Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Gençlik Çağında Eğitim

  Konu, 'Rehberlik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Gençlerin sağlıklı gelişmesi için onlarla sürekli ilişki içinde olmak, özelliklerini bilmek, kişiliklerine sevgi ve saygı göstermek gerekir. Bu dönemde genç otoriteye bağımlı olmaktan hoşlanmadığı için onu yönetmek güçtür. Fakat genç her türden otoriteye değil, kendisine zorla kabul ettirilmek istenen otoriteye karye karşı gelir. Bu nedenle yetişkinler kendi kişisel düşünce ve amaçları yönünde gençlere baskı yapmamalıdırlar.
  Bir çok aile kendi uzantıları olarak gördüğü gençlere, kendi özlemlerini, beklentilerini, kaygılarını coşkularını ve karmaşalarını yansıtırlar. Böylece ya onları tamamen kendileri gibi yaparlar ya da büyük tepkilerle karşılaşırlar. Bilinçli olarak gençlerin büyümesini, gelişmesini, bağımsızlığını kazanmasını, sorumluluk yüklenmesini, mutlu olmasını isteyen bir çok aileler, gencin kendilerinden, uzaklaşıp koptuğunu gördükçe bilinç dışı olarak onların bir çok davranışlarına karşı çıkıp, aralarındaki sıkı bağların sürmesine çalışırlar.

  Sağlıklı bir kişilik geliştirmesi için bu dönemde gence, kendi kendisini idare edecek olanaklar sağlanmalıdır. Gencin hatalı düşünce ve davranışları tartışma ve kanıtlama yoluyla düzeltilmelidir. Çocuk gibi muamele görmek istemez. Ona büyük insan gibi davranmak, kişiliğine saygı göstermek zorundadır.

  Bu dönemde genç bazı kişisel sorunlarla karşılaşır, ona yardım ve rehberlik edecek, güvendiği bir yetişkine gereksinim duyacaktır. Bu kimse genci topluluk sorunları konusunda aydınlatmalı, gencin kendi kendine bir hayat görüşüne varmasına yardımcı olmalıdır. Fakat burada rehberlik yapacak bu yetişkinin, kendi hayat felsefesini gence benimsetilmesi şeklindeki girişimlerden kaçınması gerekir.

  Bu çağlarda gençlerin düşüncelerini serbestçe söylemelerine olanak verilmelidir. Öğüt vermekten kaçınmalıdır. Genç büyüklerinden tenkit ve öğüt değil, yardım, anlayış ve hoşgörü ister. Bu da ona yeteneklerine uygun sorumluluklar, görevler vererek yapabileceği ve bu çağda öğrenebileceği konuları öğreterek, bildiğini sorarak kendisini kanıtlamasına, güven duygusunu geliştirmesine yardımcı olunarak sağlanabilir.

  Daha önce çocuğa cinsel konularda bilgi verilmemişse, ona gençlik çağında bilgi vermeye kalkmak oldukça dikkat isteyen bir iştir. Çünkü gencin bu konulara karşı ilgisi duygusallaşmış, kişisel bir konuya dönüşmüştür. Gençle özel olarak görüşmeli, bu bilgileri verirken de büsbütün merak uyandırmaktan sakınmalıdır. Bu bilgiyi verecek kimsenin genci anlayan, seven ve onun güveni kazanmış, ayrıca cinsel hayatını düzene koymuş dengeli bir kimse olması gereklidir.

  Bu çağda gençlerin ana-babalarına cinsel konularda danışmaları, çocukluk çağından daha güçtür. Meraklarını ve kaygılarını yaşıtlarıyla paylaşmak onlara daha kolay gelir. Ancak arkadaşların kimi zaman birbirlerine yardımcı olacak yerde, kaygılarını arttırabildikleri de düşünülmelidir. Bu çağda anneler kızlarına daha kolay yaklaşabilirler. Babalar ise işi oluruna bırakırlar. Babanın hiç değilse; “bu konularda değişik ve çelişkili bilgiler edinir ve kaygılanırsan bana gel” demesi onu rahatlatacaktır. Ancak gençlerde, bir önceki kuşağın tutucu oldukları duygusu öyle yerleşmiştir ki, bilgi yerine öğüt alacakları korkusuyla uzak durmayı yeğlerler. Bu nedenle sade yazılmış bilimsel yanlışı olmayan kitapların evde bulundurulması yararlı olur.

  Ergenlikle birlikte karşı cinse ilgi artar. Romantik bir ilişki kurma isteği, ilk gençlik döneminde yaşamın önemli bir bölümünü oluşturur. Çevre tarafından sevilmesi, fiziksel görünüş ve kişilik birdenbire yoğun bir ilgi haline gelir. Ana-babanın anlayışlı ve dostça bir tutum takınmaları, gencin olumsuz arkadaşlıklar kurmasını önleyecektir.

