1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  gizli tehlike olan,nefs

  Konu, 'Tasavvuf' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hayvani arzular gizli tehlikesi olan  Nefs, Allahü tealanın düşmanıdır. Nefsin arzularının, insanı Allah yolundan saptırıcı oldukları, Kur'an-ı kerimde haber verilmiştir. Çünkü nefs, daima Allahü tealayı inkar, O'na inat, isyan etmek ister. Bunun için, nefsin her istediği kendi zararınadır.
  Her işte, nefsin arzularına uymak, nefse tapınmak olur. Nefsine uyan, küfre veya bid'at sahibi olmağa yahut haram işlemeğe başlar.
  Ebu Bekr Tamistani hazretleri buyurdu ki: "Nefse uymaktan kurtulmak, dünya ni'metlerinin en büyüğüdür. Çünkü nefs, Allahü teala ile kul arasındaki perdelerin en büyüğüdür."
  Sehl bin Abdüllah Tüsteri hazretleri buyurdu ki: "Ibadetlerin en kıymetlisi, nefse uymamaktır."
  Hatim-i Esam hazretlerine bir hediye getirildi. Hatim-i Esam hazretleri bunu kabul edince, bunu kabul etmek nefsin arzusuna uymak olmaz mı dediler. "Kabul etmekle kendimi zelil, onu aziz eyledim. Red etseydim, kendim aziz, o zelil olurdu. Nefsimin hoşuna giderdi" dedi.

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Insanı felakete sürükleyen şeyler üçtür: Hasislik, nefse uymak, kendini beğenmek.)
  (Ümmetimin iki kötü huya yakalanmalarından çok korkuyorum. Bunlar, nefse uymak ve ölümü unutup, dünya arkasında koşmaktır.)
  Nefse uymak, islamiyyete uymaya mani' olur. Ölümü unutmak, nefse uymaya sebep olur.
  Hadis-i şerifte, (Aklın alameti, nefse galip ve hakim olmak ve öldükten sonra lazım olanları hazırlamaktır. Ahmaklık alameti, nefse uyup, Allahtan af, merhamet beklemektir) buyuruldu.
  Nefse uyup da, tevbe ve istiğfar etmeden, af ve Cennet beklemek ahmaklık olmaktadır. Nefs, yaratılışında kötülükleri, zararlı şeyleri sevici ve isteyicidir.
  Nefsinden sakın daim, ona güvenme asla.
  Yetmiş şeytandan daha, fazla düşmandır sana! beyti, tam yerinde söylenmiştir.
  Nefsin, insanı haramlara ve kötülüklere sürüklemesinin zararları meydandadır. Istekleri hep hayvani arzulardır. Hayvani arzular ise, hep dünyadaki ihtiyaçlardır.
  Insan bu arzuları peşinde olduğu kadar, ahıret ihtiyaçlarını hazırlamakta geri kalır. Çok mühim olan bir şey de, nefs mubahlarla doymaz. Insanı haramlara sürükler.
  Nefse uyan kimse, hep islamiyyetin dışına çıkar. Hayvanlarda akıl ve nefs olmadığı için, ihtiyaçlarını bulunca kullanırlar. Yalnız bedenlerine zarar veren, kendilerini inciten şeylerden kaçarlar.
  Islam dini, rahat ve huzur içinde yaşamak için lazım olan şeylerden ve dünya lezzetlerinden faydalı olanları yasak etmiyor. Bunların elde edilmesinde ve kullanılmasında, akla ve dine uymayı emrediyor. Islam dini insanların dünyada da, ahırette de rahat ve huzur içinde yaşamasını istiyor.
  Bunun için, akla uymayı emrediyor. Nefse uymayı yasak ediyor. Akıl yaratılmasaydı, insan hep nefsine uyar, felaketlere sürüklenirdi. Nefs olmasaydı, insan, yaşaması ve üremesi için ve medeni hayat için çalışmasında kusur ederdi. Nefs ile cihad sevabından mahrum kalırdı. Meleklerden daha üstün olmak yolu kapalı kalırdı.
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki, (Ahırette olacaklardan, sizin bildiklerinizi hayvanlar bilselerdi, yimek için et bulamazdınız!) Ya'ni, hayvanlar ahıretteki azabların korkusundan dolayı, yimekten, içmekten kesilirlerdi. Bir deri, bir kemik kalırlardı.


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: gizli tehlike olan,nefs
  emeğine sağlık
   
gizli tehlike olan,nefs konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. nefsim!

  nefsim!

  Bir an gelir dost iken, yedi kat bir el olur, Bendini yıkıp geçen kükremiş bir sel olur. Bir an gelir, durulur, tatlı bir pınar olur, Herkese gölge veren büyük bir çınar olur. Bir an gelir para der, haram helâl ayırmaz, Bütün dünya verilse, aç gözünü doyurmaz. Bir an gelir inanır, hak ehlinin sözüne, Vurur iki dizine, yaşlar dolar gözüne. Bir an gelir sert bakar gözünde şimşek çakar,...
 2. Evlerimizdeki Gizli Tehlike

  Evlerimizdeki Gizli Tehlike

  Dünya genelinde görülen akciğer kanseri vakalarının yüzde 15'ine neden olduğu belirtilen radon gazına karşı evlerin sürekli havalandırılması gerekiyor. Açıklama, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu'dan geldi. Günümüzde sağlık açısından büyük tehlike olarak insanların karşısında duran radon gazının çok fazla bilinmediğini...
 3. Baharatlardaki gizli tehlike

  Baharatlardaki gizli tehlike

  Kalıntı izleme çalışmalarının sonuçlarına göre, gıda gruplarında en büyük risk baharatlarda bulunuyor. Tüketicilere bu konuda şu tavsiyeler öneriliyor. Baharatlarda, küflerin salgıladığı, aflatoksin maddesinin yaygın olarak görüldüğü bildirildi. Kocaeli Tarım Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Halide Sancar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gıdalarda kalıntı izleme çalışmaları yaptıklarını...
 4. Buzlu kahvede gizli tehlike

  Buzlu kahvede gizli tehlike

  rocco kalori Şahsen içmiyorum.Kahvenin içinde bulunduğu hiçbirşeyi yiyip içemiyorum.Neden mi:D alarjim varda ondan:DYapılan araştırmalar sonucunda buzlu kahvenin içinde gizli bir tehlikenin olduğunun alarmını verdiler.Buyrunuz buzlu kahve severler... Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) adlı kanserle mücadele kuruluşu sayıları giderek artan zincir kahve salonlarında satılan bazı buzlu...
 5. Yoğurttaki Gizli Tehlike

  Yoğurttaki Gizli Tehlike

  Yoğurttaki Gizli Tehlikeİhbarlar sonrası yapılan kontroller ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetimleri artırırken, ihbarlar sonrası yapılan kontrollerde ilginç sonuçlara ulaşıldı. Bazı firmaların yoğurdun maliyetini azaltmak amacıyla sütün içerisindeki yağı alarak yerine margarin kullandığı ortaya çıkarıldı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün yaptığı...

Sayfayı Paylaş