Genital bölgedeki siğiller nasıl geçer?

Uzman SühaN

Administrator
Genital bölgedeki siğiller nasıl geçer?
genital bölge siğili nedir,genital bölge siğili neden olur,genital bölge siğiline ne iyi gelir,genital bölge siğili tedavisi,genital bölge siğili hakkında bilgiler

ss.jpgSiğiller zaman zaman insanların vücudunda çıkan et benine benzeyen deri çıkıntılarına verilen isimdir. En çok ellerde parmakların yan taraflarında ve üstlerinde çıkan virütik bir deri hastalığıdır.
Virüs üst deri yüzeyindeki hücreleri etkileyerek aşırı keratin oluşumuna neden olmaktadır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Deride bulunan çatlak ya da yaradan vücuda giren virüs hastalığa neden olmaktadır. Vücudun her yerinde çıkma riski olan siğiller kadınlarda vajinada erkeklerde peniste çıkan siğillere genital siğil adı verilmektedir.


Genital siğillerin bulaşma nedeni genellikle cinsel ilişkidir. Korunmasız yaşanan ilişkiler hastalığı taşıyan kişinin karşı tarafa bulaştırmasına neden olmaktadır.
İstisnai durumlarda aynı banyoyu kullanmak alafranga tuvaletler de bulaşma nedeni olabilmektedir. Ancak en önemli bulaşma nedeni cinsel ilişkidir. Bu nedenle korunmasız cinsel ilişkiden uzak durmak en doğrusudur. Hastalık genital organlarda ve anüs çevresinde siğillerin çıkması ile kendini gösterir.


Özellikle kadınlar açısından riskli bir hastalıktır. Kadınlarda vajina ve çevresinde çıkan siğiller rahim kanseri riski taşımaktadır. Hastalık bulaşıcı olduğu için başka bölgelere de bulaşabilmektedir. Örneğin siğili elledikten sonra başka bir yere ellendiği zaman oraya da bulaşma riski bulunmaktadır. Virüsün yol açtığı siğiller karnabahar görünümündedir.
Çeşitli tedavi yolları olan hastalığın tekrarlama riski her zaman bulunmaktadır. Çünkü virüs vücutta her zaman var olmaya devam edecektir. Bu nedenle hastalığı taşıyan kişilerin cinsel hayatlarında tek eşli olmaları en önemli korunma yöntemi olacaktır. Hijyen kurallarına dikkat etmek de hastalığın tekrarlamaması için önemlidir.
En önemli korunma yöntemi cinsel ilişkide prezervatif kullanılmasıdır. Hastalıktan kurtulmak için uzman bir kadın doğum doktoru ya da dermatologdan yardım almak gerekmektedir.
Soğuk uygulayarak dondurma elektrokoterizasyon yöntemi ile yakılması ilaç kullanılması ilerlemiş vakalarda hastalıklı bölgede bulunan tüm hücrelerin cerrahi yolla alınması tıbben uygulanan yöntemlerdir.
Genital siğiller için bitkisel çözüm yolları da bulunmaktadır.
Ada soğanı ezilerek siğil üzerine sürülür. Kavak ağacının külü hamur haline getirilerek siğil üzerine sürülür. Soğan tuzla ezilerek siğil üzerine konulduğu zaman siğil yok olmaktadır. Denemekten zarar gelmez ancak en doğru adım tıbbi yardım almaktır.
 
Üst