1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Göbeğiniz varsa dikkat !

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Kızlar karın çevresi ve göbekte biriken yağların hayatı tehdit edici bazı problemlere yol açabileceği kesin..Göbek herkeste az çok vardır.Peki göbek ne gibi hastalıklara yol açabilir?Şimdi beraber okuyalım..

  < Konu Resmi..>  Genelde “gövdesel şişmanlık” veya “elma tipi kilo alma” olarak tanımlanan bizim “göbek-gıdık kilosu” diye adlandırdığımız bu tür kilo kazanımlarının yol açtığı sağlık sorunlarının en önemlisi kalp krizleri ve inmelerdir. Bunları yetişkin tipi şeker hastalığı ve hipertansiyon izler.
  Bel çevresinin kalınlaşmasıyla kendini gösteren bu tür şişmanlık kozmetik bir sorun olmaktan çıkmış yaşadığımız günlerin en önemli sağlık tehditlerinden biri haline gelmiştir.
  Göbek-karın yağlarının önemini birçok kez yazdık ama konu önemli olduğu için yazmaya ve aklınızda tutmaya devam edeceğiz. Çünkü son yıllarda yaşadığımız diyabet ve hipertansiyon patlamasının kalp-damar hastalığı salgınının arkasında önemli ölçüde bu problem var.

  ŞEKER HASTASI YAPABİLİYOR Orta yaşlı kişilerde görülen ve yetişkin tipi şeker hastalığı olarak bilinen sorunun kilo artışıyla ilgisi kesindir. Bu tür diyabet vakalarının neredeyse dörtte birinin gereksiz yere alınan kilolarla oluştuğu özellikle beş kilo ve üzerindeki kilo kazanımlarının Tip2 diyabeti tetiklediği bilinmektedir.
  Bunun nedeni insülin-şeker ilişkisinin bozulması karın göbek ve iç organlar çevresinde özellikle karaciğerde biriken yağların insüline cevapsızlık halini yani insülin direncini ortaya çıkarmasıdır. Eğer genetik mirasınızda diyabet varsa bu mirasa bir an önce kavuşmanın en etkili yolunun göbeklenmek olduğunu söyleyebilirim.
  TANSİYONU YÜKSELTİYOR
  Karın göbek kalça kilolarının kalp-damar hastalığı ve felç riskini artırdığı da kesindir. Bu artışta insülin direnci kadar kan-yağ dengesinin bozulmasının ve muhtemelen kilo artışına bağlı hipertansiyonun da katkısı vardır. Öyle görünüyor ki vücut ağırlığının yüzde 20’sini geçen artışlar koroner kalp hastalığı riskini de aynı oranda yükseltiyor.
  Kilonuz arttıkça kan basıncınızın da yükseleceğini aklınızdan çıkarmayın. Kilo artışı göbek-karın bölgesindeyse bu tehlikenin kaçınılmaz olduğunu unutmayın. Fazla kilo vücudun kan basıncını ayarlayan sistemlerini çalışamaz hale getiriyor. Pek çok yolla kan basıncını yükseltiyor.
  KANDA YAĞ DENGESİNİ BOZUYOR
  Göbek bağlamanın iyi kolesterolü azalttığı kötü kolesterolü yükselttiği de biliniyor. Bu süreç hipertansiyon diyabet ve kan şekeri yükselmesi gibi diğer risklerle birleştiğinde felç-inme riskini de tetikliyor.
  Özetle fazla kilolar herkeste eklemlere yük bindirir safra taşı riskini yükseltir mutsuzluğa ve depresyona yol açar yorgunluk bitkinlik halsizlik yapar osteoartrozdan topuk dikenine guttan bel fıtığına pek çok romatolojik-ortopedik probleme yol açar hormonal sistemi bozar reflü hastalığını azdırır solunum sistemini zorlar varis ve benzeri problemleri selülit yakınmalarını erken yaşlara kaydırır ama özellikle karın-göbek bölgesine yerleştiğinde yaşamı tehdit eden bu sonuçları nedeniyle daha çok ciddiye alınmalıdır.
  Kansızlık neden oluşur?
  Kan hücrelerinin kanamalar nedeniyle kaybedilmesi ya da bu hücrelerin gelişip büyümeleri işlerini doğru dürüst yapabilmeleri için lazım olan maddelerin vücutta yeteri kadar kazanılmadığı durumlarda kansızlık sorunu başlar.
  Basit bir hemoroid kanamasından mide bağırsak kanamasına genç kız ve kadınlarda gereğinden uzun veya yoğun geçen periyodik kanamalardan ağrı kesicilere (mesela aspirine) bağlı mide erozyonlarına kadar birçok neden kan kaybına bağlı kansızlık yapabiliyor.
  Yoğun ve uzun süren ya da çok sık tekrarlayan periyotlar nedeniyle oluşan kansızlık özellikle doğurganlık çağındaki genç kız ve kadınlarda sık görülen bir durum. Ayrıca demir eksikliği de önemli bir kansızlık nedeni.
  Demir noksanlığı da özellikle kadınlarda kanamalara ve sık doğumlara bağlı kansızlıkların önde gelen nedeni. B12 ve folik asit gibi B grubu vitaminler de kansızlığa yol açabiliyor.
  B12 vitaminine bağlı kansızlık sık diyet yapanlarda vejetaryenlerde et yemeyi ihmal edenlerde ve bağırsaklarda B12 emiliminin bozulduğu yaşlı insanlarda sık görülüyor.
  Folik asit eksikliğine bağlı kansızlık daha seyrek görülen bir durum. Ayrıca genetik kökenli kansızlıkların olduğu da akılda tutulmalıdır.
  Sezaryen gerekçeleri nelerdir?
  Doğum yapan kadınların dörtte birine yakını bazı gerekçelerle sezaryene gitmek zorunda kalabilir. Normal şartlarda yüzde 15-20 civarı bir sezaryen oranı kabul edilebilir olarak görülmektedir. Ultrason ve fetal monitör gibi erken teşhis yöntemleri ve bunların kullanımının yaygınlaşması ise sezaryen oranlarını etkileyebilir niteliktedir. Doktorun sezaryen önerebileceği durumlar şunlardır:
  Önceden sezaryen geçirilmişse veya rahimle ilgili bir operasyon yapılmışsa
  Bebek çok iri ise
  Bebek makat veya ayak ile geliyorsa
  Bebek omuzuyla geliyorsa (yan duruş)
  Plasenta (eş) ile ilgili problem varsa (erken ayrılması veya önde gelmesi gibi)
  Kuvvetli ağrılara rağmen doğum yavaş ilerliyorsa veya ilerleme durmuşsa
  Kordon sarkması varsa
  HIV veya genital herpes varsa
  Çoğul gebelik mevcutsa (ikiz üçüz gibi)
  Bebeğin kalp atımları bozulmuşsa
  Şeker veya yüksek tansiyon gibi ciddi ve yoğun bakım gerektiren bir durum varsa
  Bebeğin belirli bir doğumsal anormalliği varsa
  Selenyum ne işe yarıyor?
  Selenyumun güçlü bir antioksidan olan glutatyon perokzidazın yapıtaşı olması bu doğal mineralden antioksidan olarak faydalananların sayısını artırdı. Araştırmalar özellikle yoğun tarım yapılan topraklarda yetişen yiyeceklerin selenyumdan yoksun kaldığını ve bu nedenle yiyeceklerle kazandığımız selenyum miktarının her yıl biraz daha azaldığını gösteriyor.
  Vücuda daha çok selenyum kazandırmanın en iyi yolu daha çok balık kırmızı et yumurta tavuk ve baklagil yemektir. Eğer bundan emin değilseniz zaman zaman 2-3 aylık sürelerle 50-100 mikrogram günlük dozlarda selenyum kürleri uygulayabilirsiniz.
  Selenyum desteğinin tavsiye edildiği durumlardan biri de Haşimato hastalığı. Haşimato hastalarında selenyum desteği kullanmanın sorunu kontrol altına almayı kolaylaştırabileceği belirtiliyor.   
 2. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  bende de var üfff
   