  Ergenlikte hemen tüm erkek çocuklarda ve bazı kız çocuklarında mastürbasyon (kendi kendini tatmin etme) halleri belirir. Bundan ürkmemeli, zararlı ve yanlış olarak nitelemeden, alışkanlık haline dönüşmemesi için gençte çeşitli ilgiler uyandırmaya çalışmalı; oyun, resim, sosyal konular ve yeteneklerine uygun başka konularda görevler verilmelidir. Gencin beslenme, banyo, duş alma gibi sağlığını ve sinir sistemini düzenleyen alışkanlıklarını iyi ayarlamasına yardımcı olunmalıdır. Mastürbasyona karşı alınacak önlemler, kontrollü ve baskılı önlemler ise; hiç bir sonuç vermeyeceği gibi gencin beden ve ruh sağlığı için de tehlikeli olabilir.

  Eski kuşaklarla yeni kuşakların birbirinden kopmaması için gençlerle iyi iletişim kurmak ve sürdürmek gereklidir. Bu olmadan gençlerin atılganlığı ve baş kaldırmaları yumuşatılıp olumlu yönlere çevrilemez. Gencin iniş-çıkışları ve bocalamaları karşısında soğukkanlı kalınabilmelidir. Gence iyi bir yaklaşım, tutarlı davranmaktır. Kendisi gibi karasız bir ana-baba, gencin bocalamasını arttırır.

  Genellikle gence daha geniş bir davranış özgürlüğü sağlamak zorunludur. Gencin çekişe çekişe koparacağı hakları daha önceden sağlamak yerinde olur. Örneğin arkadaşlarla birlikte gezmek, eve biraz geç gelmek gibi haklar yavaş yavaş arttırılabilir. Pastanede toplanmak, yaş günü toplantılarına katılmak, topluca maça gitmek gibi haklardan yoksun kalan genç arkadaşları yanında yerini ve saygınlığını yitirir. Evde ters ve huysuz olur.

  Buna karşılık gençten gelen her isteği karşılamak da yanlıştır. Gençler hem daha çok özgürlük arar, hem de belli bir yerde dizginlenmeyi bekler. Gencin her isteğini yerine getiren ana-baba güven verici olmaz. Önemli olan ayrıntılarda, önemsiz konularda sürtüşmeye girmemektir.

  Düşünce ayrılıklarında genci dinlemek, sonra da ona düşüncelerindeki boşlukları ya da yanılgıları göstermek yeterlidir. Yetişkinin tartışmayı kazanmak ister gibi davranması, genci daha çok savunmaya iter. Bunun yerine yumuşak ve tartışmaya açık bir tutumla, her konuda akla-kara gibi kesin yargılara varılamayacağı belirtilmelidir. Üstünde düşüneceği ipuçları ve bilgileri verip konuyu daha çok araştırmasına yardımcı olunmalıdır.

  Gence, büyüdüğünü ve daha bağımsız olduğunu belirtecek fırsatlar kaçırılmamalı, yaşına uygun sorumluluklar verilmelidir.

  Hataları, yanılmaların karşısında alaycı bir tutum takınmamalı, olumlu davranışları övülmeli fakat abartılmamalıdır. Yalnız sorunlar çıktığında değil sık sık söyleşme dertleşme olanağı sağlanmalıdır.


  alıntı
   
Gençlik Çağında Eğitim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gençlik Çağı

  Gençlik Çağı

  Ergenlik biyolojik, psikolojik, sosyal ve zihinsel açıdan bir gelişme olgunlaşmanın görüldüğü kızlarda 11, erkeklerde 13 yaşları civarında başlayan ve her ikisinde de 20 yaş civarı biten çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönemi Ön Ergenlik ve Genç Yetişkinlik olarak ikiye ayırmak gerekir. Ön Ergenlik Dönemi: Bu yıllarda büyüme hızı artar, özellikle kol ve bacak kemiklerinde...
 2. Çakı

  Çakı

  Rüyada çaki görmek kötü söze delalet eder. Rüyada birisinden bir çaki aldiginizi görmek, ondan kötü bir söz isiteceginize, birisine bir çaki verdiginizi görmek, bunun aksine; bir çaki ile bir meyveyi kestiginizi görmek, bir sevdiginizle ilisiginizi keseceginize; bir çaki ile bir sey oydugunuzu görmek, hakkinizda yapi-lan bir iftira veya söylenen kötü bir sözden dolayi çok üzüleceginize delalet...
 3. Çağla

  Çağla

  Rüyada çaglayi mevsiminde görmek müjdeli bir habere ve sevince delalet eder. Mevsiminin disinda çagla görmek veya yemek, hastaliga veya kötü bir habere yorumlanir. Bir baska rivayete görede: Rüyada çaglayi mevsiminde görmek müjdeli bir haber demektir. Mevst minin disinda çagla görmek, hastaliga veya kötü bir habere delildir.
 4. Gençlik Çağı ve Sorunları

  Gençlik Çağı ve Sorunları

  Bir süre öncesine kadar, 13-15 yaşlar arasına “yeni yetme çağı”, gelişme çağı adı verilirdi. Şimdilerde, daha şiirsel olan “gençlik çağı’ndan sözedilmekîedir. Böylelikle, bu her zaman aşılması çok zor bir dönem olmuştur; buluğ çağını oluşturan hormonal salgıların bir kısmının çalışması ile küçük kız bir kadın olur. Anne olarak kızınıza çok dikkat edin, kadınlık hayatına İyi hazırlanma*sına...

Sayfayı Paylaş