Genel sağlığımız için çinkonun önemi

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Genel sağlığımız için çinkonun önemi
Diyet veya takviyelerle tüketilen vitamin ve mineraller vücudun sistemlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Çinko herkese sağlık yararları sağlar. Çinko, kadınların sağlıklı kalmak için günlük olarak ihtiyaç duydukları temel bir mineraldir. Çinko miktarı küçük miktarlarda olmasına rağmen, çinko eksikliği bazı saç dökülmeleri, tat alma ve koku alma veya zayıf yara iyileşmesi gibi problemler gibi bazı ciddi ve hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.Çinko takviyesi, premenstrüel sendrom veya PMS de dahil olmak üzere, kadınlarda menstürasyonla ilişkili olumsuz etkilerin bazılarını iyileştirebilir. Gebe kadınlarda çinko eksikliği, düşük doğum ağırlığı, erken doğum, doğum komplikasyonları ve doğumsal anormallikler dahil olmak üzere, hamileliğin birtakım olumsuz sonuçlarında rol oynayabilir. Gebelikte kadınlarda yeterli çinko alımı bu komplikasyonların riskini azaltabilir.


çinko içeren besinler.JpegÇinko, bazı gıdalarda bulunan ve kendi başına ya da diğer vitaminler ve mineraller ile bir araya gelen bir besin takviyesi olarak yaygın şekilde bulunan esansiyel mineraldir. Çinko, bağışıklık fonksiyonu, protein sentezi, yara iyileşmesi, DNA sentezi ve hücre bölünmesi dahil olmak üzere hem kadınlarda hem de erkeklerde çok önemli rollere sahiptir. Çinko desteği kadınlara ek faydalar sağlayabilir. Herhangi bir besin takviyesi ile olduğu gibi, özellikle hamile veya emziriyorsanız, çinko takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bununla birlikte, sağlığı korumak ve her gün önemli işlevleri yerine getirmek için her gün küçük miktarlarda çinko gereklidir. Çinko vücuda birçok açıdan fayda sağlar: Hormon üretimi, büyümesi ve onarımı ile yardımcı olur; bağışıklığı artırır ve sindirimi kolaylaştırır.


İyi çinko kaynakları kırmızı et, tavuk, deniz ürünleri, süt ürünleri, baklagiller ve fındıktır. Her gün önerilen miktarda çinko almak, kadınların bağışıklık sistemlerini güçlü tutmasına yardımcı olabilir. Çok az çinko almak, bağışıklık fonksiyonunu bozabilir.Vücudunuz protein yapmak için çinko kullanıyor.Çinko eksikliği, iştahsızlığa ve kasıtsız kilo kaybına neden olabilir. Çinko, hamilelik sırasında önemli bir büyüme ve bir fetüste uygun büyüme ve gelişme için gereklidir.Günlük çinko almak, özellikle kadınlarda menopoz geçiren kadınlarda osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir.Yaşlı ve postmenopozal kadınlar yaşlı erkeklerden daha fazla çinko gerektirebilir. Çinko alımınız aynı kalsa bile, plazma çinko seviyeleri azaldıkça azalır.Çinko akne , yaşlanan cilt, herpes simpleks enfeksiyonlarını tedavi etmek ve yara iyileşmesini hızlandırmak için cilde uygulanır .


Çinko İçindeki Yüksek Gıdalar:


İstiridye

Sığır eti

ıspanak

Kabak Çekirdeği

Ay çekirdeği

mercimek

Nohut

Tavuk

Peynir

Koyu Çikolata

Yulaf ezmesi
Süt


Çinko eksikliği , yemek borusunda ve midede kanser riskini büyük ölçüde artırır.Düşük kan çinko düzeyleri ayrıca baş, boyun, akciğer, safra kesesi, prostat ve yumurtalık kanseri ile ilişkilidir . Çinko takviyesi, çeşitli gastrointestinal hastalıklarda (örn., Enflamatuar bağırsak hastalığı, kanser, alkol toksisitesi ve kolit) hayvan modellerinin ve insanların bağırsakları üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir . Çinko optimal bağışıklık sistemi işlevini desteklemede çok önemli bir rol oynar. Enfeksiyonla savaşmaya yardım eden beyaz kan hücreleri, gelişmeleri ve aktivasyonları için çinkoya bağımlıdır. Çinko eksikliği bozulmuş beyin fonksiyonu ile ilişkilidir. Çinko desteğinin Alzheimer den muzdarip olanlar için yararlı olabileceği öne sürülmüştür.Hem erkek hem de kadınlarda doğurganlık için yeterli çinko seviyeleri kesinlikle önemlidir. Çinko, genetik materyalin onarımı için gereklidir.İyi çinko kaynakları arasında kabak çekirdeği, hindi, istiridye, yumurta ve bütün tahıl ürünleri bulunur.


Çinko Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?Kronik yorgunluk sendromu

Saç kaybı

İştahtaki değişiklikler

Açıklanamayan kilo alımı veya kaybı

Kötü konsantrasyon

Kısırlık

Yavaş yara iyileşmesi

Düşük bağışıklık
Hamilelik ve Emzirme Sırasında Sorunlar


Aşırı çinko, hamilelik ve emzirme sırasında komplikasyonlara neden olabilir.Diğer yan etkilerAşırı çinko da mide bulantısı, kusma, mide ağrıları, iştahsızlık, baş ağrısı ve ishale neden olabilir.

