... Minübüscülük: Verilmeyen tesekkür kalmasin... Arka taraftaki abi sen yolladinmi tesekkürü...? Otobüscülük: Orta konular bos... lütfen ilerleyelim... yeni üyeler beklemesin... insaatcilik: Topicler yerlestirildimi... Hadi serverleride...
 4. meslek seçimi yardım

  meslek seçimi yardım

  fen bilgisi öğretmenliği okuyanlar Herkese merhaba :) Aranıza yeni katıldım . Bu sene ygs-lys ye girdim . Hedefim mühendislikti ama Ege Üniversitesi mühendislikleri tutmuyor . İl dışı tercih de yapmayacağım .Fen bilgisi öğretmenliği tutuyor .Hiç düşünmemiştim öğretmen olmayı ama şimdi sıcak bir fikir gibi geldi . Öte yandan bir sene daha çalışıp seneye mühendisliği tutturmayı da düşünüyorum...
 5. Burçlara Göre Meslek Seçimi Nasıl Olmalı?

  Burçlara Göre Meslek Seçimi Nasıl Olmalı?

  hangi burca hangi meslek, burçlara göre meslek seçimi, burca göre meslek nasıl seçilir Sevgili melekler, her burcun karakterine uyan başarılı olabileceği bir mesleği vardır. Karakter analizlerine göre tespit edilen burçlara göre meslek seçimi yaparak, hem sevdiğiniz işi yapmanın mutluluğunu yaşarsınız, hem de işinizde başarıdan başarıya koşarsınız. Şimdi bakın bakalım, siz sevdiğiniz işi...

Sayfayı Paylaş