Göbek Deliği İltihabı Belirtileri Ve Tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Göbek Deliği İltihabı Belirtileri Ve Tedavisi
Göbek deliğinde oluşan iltihabı tedavi edebilmek için öncelikle göbek deliğinin kuru tutulması şarttır. Göbek deliğinde biriken kıl ve pamuk gibi maddeler nazik hareketler ile temizlenmelidir. Özellikle alkole batırılmış kulak çöpü ile göbek temizliği sağlanabilir. Alınan önlemlere rağmen kızartı, akıntı ve kötü koku hala devamlılığını koruyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.


Doktor gerekli incelemeleri yaparak uygun tedaviye başlayacaktır. Doktor antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Doktorun önerdiği tedavi ihmal edilmeden uygulanmalı ve pansumanlar düzenli yapılmalıdır. Bazı vakalarda ise özellikle kilolu ve göbek deliği derin olan kişilerde cerrahiye ihtiyaç duyulabilir.

6.jpg


Göbek deliğindeki iltihap başlangıçta kolaylıkla tedavi edilebilir. Ama tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda sürekli hâle gelebilir, göbek düşmesi ve göbek fıtığı gibi durumlara yol açabilir.

Göbek deliği iltihabının en belirgin belirtisi resimdeki gibi iltihaplı görüntüdür. İltihabın türüne ve şiddetine göre rengi ve büyüklüğü değişebilir. Bunun dışında iltihabın sebep olduğu şu belirtiler oluşabilir:


Göbek deliğinin kokması
Göbek deliğinden sıvı ve iltihap gelmesi, akıntı
Göbek deliğinin kanaması
Kızarıklık ve şişlik
Orta seviyeli ağrı

Göbek Deliği İltihabı Nedenleri

Göbek deliği sıcak ve nemli bir alan olduğu için bakterilerin veya mantarların üremesi için uygun bir alandır. Bakteri veya mantar sayısının çoğalması göbek deliği enfeksiyonu ve iltihabıyla sonuçlanır.

Dokunmak

Elimiz birçok miktarda bakteri taşır. Göbek deliğinin etrafına elinizi koyduğunuzda, bakterilerin bu alanda çoğalma ihtimalini artırırsınız.

Hijyen Eksikliği

Az duş almak, düzgünce sabun kullanmamak bakteri ve mantarların göbek deliğinde hızlıca artmasına imkan sağlar. Ayrıca kirli su da bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Aşırı Terleme

Aşırı terleyen insanların göbek deliği normale göre daha nemli olur, bu da bakterilerin çoğalması için uygun ortamı oluşturur.


Piercing

Kadınlar özgür ya da güzel gösterdiği için piercingleri tercih ediyor. Ama piercingler göbek deliğinde olduğunda enfeksiyon ihtimali artırır.

Göbek Deliği İltihabı Tedavisi

1) Tıbbi Tedavi

İltihabın türüne göre doktorunuz hangi ilacı almanız gerektiğine karar verecektir. Orta seviye iltihabı olanlara topikal antibiyotik kremler yeterli gelecektir. Birkaç kez uyguladıktan sonra iltihap muhtemelen kaybolacaktır.


İltihap kötü durumdaysa doktor kremin yanında antibiyotik hap da yazacaktır. Çok nadiren iltihap iç organlara yayılabilir. Bu durumda ameliyat gerekebilir.


2) Evde Bakım


Tıbbi tedaviye erişemediğinizde evde yapabileceğiniz birkaç şey mevcut:

Ilık Tuzlu Su: Tuzlu su bakterileri
yok ederek, iltihabın kaybolmasını sağlar. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda karıştırın ve pamuk yardımıyla iltihabın olduğu bölgeye sürün. Günde birkaç kere yapabilirsiniz.


Çay Ağacı Yağı: Bu yağ da antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleriyle iltihabın geçmesini sağlayabilir. 4-5 damla çay ağacı yağı ile bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın ve pamuk yardımıyla etkilenen alana sürün.Alkol: Alkol de bakterileri öldürmek için iyi bir yoldur. İltihaplı bölgeye günde birkaç kez sürebilirsiniz.
 

hümryra

Forum Okuru
slm benim göbek deliğimden kokulu akıntı geliyor göbeğimdede sertlik var ne yapmalıyım?
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba,

Göbek deliğiniz de ,muhtemel iltihabi enfeksiyon var. Hekime görünüp muayene olmanıza da fayda var. Antibiyotik tedavisi + göbek deliği hijyeni ile ancak bu problemden kurtulabilirsiniz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, göbek deliğinizde enfeksiyon iltihap olabilir. Genel cerraha görünmenizde fayda var. Göbek deliğinizi kurcalamaya sıkmaya sakın çalışmayın.Hekim fiziki muayene sonrası altta yatan nedene bağlı olarak ilaç reçete edicektir. Sağlıklı günler diliyoruz..
 
Üst