 3. HURHUR

  HURHUR Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  519
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  AFYON
  göbüş bende de var ühü ve şeker hastasıyım ühüüüüüü gitmioki anacım
   
 4. cadi_91

  cadi_91 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
 5. Krizantem

  Krizantem Forum Okuru

  bende az da olsa var.var yanii
   
 6. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  bu devirde herkeste kücückte olsa var bu sorun :(
   
Göbeğiniz varsa dikkat ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda göbek fıtığına dikkat

  Çocuklarda göbek fıtığına dikkat

  göbekte kızarıklık bebeklerde göbek kızarıklığı göbek kızarıklığı çocuklarda bebeklerde göbekte kızarıklık Dr. Egemen Eroğlu, göbekte oluşan şişlikle ortaya çıkan göbek fıtığında bazen cerrahi müdahale olmadığını belirterek, "Göbek halkasının 1.5-2 santimetreden geniş olduğu durumlarda cerrahi müdahale gerekebiliyor" dedi. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü'nden Dr. Egemen...
 2. Sadece göbeğim var!

  Sadece göbeğim var!

  Sadece göbeğim var benim diyorsanız ve başka bölgelerinizden kilo vermek istiyorsanız sizlere bölgesel göbek eritme ile ilgili tüm bilgileri veriyorum göbekten kurtulmak istiyorsanız uzmanların önerdiği bu bilgilere kulak vermenizi tavsiye ederim hanımlar:) Göbeğinizi eritmek ister misiniz? Uygulayacağınız basit yöntemlerle ve bilinçli beslenme ile göbeğinizi eritmeniz mümkün. Kendinizi...
 3. Göbek Yağlarına Dikkat

  Göbek Yağlarına Dikkat

  göbek yağları, göbek yağlanmaları, göbek yağları hakkında bılgi, göbek yağlarından kurtulmanın yolları, göbek yağlarınınnsağlığa zazarları Sağlıklı bir hayat sürmek için sağlıklı beslenmek şart. Sağlıksız bir hayatın ilk göstergesi de elbette ki yağlanmış göbekler. Obezitenin bir sonucu olan göbeklenme sorunu her geçen gün artıyor. İnsan sağlığını tehdit eden göbek yağları her türlü...
 4. Göbeğiniz mi var ? buyrun eritelim :)

  Göbeğiniz mi var ? buyrun eritelim :)

  sağlıklı beslenme, göbek hareketleri, yağlar, spor, dengeli beslenme hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. bu ara bende kilo aldım sevgili melekler :D:D özellikle göbeğim çıktı :D:D ne yapsam ne yapsam derken birde bu yazıyı buldum hemen sizlerle paylaşmak istedim :D:D Evde göbek eritin Göbeğinizden bir an önce kurtulmak istiyorsanız egzersiz konusunda...
 5. çoçuklarda göbek fıtığına dikkat

  çoçuklarda göbek fıtığına dikkat

  bel fıtığı bebeklerde göbek fıtığı Merhaba kızlarü fıtık malesef sadece biz büyükler için değil bebekle ve çoçuklarda etkilenebiliyor bu durumda peki nasıl olur neler yapılmalı? KV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Egemen Eroğlu, yapılan operasyonlarda genelde hastanede kalmaya gerek kalmadan hastaların taburcu edildiğini söylüyor. Göbek fıtığı nedir, neden...

Sayfayı Paylaş