Aç karnına çinko takviyeleri alırsanız ne olur?

Mide bulantısı hissedebilir ve ayrıca mide rahatsızlığı hissedebilirsiniz. Su ile yemek arasında takviyeleri almak çinko emiliminde en iyi yardımcı olabilir.

Çinko hormon düzenlemesine yardımcı olur

Hormonlar bir kadının doğurganlık sağlığı için hayati öneme sahiptir. Çinko , bir kadının menstrüasyon döngüsü sırasında progesteron, testosteron ve östrojen seviyeleri de dahil olmak üzere hormonları dengelemeye yardımcı olur.


Çinko vücuttaki hücrelerde bulunur. Bağışıklığınızı güçlendirir ve hatta protein ve DNA üretimine katkıda bulunur. Aynı zamanda yara iyileşmesinde de yardımcı olur. Antioksidan yararları da vardır serbest radikal hasarına karşı savaşır ve hatta yaşlanmayı yavaşlatır.Çinko nun bağışıklık hücreleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Çalışmalar çinko kalp kaslarını koruyabildiğini göstermiştir. Mineral, uzun vadede kalbe zarar verebilecek oksidatif stresi önleyebilir. Kalbin oksidatif stres ve diğer ilgili konularla başa çıkmasına yardımcı olur . Çalışmalar obez bireylerin düşük çinko seviyelerine sahip olduklarını belirtmişlerdir. Çinko nun beyin sağlığı üzerindeki yararlı etkileri hakkında çeşitli çalışmalar yapılmıştır.Çinko, beynin ve vücudun strese tepkisini modüle etmede de rol oynar.


Çinkonun kemik kaybı üzerinde onarıcı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Mineral osteoporozu önlemek ve tedavi etmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir . Çinko eksikliği de kemik metabolizmasının bozulmasına bağlı olmuştur. Çinko da ağız sağlığı için de önemlidir.Mineral, diş eti iltihabı, diş çürüğü ve periodontit gibi yaygın ağız sağlığı sorunlarına karşı etkilidir. Bazı kanıtlar çinko takviyelerinin, yaşa bağlı maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Çinko eksikliği olan kişilerin çoğu zaman sindirim bozuklukları yaşadıkları görülmüştür.Mineral ayrıca birkaç gastrointestinal sorunun önlenmesine yardımcı olabilir. İshal dahil olmak üzere sindirim sorunları, çinko eksikliğinin ortak belirtilerinden bazılarıdır.


Çinko, vücudunuzdaki birçok enzimin işleyişi için kritik olan önemli bir mineraldir. Hem C vitamini hem de çinko bağışıklık sisteminize yardımcı olan rollere sahiptir. C vitamini, vücudunuzun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırarak bağışıklık sisteminizi uyarır. Çinko, bağışıklık sisteminizdeki birçok enzim için önemlidir. Ayrıca, enfeksiyonla mücadele eden beyaz kan hücrelerine yardımcı olur . C vitamini ve çinko gibi diyet antioksidanlar, vücudunuzu tütün dumanı, kirlilik ve radyasyon gibi bazı çevresel stres faktörlerine maruz kaldığınızda oluşan oksidatif hasara karşı korur. Yüksek C vitamini içeriği içeren besinler narenciye, çilek, kırmızı biber ve brokoli içerir. Kabuklu deniz ürünleri, et, süt ürünleri ve fındık, diyetiniz için iyi düzeyde çinko içerir.


Gebelikte çinko eksikliği dikkate alınmalıdır. Anne çinko eksikliği de bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir ve kötü doğum sonuçlarına neden olabilir. Ayrıca, çinko fertilite için en önemli mineraldir. Çinko nun , PMS ile ilişkili kramp ve ağrıyı hafiflettiği görülmüştür. Çinko, erkek vücudunun testosteron üretmesini sağlar, bu da eksikliğinin de erektil disfonksiyona yol açabilmesinin bir nedenidir. Çalışmalar çinko desteğinin testosteronu artırabildiğini, dolayısıyla erkek cinsel problemlerini tedavi edebildiğini göstermiştir . Ayrıca bir başka çalışma çinkonun kronik yorgunlukla savaştığını ileri sürmüştür.Çinko, karaciğer ve böbreklerin işlevini artırarak detoksifikasyona yardımcı olabilir. Çinko eksikliği sıklıkla karaciğer sirozuna bağlıdır ve mineralin yeterli seviyeleri oksidatif karaciğer hasarını önleyebilir . Kulak çınlaması olan hastaların çinko düzeylerinin düşük olduğunu göstermektedir. çinko tinnitus için potansiyel bir tedavi olabilir .
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Bir dönem çok yoğun regl sancılarım vardı. Öyle bir sancıki aynen doğum sancısına benziyordu. Rahim ve bağırsağımda yapışıklık çıktı.Tüplerden biride sıvı topluyormuş. Sancımın nedeni buymuş. Sonra hekim arkadaşım bana çinko ve magnezyum takviyesi kullanmamı önerdi. Gerçekten bu takviyeleri aldıktan sonra sancılarım azaldı .Takviyenin yanı sıra çinko açısından zengin besinlerde tüketmeye özen gösteriyorum.
 
Üst